Jump to content



Πρόβλημα με SATA+DFI nf4 ultra d


aristos87

Recommended Posts

Ρε παίδες εδώ που δοκίμαζα συχνότητες και έκανα τέστs με το memtest και μετά απο δοκιμές αφου κατέλιξα κάπου σταθερά λέω ας μπώ win.. το θέμα είναι οτι διαπίστωσα οτι δεν έβλεπε τον σκηρό!!!! SATA 250 NCQ SEAGATE! !!!!Εκανα load defults, clear cmos, αλλαξα θέση sata δοκίμασα άλλο καλωδιάκι.......... τπτ Ούτε καν στο bios δεν τον βλέπει σαν συσκευή dld sata 1 θέση έχει κενό! το ιδιο και στιν 2,3,4! Τον έβγαλα και τον κράτησα στα χέρια μου και το μοτέρ δουλεύει κανονικά το νιώθω απλά κάθε ένα δύο δευτερόλεπτα κάνει ένα πράμα σαν κτύπο πολύ ηρεμο αρκετά διακριτικό (ένα τακ τακ λές κατι χτυπάει)..........Δεν ξέρω αν το έκανε και απο την πρώτη μέρα που τον αγόρασα για να διαπιστώσω αν ειναι πρόβλημα............... Δηλαδή bye bye o HDD? ή τα έπαιξε η DFi ??? :(

Θα τον δοκιμάσω και σε έναν φίλο σήμερα για να σιγουρευτώ..... οτι μπορούσα εδώ το έκανα με τα μέσα που είχα... καμια άλλη ιδέα έχετε αν είναι να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα μαλον ο σκληρος σου ειναι νεκρος. Αν καταφερεις να το φτιαξεις πες μου πως, γιατι εχω και γω εναν με τα ιδια συμπτωματα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εδώ που δοκίμαζα συχνότητες και έκανα τέστs με το memtest και μετά απο δοκιμές αφου κατέλιξα κάπου σταθερά λέω ας μπώ win.. το θέμα είναι οτι διαπίστωσα οτι δεν έβλεπε τον σκηρό!!!! SATA 250 NCQ SEAGATE! !!!!Εκανα load defults, clear cmos, αλλαξα θέση sata δοκίμασα άλλο καλωδιάκι.......... τπτ Ούτε καν στο bios δεν τον βλέπει σαν συσκευή dld sata 1 θέση έχει κενό! το ιδιο και στιν 2,3,4! QUOTE]

Πάντος εμένα στο bios λέει ξεκάθαρα οτι οι sata είναι ευαίσθητοι στις αλλαγές συχνοτήτων :( τώρα αν οφείλετε εκεί ή είναι καθαρά τυχαίο θα το καταλάβεις αν καεί και ο αντικαταστάτης του.. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.