Jump to content



Τεράστιο πρόβλημα με σκληρό


GnG1416003205

Recommended Posts

Απο τον slave σκληρό μου λείπει ένας φάκελος.Όλα τα υπόλοιπα τα βλέπω κανονικά.Το περίεργο είναι οτι όταν κάνω επιλογή όλων των αρχείων που βλέπω και ιδιότητες μου λέει οτι τα αρχεία έίναι 33.6gb αλλά όταν κάνω ιδιότητες στον σκληρό μου βγάζει 66gb δεσμευμένος χώρος.

Το άλλο περίεργο είναι όταν κάνω scan με το nod32 το συγκεκριμένο σκληρό μου δείχνει οτι κάνει scan τα αρχεία που μου λείπουν και δεν βλέπω.Ο φάκελος όμως που τα βρίσκει στο scanάρισμα είναι o

found.000\dir0002.chk\τα αρχεία

found.000\dir0003.chk

found.000\dir0004.chk

found.000\dir0005.chk

τους οποίους δεν έιχα ποτέ

To λειτουργικό είναι xp και το σύστημα NTFS.

p.s:Τα αρχεία δεν τα είχα κάνει ποτέ delete.Ξαφνικά δεν τα εμφάνιζε.

Έχω σηκώσει τα χέρια!Πολύ περίεργο πράγμα!

Βοήθειααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ και γω είχα πάθει κάτι παρόμοιο(δεν είχα το πρόβλημα με τα αρχεία-φαντάσματα). 1 μήνα έστελνα mail με microsoft support και τλκ το λύσα μόνος.

1) Να δεις αν το Bios εχει LBA Support (επιλογή για μεγάλους δίσκους)

2) Κανε disable το System restore και δες μήπως σου βγάζει 33.6 Gb

3) Μπας και είναι κανας ιος; Τα αρχεία είναι παράξενα. απο τα folder options κανε disable την επιλογή hide operating system files και βρες εκεί που λέει show all files, και δες τι παίζει

:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην πανικοβαλεσαι!

Τα αρχεια αυτα , ειναι αρχεια που βρηκε το scandisk σε καποιο τσεκ απ που εκανε.

Θα σε συμβουλευα να κανεις ενα διεξοδικο scandisk και να μας ξαναενημερωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Βρές , αγόρασε ή δανείσου από κάπου το File scavenger και χρησιμοποιήσε το για να ανακτήσεις χαλασμένα αρχεία από το δίσκο σου. Το ότι βρήκες τα αρχεία .chk σημαίνει ότι ο δίσκος έχει κάποιο πρόβλημα. Σε αυτήν την περίπ[τωση μάλλον δεν κάνει και πολλά πράγματα το checkdisk των Windows. Για να τον επαναφέρεις σε καλή κατάσταση δοκίμασε το HDDRegenerator ένα πολύ ωραίο εργαλείο το οποίο εφαρμόζει συγκεκριμένο λογάριθμο σε κάθε sector του δίσκου και ''απομαγνητίζει'' χαλασμένα σημεία και τα επαναφέρει στην σωστή κατάσταση.

Δοκίμασε αυτά και βλεπουμε. Πές μας αν ακούς και τίποτα ''περιέργους ήχους από το δίσκο ή έχει πάρα πολύ μεγάλη θερμοκρασία για την περίπτωση που υπάρχει μηχανικό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.