Jump to content



Μια γνώμη για κουτί και τροφοδοτικό


neda

Recommended Posts

Γεια σας,

Θα ήθελα τα φώτα σας για αγορά κουτιού και τροφοδοτικού. Έχω αρκετές συσκευές, οπότε μάλλον χρειάζομαι ένα καλό τροφοδοτικό. Σκέφτομαι Sharkoon. Καμιά πρόταση για καλό αλλά όχι πολύ ακριβό τροφοδοτικό;

Επίσης θα ήθελα κι ένα κουτί, που να είναι λειτουργικό και ευρύχωρο (να έχει μπροστινές usb και audio θύρες και θα με βόλευε να μην χρησιμοποιούνται βίδες στις εσωτερικές συσκευές.)

Λέω να αγοράσω ένα από αυτά:

HEROICHI CI-6A19 http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700372

Q-TEC T-MD02 http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.802246

SHARKOON PC CASE SILVATION BASIC http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.804421

Πιο πολύ κλείνω στο sharkoon. Γνώμες, προτάσεις; Η Sharkoon είναι αξιόπιστη εταιρία;

Υ.Γ. Τα design κουτιών τύπου THERMALTAKE δε μου αρέσουν αισθητικά, οπότε απορρίπτονται :)

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό προτείνω κάτι σε Chieftec από Πλαίσιο που είναι και ποιοτικά και φτηνά.

Αλλά για να σου προτείνουν σωστό τροφοδοτικό θα πρέπει να μας πεις τι σύστημα έχεις και κυρίως το αν σκοπεύεις να κάνεις καμιά βαρβάτη αναβάθμιση στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το shark δεν το ξέρω, ανάμεσα στα qtec και Heloici πάρε το δεύτερο... Μέρα με την νύχτα.

Το Qtec είναι φθηνή λαμαρίνα και βασικά σαν κουτί είναι τελείως μάπα.. 100%

Το HEC το έχω σε ασπρο στην έκδοση CI6919, το είχα πληρώσει πριν 1 χρόνο και κάτι καμια 100€ και για τα 100€ το λέω οτι αξίζει τα λεφτά του.. πόσο μάλλον τώρα που έπεσε η τιμή του. Θα σου έλεγα να δώσεις τα 20 ευρό παραπάνω και να πάρεις το CI6919. Για αυτά τα λεφτά είμαι σίγουρος οτι είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις.

Είναι πολύ μεγαλύτερο από το qtec και σχεδόν από όλα της κατηγορίας τιμής του, πολύ καλή εώς άριστη ποιότητα κατασκευής, φίλτρο αέρα, 12cm fans με πολύ καλή κυκλοφορία αέρα και ήσυχο.

Για PSU δεν μπορώ να σου πω τίποτα καθώς δεν είμαι σίγουρος. Αλλά για κουτί 100% HEC

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το q-tec απορρίπτεται. Απλά το είδα design-άτο και γι' αυτό το σκέφτηκα.

John dr, το σύστημα μου είναι πεντιουμ στα 2 GHz με 4 δίσκους, dvd rom, dvr-r. Κάνω αναβάθμιση σε πεντιουμ στα 3 Ghz (ψαχνω Northwood αλλα βρήκα μόνο prescott) και μητρική asus p4p800-e.

Από αυτά που είπατε , μάλλον πάω για τροφοδοτικό chieftec σε αρκετά ψηλά Watt. Οικονομικό και αξιόπιστο από ό,τι λέτε. Q-tec επίσης απορρίπτεται :)

Οπότε το δίλλημα είναι ανάμεσα στα κουτιά της Sharkoon και της Heloici. Αλήθεια τι διαφορά έχουν τα δυο κουτιά της Heloici (CI6919 και CI6A19), αφού έχουν περίπου ίδιες θύρες-υποδοχές και απλά διαφέρουν στο μέγεθος.

Το Sharkoon μου έχει κολλήσει, ωραίο design και φαίνεται να έχει και νοικοκυρεμένο εσωτερικό).

Αυτά και αναμένω νέα...φώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το sharkoon δεν μου άρεσε το εσωτερικό του layout. μου φαίνεται λίγο άβολο.... τώρα μπορεί να κάνω λάθος... γούστα είναι αυτά

Σχετικά με τις διαφορές για τα ΗΕC είναι μικρές.. στα fan και στην μία εξτρα θέση..Πάντως να ξέρεις οτι όσο μεγαλύτερο είναι το κουτί, τόσο πιο εύκολα δουλεύεται και τοσο πιο εύκολο είναι να το χεις συμμαζεμένο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το εσωτερικό του sharkoon μου φαίνεται πρακτικό και λειτουργικό. Αλλά στο eshop δεν μπορώ να το δω από κοντά :(

Οπότε το είδα από την ισοσελίδα του http://www.silvation.com/popup.html (έχει φλασάκι εσωτερικού , εξωτερικού). Αν και μόνο από κοντά μπορείς να δεις αν ένα κουτί σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλέφωνο στο e-shop και ρώτα τους αν μπορείς να περάσεις καθημερινή να το δεις από κοντά.

Εφόσον βέβαια μένεις Αθήνα και βολεύει και σένα....

Σάββατο αμφιβάλλω να μπορούν να στο δείξουν μιας και μάλλον θα γίνεται πανικός.

Ή πέρνα και από Στουρνάρι μπας και το έχει κανένα μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ απο εκεί το είδα... αυτό που δεν μου αρέσει είναι το airtunel. δεν νομίζω οτι θα δουλεύει και τόσο καλά καθώς ο ζεστός αέρας πάει προς τα πάνω.

Επίσης σκέψου οτι η 20pin ταινία του τροφοδοτικού θα πρέπει να κάνει ολόκληρο ταξίδι για να συνδεθεί.. Τέλος δεν νομίζω οτι θα αερίζονται σωστά οι δίσκοι έτσι όπως τοποθετούντε ...

Φυσικά από 1 foto δεν μπορώ να πω τίποτα και από reviews δεν βρήκα τίποτα.. αν δεν το δεις από κοντά πάντα υπάρχει ρίσκο.. Επειδή όπως είπα παραπανω τα HEC τα έχω δει και τα έχω δουλέψει γι'αυτο και σου τα προτείνω... καθώς επίσης και γιατί δεν έχω ακούσει κανένα παράπονο από κανέναν που το είχε

Link to comment
Share on other sites

john κι εγώ αυτό σκέφτηκα να κάνω. Carkit κι εμένα το air tunel δε μου αρέσει, αλλά τις θέσεις δίσκων τις βρήκα πρακτικές.

http://www.arcticsquad.com/index.php?lang=1&page=4&id=8 ένα review.

ok και επισημος πλέον μου φαίνεται απαράδεκτο :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα carkit :)

Κι εγώ δεν ξέρω αν είναι πρωτοποριακό και εύχρηστο ή μάπα. Το hec από την άλλη είναι δοκιμασμένο και όλοι λένε τα καλλίτερα. Το design του δε μου πολυαρέσει και αν το αγοράσω θα το αγοράσω σε μαύρο χρώμα κι έχω και λευκές συσκευές και θα δείχνουν άσχημα :(

Link to comment
Share on other sites

Και μια άσχετη ερώτηση σε άσχετο section μια και σας βρήκα πρόθυμους να το εκμεταλλευτώ :)

Ξέρετε αν κυκλοφορούν επεξεργαστές northwood ths intel? Ακουσα ότι οι prescott ανεβάζουν θερμοκρασία και σκέφτομαι να αγοράσω μητρικη κι επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα carkit :)

Κι εγώ δεν ξέρω αν είναι πρωτοποριακό και εύχρηστο ή μάπα. Το hec από την άλλη είναι δοκιμασμένο και όλοι λένε τα καλλίτερα. Το design του δε μου πολυαρέσει και αν το αγοράσω θα το αγοράσω σε μαύρο χρώμα κι έχω και λευκές συσκευές και θα δείχνουν άσχημα :(

Το να βάψεις τις συσκευές σου μαύρες είναι τρομακτικά εύκολο και ανώδυνο.. οπότε μην σε κολλάει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για το κουτί κι εδώ για τροφοδοτικό

Βέβαια ανάλογα με τη μητρική θα αποφασίσεις για τα ρεύματα που θα πρέπει να σου δίνει κάθε τάση. Αν έχει βύσμα P4 τότε θέλεις πολλά αμπέρ στα +12V, αν όχι θέλεις στα +5V.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο e-shop δεν μπορείς να δεις κουτιά, είναι σφραγισμένα :( Όπότε αν το αγοράσω θα το αγοράσω στα "τυφλά".

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας :)

Πάντως εγώ όταν τους είπα αν μπορώ να δώ το Thermarock δεν είχαν πρόβλημα και μου ρο ανέβασαν και το είδα...

Περιτό να πώ ότι το ερωτεύτικα αμέσως και το παράγγειλα με την μια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.