Jump to content



βοηθεια για αναβαθμιση ram...


jara

Recommended Posts

Απ'οτι βλεπω με το cpu-z εχω 2x256mb ddr-sdram pc2700(166mhz) και σκεφτομαι να βαλω αλλα 512.Εχω ενα ελυθερο σλοτ.Τι να επιλεξω?θα εχει διαφορα στην επιδοση του ο υπολογιστης μου?

ευχαριστω

συστημα:p4 2.4ghz,gigabyte sis-645,120gb western,80gb maxtor.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά θα δεις σίγουρα.Σε σύστημα ΧΡ, μέχρι 1GB, έχει διαφορά στην επίδοση, το σύστημα, από ένα με 256 και με 512ΜΒ.Πάρε είτε PC2700 ή PC3200.Ουσιαστικά με την δεύτερη επιλογή, θα έχεις χάσιμο της συχνότητας, αλλά δύσκολα θα βρεις pc2700 στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?

η συχνοτητα δεν παιζει ρολο στις επιδοσεις?

Παίζει, αλλά εσύ επειδή έχεις ήδη μνήμη pc2700, δεν θα μπορείς να τρέξεις και την νέα μνήμη σε πιο μεγάλη ταχύτητα.Εκτός εάν βγάλεις την παλιά τελείως και βάλεις καινούργια μόνο pc3200.
Link to comment
Share on other sites

Το 1GB όντως κάνει δουλειά στα Windows. Σου προτείνω ένα dimm 512MB PC3200 αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά στην τιμή. Απλά να σιγουρευτείς οτι η μητρική σου παίζει κανονικά και με τα 3 dimm slots κατελειμμένα.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω η αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554606

η http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554750

ποια ειναι η διαφορα μεταξυ τους?(ακτοσ απο την τιμη...)

απο επιδοσεις?

η συχνοτητα δεν παιζει ρολο στις επιδοσεις?

σορυ που σας ζαλισα.

edit:

καλά απαντάτε πιο γρήγορα και από chat!μέχρι να ρωτήσω με πρόλαβαν 2!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θα σου προτείνω την Kingston. Καλύτερη εγγύηση, πιο προσεγμένη ποιότητα και κατά γενική ομολογία πολύ καλή συμβατότητα με την πλειονότητα των μητρικών.

Επίσης, η Kingston είναι CL2.5 ενώ ή αλλη το πιο πιθανό είναι να παίζει με CL3. Ανεπίσημη πληροφορία: Άμα παίζει με cl2.5 στα 333 (PC2700) τότε παίζει μια χαρούλα με cl3 στα 400 (PC3200) :045:

Πάντως μια μικρή συμβουλή. Μπορείς να κάνει edit σε ένα post σου άμα θες να προσθέσεις κάτι που δεν αλλάζει τη ροή του θέματος αντί να κάνεις 2 συνεχόμενα Post.

Υ.Γ. edit-> :023:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειχα μια 256 (166mhz) και εβαλα μια twinmoss 512 απο e-shop η οποια ειναι στα 400mhz...

θα ηταν καλυτερο να παω να παρω μια 256 στα 400 και αυτη και να πεταξω την παλια?η τσαμπα λεφτα?

Πρώτα κοίταξε εδώ και πες μου ποια ακριβώς μνήμη έχεις (τι pcxxxxx)!?

Αν τις έχεις και τις δύο επάνω, αυτή την στιγμή οι μνήμες σου τρέχουν με την μικρότερη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554623

αυτην εδω εχω αγορασει...

pc3200 απο οτι ειδα...

Μα η pc3200 είναι στα 400MHz!!!!!!Μήπως έχεις μπερδέψει κάτι.

PC2100: 266Mhz

PC2700: 333Mhz

PC3200: 400Mhz

PC3500: 433Mhz

PC3700: 466Mhz

PC4000: 500Mhz

PC4200: 533Mhz

Λάθος....ερωτώ η παλιά μνήμη που έχεις επάνω τι PCxxxx είναι!?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.