Jump to content



Βοήθεια σε Overclocking Prescott 550


Othon

Recommended Posts

Ναι με υδροψυξη πιστευω να εισαι σταθερος. Και εγω την ιδια ακριβως υδροψυξη εχω. Ακριβως!! Αν εκανε επανεκκινηση τοτε...πολυ περιεργως...δεν εισαι σταθερος. Μπας και δεν ετρεχες διπλο πριμε αλλα μονο μονό?? Επισης τα παιχνιδια στρεσσαρουν μνημες πιο πολυ αποτι το πριμε οποτε μπορει να μην παιζουν τοσο ψηλα. Δοκιμασε να χαλαρωσεις λιγο τα timings πρωτα και μετα αν το συνεχιζει (τα reboot) βαλε και διαιρετη.

Εγω τρεχω με 28 idle και αυτο μετα απο 5-6 ωρες οταν το νερο εχει ζεσταθει απο αντλια και επεξεργαστη. Μολις ανοιγει εχω 26.

Full εχω 35 οταν μετα απο αυτες 5-6 ωρες ετρεξα πριμε για 3,5 ωρες αποτι θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

hey there!!!!τι εγινε παιδια,ειμαι κι εγω καινουριος στο spor και σκευτομαι να βαλω νερο στο pc μου.απ'οτι ειδα απο τον othon εχουμε τις ειδιες σκεψεις αλλα μονο που το δικο μου pc ειναι ακομα "μαμα" !!!λετε να ξεκινισω να πειραματιζομαι σιγα,σιγα και να δω πως παει?????τι να κανω????

m/b :gigabyte rz 2004

cpu: intel p4 2.8

ram: 512 (333MHz)

:101:

Link to comment
Share on other sites

Διπλό Prime έτρεχα σιγουρα...

Το ξέρω διάβασα τον οδηγό σου '' εγκατάσταση handmade w/c βήμα-βήμα''..]

Όσο για τα restart το έφτιαξα, είναι ok τώρα!

Άλλο πάλι που σκέφτομαι αν θέλω ν'ανέβω ψηλά είναι η RAM..

Έβλεπα χθες μια OCZ pc-5400 512DDR-2 (667MHz) Titanium, πρέπει να 'ναι κορυφαία!!

Σοβαρά μιλάς για τις θερμοκρασίες;; Wow!!!

Φαντάσου πως όπως είμαι τώρα, σε full load πιάνω 65-66c...!!! Θα ψηθεί!!!

Μιλάς για 30c κάτω!! Καλό!!

Κοίταγα το πρωί κάτι 12' ανεμιστηράκια για να βάλω στο ψυγείο..

ΤΕΡΑΣΤΙΑ είναι!!

Ειμαι περίεργος να δω πως θα κάνω το w/c kit να είναι εκτός από αποτελεσματικό και ωραίο..!

Έστειλα χθες το βράδυ pm στον Eleven αλλά δεν έχω ακόμα νέα του...

Link to comment
Share on other sites

Nαι κανε υπομονη αργει να απαντησει...σκεψου να κατασκευαζες εσυ το δευτερο καλυτερο μπλοκ στον κσμο...! Οσο για το αν θα ειναι ωραιο μην ανησυχεις. Το δικο μου ειναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΟ σε σχεση με το πως μπορει να γινει(και θα γινει!). Κατσε να μπουν ανεμιστηρακια λαμπες και τα συναφη και θα δεις!(UV RULEZ!!!!!!!) Μπες στο watercoolers gallery και θα καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τον Eleven, σε 15-20 μέρες λογικά θα έχω το Block και το ψυγειάκι... Και θα μπει το νεράκι.. Χε Χε Χε...!

Χάζευα το thread του Morphious..# και πήρε το μάτι μου ένα link που έλεγε για CPU Revision & Stepping.. Κάποιος είπε πως οι E0 είναι οι πιο overclockable αλλά και οτι οι D0 κάνουν καλή δουλειά..!

Κοίταξα με το CPU-z το δικό μου και είδα πως ο δικός μου είναι

Revision - D0

Stepping - 4

Αυτό είναι καλό τώρα; Δηλαδή όταν του φορέσω το νερό θα μπορέσω να τον ανεβάσω παραπάνω απ' όσο τον έχω ήδη ανεβάσει η χάνω την ώρα μου με τον συγκεκριμένο;

Ποιός μπορεί να με διαφωτίσει λίγο στο συγκεκριμένο θέμα; Δηλαδή τι είναι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Yάρχει διαφορά στην θερμότητα την οποία παράγει ο κάθε ένας. Ένας D0 είναι πιο ζεστός από έναν Ε0. Το ότι είναι πιο overclockable έχει διαπιστωθεί και πρακτικά από πολλούς χρήστες. Πάντα βέβαια , αν θές καλό OC πρέπει να έχεις και καλό κομμάτι... Ο D0 είναι μια χαρά εκτός αν θές τρελά αποτελέσματα. Εγώ με D0 550 έχω πιάσει μέχρι 4.3 και τον τρέχω για καθημερινή χρήση στα 4.0-4.1 , ανάλογα με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Yάρχει διαφορά στην θερμότητα την οποία παράγει ο κάθε ένας. Ένας D0 είναι πιο ζεστός από έναν Ε0. Το ότι είναι πιο overclockable έχει διαπιστωθεί και πρακτικά από πολλούς χρήστες. Πάντα βέβαια , αν θές καλό OC πρέπει να έχεις και καλό κομμάτι... Ο D0 είναι μια χαρά εκτός αν θές τρελά αποτελέσματα. Εγώ με D0 550 έχω πιάσει μέχρι 4.3 και τον τρέχω για καθημερινή χρήση στα 4.0-4.1 , ανάλογα με τον καιρό.

Θα συμφωνησω μαζι σου χρηστο, αν και o E0 ειναι κατα ελαχιστα πιο ψυχρος σε idle μονο. Σε full ειναι το ιδιο. Φυσικα σε ολες τις περιπτωσεις μιλαμε για διαφορες το πολυ 3 βαθμων, μην νομιζεις οτι θα δεις 10 βαθμους κατω η κατι τετοιο, αν παρεις/βρεις Ε0.

ΥΓ@ chr...που χαθηκες ρε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.