Jump to content



Βοήθεια σε Overclocking Prescott 550


Othon

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες άρχισα να διαβάζω αυτά που λέτε όλοι σας και τώρα θέλω και 'γω ν' ανεβάσω το pc μου...

Αυτό που χρειάζομαι ειναι βοήθεια και συμβουλές. Με όσα γνωριζω έκανα κάποιες προσπάθεις (εξηγώ παρακάτω) αλλα έφτασε ένα σημείο που δεν έμπαινε στα windows...

Λοιπόν το σύστημα μου:

CPU: Prescott 550

M/B: Abit AA8 DuraMax

RAM: Samsung PC4300 512MB DDR-2

VGA: Asus EAX 700Pro

HDD: 2x Maxtor 200GB sata (raid, 0)

OS: Win XP Pro SP2

Έχω τα: Sandra Pro 2005, Prime95, CPU-z (1.27) και Super PI και για ψύξη χρησιμοποιώ την Freezer 7 της Arctic Cooling καθώς και 2 fans στο κουτί.

Αρχίζω OC και ανεβάζω σιγά-σιγά το FSB ανά 5MHz... Χωρίς να ανεβάσω τάση φτάνει στα 4GHz. Στη συνέχεια ανεβάζοντας τάση και πάλι σιγα-σιγά το FSB έφτασα τα 4.2GHz (17*247) όπου και τερμάτισα... Δεν παέι πιο πάνω! Δεν μπαίνει στα Windows! Σ' αυτό παίζει ρόλο η μνήμη;

Τώρα δουλέυει στα 3.9GHz (17*229). Έτρεξα Prime για 1 ώρα (είναι σταθερό) και οι θερμοκρασίες έχουν ως εξής:

Idle: 46c

Full Load: 63c

Έτρεξα και το Super PI (4M) και το τελειώνει σε 2' 50''.

Με το CPU-z βλέπω πως τα timings είναι:

FSB:DRAM - 3:4

CAS# Latency - 4

RAS# to CAS# - 4

RAS# Precharge - 4

Cycle Time - 11

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς αυτά που λέτε για τα timings και τους διαρέτες...

Δηλαδή πως τ' αλλάζώ;

Πολλοί απο σας δουλεύετε αρκετά παραπάνω απο 4GHz! Τι πρέπει να κανω για ν' ανέβω παραπάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες στο site.

Λοιπον, οι θερμοκρασια σου ειναι στο οριο και ειναι λογικο γιαυτο το overclocking με prescot και αερα.

Σου προτεινω ΑΝΩΤΕΡΗ τους 65 βαθμους και εφοσον εισαι rock stable.

Για να το ελεγξεις αυτο βαλε διπλο prime για κανενα 12ωρο.

Οι περισσοτεροι εχουμε υδροψυξη και ειμαστε πανω απο 4GHz, οποτε καταλαβαινεις οτι ο αερας σε περιοριζει.

Οποτε στην περιπτωση σου αν παραμεινεις με αερα, θα προτιμησεις να εισαι πιο χαμηλα και τοσο ωστε να ειναι οι μνημες σου 1:1

Ετσι θα εχεις καλυτερες επιδοσεις και πιο χαμηλη θερμοκρασια.

Αφου δεις ποσο πανε οι μνημες σου με αυτα τα χαλαρα timings, μετα τις δοκιμαζεις και με πιο σφιχτα δινοντας τους περισσοτερο ρευμα και εφοσον αυτο ειναι εφικτο. (δεν την εχω δουλεψει την μητρικη σου)

Για να καταλαβεις τι γινεται με τις μνημες, διαβασε προσεκτικα το εξαιρετικο αυτο αρθρο: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2063

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το άρθρο, ευχαριστώ!

Θα τρέξω και 2ιπλό Prime...

Δηλαδή αν άλλαζα την RAM που έχω τώρα με μια

"OCZ Performance DDR-2 PC5400 512MB (667MHz)" και πρόσθετα και την υδρόψυξη

ThermalTake "Big Water" (universal 4in1) θα μπορούσα να σκαρφαλώσω πάνω από τα 4GHz??

Ξέρω απο που δινω περισσότερο ρεύμα και απο που αλλάζουν τα timings, αυτό που δεν ξέρω είναι το τι θα ορίσω για καινούρια timings! (Παντα σε 1:1)

Link to comment
Share on other sites

Η ram που εχεις τωρα δεν ξερουμε αν σε "κοβει" θα πρεπει να το δεις πρωτα αυτο και μετα να αγορασεις αλλη αν θες.

Τωρα για την υδροψυξη που λες δεν ξερω μιας και οι ετοιμες εχουν μετριες επιδοσεις και θα ηταν προτιμοτερο μια handmade.

Ο επεξεργαστης σου δειχνει οτι παει πανω απο τα 4.0GHz και το πιθανοτερο ειναι με μια καλη handmade υδροψυξη να ειναι και σταθερος.

Αυτο θα το δεις πρακτικα απο την στιγμη που θα του φορεσεις το νερο.

Για τα Timings στις μνημες ξαναδιαβασε το αρθρο που σου εδωσα, τα γραφει αναλυτικοτατα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Τώρα έχω απορίες..

Πώς θα καταλάβω ότι με κόβει η RAM?

Μ' αυτή που έχω τώρα (έβαλα 1:1) φτάνω μέχρι τα 4.2 (17*247).

Αν ανεβάσω παραπάνω δεν μπαίνει στα windows... Φτάνει μέχρι το welcome screen των windows και κάνει restart...

Και ρέυμα δοκίμασα να ανεβάσω για τη RAM αλλά και πάλι δεν μπαίνει...

Όσο για την υδρόψυξη δεν γνωρίζω και πολλά οπότε μπορείς να μου εξηγήσεις περι handmade και πόσο θα κοστίσει το όλο project?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Τώρα έχω απορίες..

Πώς θα καταλάβω ότι με κόβει η RAM?

Μ' αυτή που έχω τώρα (έβαλα 1:1) φτάνω μέχρι τα 4.2 (17*247).

Αν ανεβάσω παραπάνω δεν μπαίνει στα windows... Φτάνει μέχρι το welcome screen των windows και κάνει restart...

Και ρέυμα δοκίμασα να ανεβάσω για τη RAM αλλά και πάλι δεν μπαίνει...

Όσο για την υδρόψυξη δεν γνωρίζω και πολλά οπότε μπορείς να μου εξηγήσεις περι handmade και πόσο θα κοστίσει το όλο project?

Για να καταλάβεις εάν σε κόβουν οι μνήμες βάλε διαιρέτη και προσπάθησε να ανέβεις παραπάνω. Εάν αυτό γίνει τότε σε κόβουν οι μνήμες όταν τις έχεις 1:1.

Σχετικά με την υδρόψυξη, δες εδώ.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1594

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα από 1:1 σε 3:4 αλλά και πάλι δεν ανεβαίνει ψηλότερα απ' ότι προηγουμένως.. Αυτό σημαινει΄πως με κόβει η RAM?

Αν άλλαζα με την OCZ Performance DDR-2 512MB PC- 5400 (667MHz) θ' ανέβαινε πιο ψηλά?

Διάβασα τον οδηγό υδρόψυξης του KTM, μου άνοιξε τα μάτια, ήταν πολύ ενδιαφέρον...

Δηλαδή αν σιγά-σιγά ήθελα να φτιάξω τη δικό μου Kit υδρόψυξης που θα έβρισκα όλα αυτά που αναφέρει στον οδηγό?

π.χ Block - Crusader από Eleven, ψυγείο απο Ford Transit του '87 κ.τ.λ

Σκοπός μου για αρχή τουλάχιστον είναι να ψύξω μόνο τον επξεργαστή.

Πόσο θα μου κοστίσει όλο το project μέχρι και τη στιγμή που θα δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας πεις σε ποια συχνοτητα (μεγιστη) σου τρεχει 12 ωρες διπλο prime95 χωρις λαθος.

Και αυτο 2 φορες.

Μια με διαιρετη 1:1 και αλλη μια με διαιρετη 5:4

Αυτο σημαινει πως πρεπει να κανεις αρκετες δοκιμες μεχρι να καταληξεις.

Επισης να κρατας για καθε τεστ που κανεις αρχειο με τις θερμοκρασιες full load, και με τι ρευμα εγιναν οι δοκιμες.

To overclocking θελει χρονο δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Αφου τα κανεις ολα αυτα το ξανασυζηταμε.

Η υδροψυξη θα σου κοστισει γυρω στα 150e

Link to comment
Share on other sites

Έκανα διάφορα τεστ χθες μέχρι να βρω το σημείο που δεν παρουσίαζε πρόβλημα...

Με τη μνήμη ρυθμισμένη 3:4 άρχισα από 17*236 (4012MHz) αλλά όταν φόρτωνα 2 prime95 λίγα δευτερόλεπτα μετά, το ένα από τα δύο έβγαζε σημείωμα σφάλματος: "rounding less than 0.4 expected" η κάτι παρόμοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Οι θερμοκρασίες δεν είχαν υπερβεί το όριο των 65c που μου είχες πει.

Αυτό συνεχίστηκε μέχρι που όρισα το FSB στα 230MHz.

Όταν φόρτωσα ξανά και τα 2 prime95 δούλεψαν κανονικά και δεν ξανα έβγαλαν σφάλμα.

Φόρτωσα και το CPU-z (1.27) και είδα ότι η RAM δούλευε στα 305MHz,

και η CPU στα 3921,9 (FSB 230,7).

Έτρεχε για περίπου 10 ώρες χωρίς σφάλμα. Το έκλεισα μετά γιατί έπρεπε να φύγω..

Οι θερμοκρασίες ήταν 65-66c...

Επίσης να σημειώσω ότι ρύθμισα και την τάση

CPU: 1.425

RAM: 1.90

Με αυτήν την τάση και ρυθμισμένο σε 3:4 και 230*17 δούλεψε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο λόγος που δεν μπορεί να δουλέψει ψηλότερα οφείλεται στην θερμοκρασια; (65-66c)

Έστω ότι βάζω την υδρόψυξη, αυτό θα μου επιτρέψει να δουλεύει το μηχάνημα σταθερά πάνω από τα 4++GHz χωρίς άλλη RAM;

Η υδρόψυξη σε τι θερμοκρασίες θα με κρατάει;

Και κάτι άλλο, που θα βρω όλα αυτά που χρειάζομαι για να την φτιάξω;

Μένω Κεφαλονιά και αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, που θα βρω όλα αυτά που χρειάζομαι για να την φτιάξω;

Μένω Κεφαλονιά και αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, έτσι δεν είναι;

Τα περισσότερα μαγαζιά στέλνουν αντικαταβολή.

Οπότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

www.checkmate.gr

www.multirama.gr

www.hacshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως τα περισσότερα μαγαζιά στέλνουν με αντικαταβολή, όλο το σύστημά μου και τα parts για το case mod απο Αθήνα είναι...

Άλλο λέω όμως εγώ...

Ο ΚΤΜ μου έλεγε για handmade υδρόψυξη όχι, αυτές του εμπορίου...

Δηλαδή χρειάζομαι block-11, ψυγείο από Transit κ.τ.λ..

Αυτά δεν ξέρω που θα βρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως τα περισσότερα μαγαζιά στέλνουν με αντικαταβολή, όλο το σύστημά μου και τα parts για το case mod απο Αθήνα είναι...

Άλλο λέω όμως εγώ...

Ο ΚΤΜ μου έλεγε για handmade υδρόψυξη όχι, αυτές του εμπορίου...

Δηλαδή χρειάζομαι block-11, ψυγείο από Transit κ.τ.λ..

Αυτά δεν ξέρω που θα βρω!!!

Μερικά parts για home-made w/c υπάρχουν και σε κανονικά μαγαζιά όπως αντλία eheim έχει στα multirama.

Block και ψηγείο σου στέλνει ο eleven.

Οπότε μια χαρά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε του ενα pm. Ο 11 ειναι χρηστης εδω. Οσο για σωληνες και σφιχτηρακια σε ενα καταστημα υδραυλικων να πας η σε ενα pet shop θα κανεις την δουλεια σου. Και τα multirama εχουν τους καλυτερους υποτιθεται σωληνες αλλα κανουν 14 ευρω :103: το μετρο...δεν λεει!!

Ψυγειο απο τρανσιτ μπορει να σου βρει επισης ο 11. :D

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα του στείλω ένα μήνυμα να συννενοηθούμε...

Ας πούμε ότι η υδρόψυξή μου θα αποτελείται από:

Block - Eleven

Ψυγείο - Transit

Αντλία - Eheim 1250

σε τι θερμοκρασίες θα παίζω;

Θα μπορέσω δηλαδη μετά να τρέχω πάνω από 4+GHz άνετα και σταθερά;

Α, και κάτι άλλο, είναι ρυθμισμένο τώρα το μηχάνημα σε (230*17) και μνήμη 1:1. Τρέχοντας 2ιπλό Prime95 για 10 ώρες δεν παρουσίασε σφάλμα αλλα παρατήρησα κάτι παράξενα και αδικαιολόγητα restart όταν επαιζα περίπου 1 ώρα Far Cry ή NFSU2... Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.