Jump to content


AMD Athlon 2600mhz


Dj Niko Lee

Recommended Posts

παιδια καλημερα σας!

θελω να μου πειτε γιατι ο amd μου δουλευει στα 166 mhz???

εχει αποδοση 1,92hz μονο και ενας φιλος μου που εχει το 2400 τον παλαιο κιολας ειμαστε σχεδον το ιδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο φίλος σου έχει κάνει o/c = overclocking και εσύ όχι. Αν περιηγηθείς στις ενότητες του φορουμ και κάτσεις να ασχοληθείς διαβάζωντας θα καταλάβεις με ακρίβεια το γιατι και το πως.

Link to comment
Share on other sites

Ε θα εχει γινει κατα λαθος τοτε. Θα το εχει βαλει στο 166 αντι για 133 που ηταν οι 2400.

Εσυ παντως με τον 2600 ειναι φυσιολογικο να εισαι στα 166ΜHZ. Και εμενα τοσο ειναι και σε ολους δηλαδη. Παραπανω παει μονο αν το βαλεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ο 2400+ δεν ειναι 200*10=2000Mhz και ο 2600+ ειναι 166*11,5=1920Mhz,εγω αυτη την εντυπωση εχω!Παντως μην ανυσηχεις και οι 2 επεξεργαστες εχουν πολυ κοντινες επιδοσεις με λιγο καλυτερες αυτες του 2600+ λογο του πολλαπλασιαστη και αλλες φορες ο 2400+ ειναι καλυτερος οπου χρειαζεται το FSB!Εγω αυτο καταλαβα με αυτα που ελεγες!

Link to comment
Share on other sites

Ο 2400+ Αthlon XP ειναι TBred B οπως και οι τωρινοι Sempron και τρεχει στα 15x133.33 2.0GHz,ο 2600+ του φιλου Dj Niko Lee ειναι Barton και τρεχει στα 166.66x11.5 στα 1.92GHz.Υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να μην μπορει να αλλαξει τον multi αν εχει κλειδωμενο Barton.Ειστε σχεδον στα ιδια γιατι η μονη διαφορα ειναι τα 256ΚΒ στην L2 cache παραπανω που εχει ο 2600+(512ΚΒ L2)σε σχεση με τον 2400+(256Kb L2) και πρακτικα ειναι το ιδιο..........

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι κλειδωμένος ξέχνα το.... Θα παίξεις με το FSB. Αν έχεις σχετικά καλό κομμάτι θα μπορέσεις να βάλεις 200ΜΗζ FSB. Άν έχεις πολύ καλλό κομμάτι θα πάει και παραπάνω. Αλλά θα χρειαστείς οπωσδήποτε καλύτερη ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.