Jump to content



Linux σε δίσκο 4GB


JohnnyBoy

Recommended Posts

Εχώ τα linux Mandrake 9.2 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τα εγκαταστήσω σε ένα δισκο που έχω 4GB και αν σε αυτό το δίσκο θα τρεχουν καλά ή θα σερνονται (σαν δέυτερος δίσκος θα είναι αυτός σε σύστημα P4 3.00Ghz, 512Ram, master hard disk 80GB Sata

Link to comment
Share on other sites

η θεωρητική ταχύτητα διαμεταγωγής του δίσκου.

η σειρά είναι:

pio mode 4 (16.5MB/sec)

udma 33/66/100/133 (MB/sec)

sata 150/300 (MB/sec)

το τονίζω, θεωρητικές ταχύτητες.

κοινώς θα σου παίζει λίγο αργά π.χ. στο kde, αλλά όχι τραγικά αργά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν θα έχεις πρόβλημα αν και η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις κάτι άλλο (fedora core πχ) γιατί προσωπικά έχει καεί η γούνα μου από mandrake , εκτός και αν το θέλεις μόνο και μόνο για practice οπότε άνετα το χρησιμοποιείς΄αφού είναι αρκετά φιλικό

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν έβαλα τα 9.2 μπήκα μέσα στο KDE...και πάω στις ρυθμίσεις HARDWARE...εκεί δεν αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών. Λέει VESA..τα πειράζω λίγο και μάλλον και την ανάλυση...και κάποια στιμγή με ρωτάει αν θέλω κάθε φορά που bootarei το λειτουργικό να με βάζει σε γραφικό περιβάλλον ..Απαντάω NAI.

’λλα μάλλον λόγω των ρυθμίσεων που έκανα δεν μπορώ να μπω πια σε γραφικό περιβάλλον και μένω στην console. Eίμαι ROOT χρήστης.

Με Χstart δεν κάνει τίποτα..Βγάζει μύνυμα ότι κάτι δεν βρέθηκε ή κάτι τέτοιο....

Υπάρχει τρόπος να αναιρέσω τις ρυθμίσεις μου και να πάω σε default;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 14:42]

και πάω στις ρυθμίσεις HARDWARE...εκεί δεν αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών. Λέει VESA..τα πειράζω λίγο και μάλλον και την ανάλυση...και κάποια στιμγή με ρωτάει αν θέλω κάθε φορά που bootarei το λειτουργικό να με βάζει σε γραφικό περιβάλλον ..Απαντάω NAI.

’λλα μάλλον λόγω των ρυθμίσεων που έκανα δεν μπορώ να μπω πια σε γραφικό περιβάλλον και μένω στην console. Eίμαι ROOT χρήστης.

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ... αλλά σε SuSE 9.1... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εκκίνηση με το CD της διανομής Linux σου... και σου βγάζει τις επιλογές π.χ.

>Boot from Hard Disk

>Installation

>Installation Safe Settings

>Manual Istallation

>Rescue System :T:

>Memory Test

Και αυτό διορθώνει το σύστημά σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 01:42]

απο console δώσε

sax2

για ρύθμιση του x

γραφοντας init5

κανονικά μπαίνεις στο γραφικό σου περιβάλλον.

startx όχι xstart.

Αυτό είναι το σωστό... για να κάνεις δουλεία σου Snips... αν και το είχα δοκιμάσει το startx στην δικιά μου περίπτωση.... κάτι error μου έβγαζε... δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET [Σήμερα, στις 02:32]

Αυτό είναι το σωστό... για να κάνεις δουλεία σου Snips... αν και το είχα δοκιμάσει το startx στην δικιά μου περίπτωση.... κάτι error μου έβγαζε... δεν θυμάμαι.

προφανώς θα χες κάνει κάνα λαθάκι στη ρύθμιση του x.

βέβαια στις μεγάλες διανομές γενικά γίνονται όλα αυτόματα.

ένα άλλο χρήσιμο shortcut είναι το ctrl+alt+backspace που κάνει kill x.

οπότε αν έχεις κάνει πατάτα στις ρυθμίσεις (π.χ. λάθος ανάλυση) μπορείς εύκολα

να πας σε κονσόλα και να διορθώσεις το πρόβλημά σου.:)

με το kde παίζει και το

startkde

(π.χ. σε περίπτωση που είναι default κάποιος άλλος window manager)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.