Jump to content



Ο Cell στο μικροσκόπιο


DarthMoul

Recommended Posts

ρε παιδια,σοβαρα τα λετε αυτα?

και το 1/10 αυτων που λεγονται να ισχυουν μιλαμε για επανασταση στους Η/Υ σε ολα τα επιπεδα.

Από το στόμα μου το πήρες.

Αλλά όπως λέει και ο λαός κοντή γιορτή. Σε κανά 6-9μηνο που θα κυκλοφορήσει θα δούμε πόσα @@ίδια βάζει ο σάκκος και πόσα από όλα αυτά τα θαυμαστά θα ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Χωρις να το εχω κοιταξει πολυ δεν ειναι το ιδιο, τα cores του cell ειναι πολυ πιο απλα.

Σαφώς. Πλήρης πυρήνας είναι είναι ένας και αυτός είναι risc Power5. Οι άλλοι 8 είναι συνεργατικοί δηλαδή ακόμα πιο risc. Η αρχιτεκτονική επιτρέπει ο κάθε πυρήνας να έχει την δική του συχνότητα, αλλά η IBM προτίμησε να τους δώσει όλους στα 3.2 GHz. Επίσης επιτρέπει την κλιμάκωση όλου του σχήματος προς τα πάνω. Μην ξεχνάμε πως είναι η πρώτη έκδοση του chip.

Εδώ θα δεις το specfp του Power5 στα 1.9 GHz. Είναι λίγο παλιό αλλά θα πάρεις μια ιδέα.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/attachment.php?attachmentid=4732

Λογικά στο specint θα έχει την ίδια συμεπριφορά με έναν Athlon64 στην ίδια συχνότητα. Αν και δεν νομίζω ότι αυτές οι μηχανές είναι πολύ απαιτητηκές στις προσθέσεις ακεραίων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.