Jump to content


Motherboard 533fsb λεει οτι παιρνει 800!!


tziamanik

Recommended Posts

Εχω αυτο το mother P4SDX μπηκα στο site της ASUS και διαβασα αυτο για το καινουριο bios update.

Γινεται λετε να παρω και εγω κανενα καινουριο CPU?

Improve AGP card compatibility

Fix failed to operate under CPU 166/DDR333 memory frequency when using FSB800 CPU.

Fix failed to operate under CPU 133/DDR440 3:5 special ratio.

Update new INTEL 478 pin CPU Microcode to support new CPU.

Fix Win2000 system resumed for "S4" USB1.1 storage device, ZIP/MO/LS-120 lost its function.

Fix show dual channel(64BIT*2) when only one DIMM was installed.

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει mosfet?

Κοιταμε κανενα thread εκει και δε ρωταμε απαντημενα θεματα....

Κατεβαζουμε και καμμια Αραχνη για να μη χαθουμε στο μεγαλο thread...

Ουτε κι εγω θα εβαζα Prescott πανω της (εστω κι αν τον δεχοτανε) ζεματανε πολυ τα MOSFETs εβραζε η ASUS Deluxe που ειχα χειμωνιατικα κιολας με 15 βαθμους στο δωματιο καιτοι ειχα βαλει ψυκτρακια πανω της.......

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα να δανειστεις καποιον cpu απο κανα γνωστο σου να δοκιμασεις γιατι ποτε δεν ξερεις τι παιζει... Μην παρεις και τσαμπα cpu και μετα αναγκαστηκα παιρνεις αλλο mobo ή πουλας τον cpu...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μαθαινει κανεις στην πραξη και οχι διαβαζοντας thread...

Παρε ενα prescotti, κοτσαρε τον πανω στην μητρικη, και οταν κλεισει ο υπολογιστης σου μονος του και ανοιξεις το κουτι, αυτο το οποιο θα βγαζει καπνο και θα εχει μια τρυπα στην μεση ειναι το mosfet! :025:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταμε κανενα thread εκει και δε ρωταμε απαντημενα θεματα....

Κατεβαζουμε και καμμια Αραχνη για να μη χαθουμε στο μεγαλο thread...

Πλακα εχεις για μια λεξη πρεπει να διαβασω 2500 αφου μπορεις απλα να μου απαντησεις ή μηπως πρεπει να διαβαζω ολα τα αρθα που ανεβαινουν κατα καιρους στο site.

Τελος απλα οταν μπηκα και το ειδα το link μου γυρισαν λιγο τα μυαλα.

Λεει επισεις οτι παιρνει και DDR 400 εγω τωρα τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μαθαινει κανεις στην πραξη και οχι διαβαζοντας thread...

Παρε ενα prescotti, κοτσαρε τον πανω στην μητρικη, και οταν κλεισει ο υπολογιστης σου μονος του και ανοιξεις το κουτι, αυτο το οποιο θα βγαζει καπνο και θα εχει μια τρυπα στην μεση ειναι το mosfet! :025:

Δεν παιζεσαι. :043:
Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσα το link για να ψαξεις κι οχι για να παρεις μια απαντηση βιαστικη.

Και δε θα δεις μονο τι σημαινει ΜΟSFET=σταθεροποιητης ρευματος ειναι αλλα και πολλα αλλα...

Πως μετραμε εκει τις τασεις, περι ψυξης τους, αν επηρεαζει ο αριθμος τους την αποδοση της μητρικης κλπ κλπ τα οποια τα βλεπω συνεχεια να ρωτουνται αλλα συνηθως αποφευγω να υποδεικνυω....

Αυτα ολα ειναι τα πρωτα 3-4 posts αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε εαν καποιος θελει να πραγματικα να βοηθησει εας το κανει χωρις να ειρωνευεται χωρις να κανει τον εξυπνο. Εαν παλι καποιος δεν θελει ε ας μην μπει καν στον κοπο να απαντησει.

Μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας είναι αργά το βραδυ και όλοι πιστεύω πως είμαστε κουρασμένοι

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα μεχρι και το manual της μητρικης και πουθενα δεν ειδα οτι υποστηριζει 800FSb....

To μονο που ειδα ειναι οτι το "τελευταιο" bios (2003/05/07 σε 2 μηνες κλεινει 2 χρονια)

λεει οτι μπορεις να τον βαλεις, και οταν τον τρεξω εγω στα 166 (απο 200) που πρεπει αν ειναι κανονικα (underclocking δηλαδη) τοτε ΔΕΝ θα κρασαρω!

Fix failed to operate under CPU 166/DDR333 memory frequency when using FSB800 CPU.

Δηλαδη... οτι χωραει ο επεξεργαστης, να μπει, χωραει. Απο κει και περα... το χαος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα μεχρι και το manual της μητρικης και πουθενα δεν ειδα οτι υποστηριζει 800FSb....

To μονο που ειδα ειναι οτι το "τελευταιο" bios (2003/05/07 σε 2 μηνες κλεινει 2 χρονια)

λεει οτι μπορεις να τον βαλεις, και οταν τον τρεξω εγω στα 166 (απο 200) που πρεπει αν ειναι κανονικα (underclocking δηλαδη) τοτε ΔΕΝ θα κρασαρω!

Fix failed to operate under CPU 166/DDR333 memory frequency when using FSB800 CPU.

Δηλαδη... οτι χωραει ο επεξεργαστης, να μπει, χωραει. Απο κει και περα... το χαος.

Μαλον εχεις δικιο αλλα δες κι'αυτο

http://uk.asus.com/prog/spec.asp?m=P4SDX&langs=11

Memory Dual-Channel memory architecture

4 x 184-pin DIMM Sockets support max. 4GB PC3200/ PC2700 / PC2100/ PC1600 non-ECC

DDR SDRAM memory

Link to comment
Share on other sites

Μαλον πρεπει να παω στο overclocking για σιγουρα... οσο σιγουρια μπορεις να εχεις. Αλλα και με την υπογραφη του συστηματος μου χλωμο το κοβω. Αμα εχετε κανενα threat ετοιμο θα σας ειμαι υποχρεωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειδα την υπογραφη σου εχεις 333αρες μνημες.....

Οποτε και στην περιπτωση που θα δεχθει τον 800αρη επεξεργαστη κι αυτες δεν αντεχουν εκει πανω βαζεις διαιρετη και παιζουν ασυγχρονα προς τα κατω.

Θα μου πεις οτι καλυτερα ειναι να τρεχουν συγχρονα οι μνημες αλλα και να μη συμβει αυτο πιο γρηγορος θα εισαι με τον 800αρη απο οτι τωρα.

Τεσπα τις εχεις δοκιμασει να δεις ποσο πανε??

Κι αν ναι με τι προγραμμα και τι ρυθμισεις ή εχεις default το συστημα??

Αν δεν εχεις κανει κατι τοτε θα πρεπει να ψαξεις παραπανω.

Thread ετοιμο που να τα λεει ολα αυτα δεν υπαρχει μονο εκεινο που σου εδωσα αλλα εχει συνεχεις παραπομπες.

Link to comment
Share on other sites

Οπως θες. :)

Καποιος φιλος σου εκει δεν υπαρχει να σε βοηθησει και περισσοτερο ή και να σε εποπτευει?

Αλλο ειναι να τα λεμε μεσω πληκτρολογιου κι αλλο απο κοντα (μενω στην αλλη ακρη)..

OK μπορει να υπαρχουν καποιες γενικες οδηγιες αλλα δε γινεται να λυσουμε ολα τα προβληματα ειναι αδυνατο.

Επισης το o/c θελει υπομονη κι οχι αποτομα βηματα.

Αν κοιταξεις αλλου σε αλλα threads εχω κανει χοντρες @@ριες αλλα το εκανα επιτηδες και δε με ενοιαζε αν καιγοτανε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Είχε πάρει το μάτι μου επι εποχής που σκάσαν τα 800άρια στην αγορά μητρικές με 845 που πηγαίνανε 800 (aka 200) με o/c. Μάλιστα μια Albatron έδινε εγγύηση οτι θα δούλευε εκέι μέσω o/c έτοιμο στο bios....όμως μιλάμε για Northys οχι Prescott.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.