Jump to content



Chipset Fan


zillakarpen

Recommended Posts

Το ιστορικό μου αρκετοί απο σας το ξέρετε και επειδή τα χω πάρει άγρια με τα core center και λοιπά αφού οι θερμοκρασίες δε με ικανοποιούσαν τουλάχιστον οπτικά αποφασισα να τα βγάλω όλα αυτά τα εργαλεία και να αφήσω μόνο ένα σένσορα ο οποίος αυτή τη στιγμή μου δείχνει 41C full load 1,550V 2650Mhz.

Και επειδή όλοι θα αναρωτιέστε που κολλάνε αυτά θέλω να ρωτήσω επειδή με το core center είχα τη δυνατότητα να αλλάξω τις στροφές άπό το ανεμιστηράκι του chipset (αλλά όπως είπα μου την έχει σπάσει να βλέπω 57C!!!) σκέφτομαι να το απενεργοποιήσω τελείως!! :119:

Κάτι τέτοιο τι επιπτώσεις θα μπορούσε να έχει στη μητρική?

Ο κίνδυνος καταστροφής της είναι μεγάλος?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα θες να κλεισεις τελειως το ανεμηστηρακι του chipset.

Αν η θερμοκρασια σου ειναι 41 βαθμοι σε full load αν το απενεργοποιησεις τελειως θα ανεβει στους 57 που εβλεπες και βαλε. Εγω θα σου συνιστουσα να μην το κανεις η τουλαχιστον να το αλλαξεις με μια ψυκτρα σεβαστων διαστασεων για να εχεις καποια απαγωγη θερμοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα την λαλακία της MSI και έβαλα ένα zalman (το μπλε).

Ζεσταίνεται πολύ , αλλά δουλεύει.

322HTT δεν είναι τόσο άσχημα και έχει και άλλο.

Και σε PC με αμελητέα ροή αέρα (1 ανεμιστήρας μπρος , 1 πίσω + 2 του τροφοδοτικού , όλοι σε ΠΟΛΥ χαμηλές στροφές).

Απλά μπορεί να έχεις πρόβλημα αν έχεις μεγάλη ψύκτρα στην κάρτα γραφικών (πχ silencer).

Πάντως το να βγάλεις το ανεμιστηράκι της stock ψύκτρας δεν λέει , είναι φοβερά μικρή.

Και οι αισθητήρες της συγκεκριμένης μητρικής ειναι για τα πανηγύρια...

post-1199-1442174032,585_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα την λαλακία της MSI και έβαλα ένα zalman (το μπλε).

Ζεσταίνεται πολύ , αλλά δουλεύει.

322HTT δεν είναι τόσο άσχημα και έχει και άλλο.

Και σε PC με αμελητέα ροή αέρα (1 ανεμιστήρας μπρος , 1 πίσω + 2 του τροφοδοτικού , όλοι σε ΠΟΛΥ χαμηλές στροφές).

Απλά μπορεί να έχεις πρόβλημα αν έχεις μεγάλη ψύκτρα στην κάρτα γραφικών (πχ silencer).

Πάντως το να βγάλεις το ανεμιστηράκι της stock ψύκτρας δεν λέει , είναι φοβερά μικρή.

Και οι αισθητήρες της συγκεκριμένης μητρικής ειναι για τα πανηγύρια...

Έτσι είναι , πάντως το δικό μου δεν ζεσταίνει ρε παιδιά[να ζεσταινει όχι να είναι χλιαρό] .Και στα 370++ΗΤΤ που έχω bencharei οκ ήτανε .

Μάλλον έτσι για την χαρά θα μπεί νεράκι και εκεί .

Apocalypse τι λεέι το 1.36b το φόρεσες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

']Έτσι είναι ' date=' πάντως το δικό μου δεν ζεσταίνει ρε παιδιά[να ζεσταινει όχι να είναι χλιαρό'] .Και στα 370++ΗΤΤ που έχω bencharei οκ ήτανε .

Μάλλον έτσι για την χαρά θα μπεί νεράκι και εκεί .

Apocalypse τι λεέι το 1.36b το φόρεσες τελικά?

Το έβαλα και είναι μια χαρούλα , δίνει όλες τις επιλογές και μέχρι 1.74V.

Αν και κάπως λίγα μου φαίνεται πως τα λέει ο αισθητήρας και πρέπει να πιάσω το πολύμετρο.

Απλά βγήκε μπανάνα ο επεξεργαστής , τώρα τον δουλεύω 2577 με 1.67V (σύμφωνα με speedfan και cpu-z).

Πάντως block δύσκολα θα μπει εκεί.

Και εγώ έχω block για nb , αλλά δεν μπαίνει με τίποτα , τρακάρει με την 6800.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.