Jump to content



Αργό άνοιγμα φακέλου


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω έναν φάκελο στο pc μου με εικόνες.

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν πάω να ανοίξω τον συγκεκριμένο φάκελο, το παράθυρο του explorer κολλάει και γραφει "not responding". Ο φάκελος ανοίγει τελικά μετά από 1 με 2 λεπτά. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό???Πολύ παράξενα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι τόσα πολλά για να καθυστερεί τόσο. Το swap file πόσο μέγεθος έχει. Δοκίμασε να του βάλεις σταθερό μέγεθος και τσέκαρε και το File cache size. Υπάρχουν στο Internet μπόλικα utilities για να αποκτήσεις έλεγχο του τελευταίου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι τόσα πολλά για να καθυστερεί τόσο. Το swap file πόσο μέγεθος έχει. Δοκίμασε να του βάλεις σταθερό μέγεθος και τσέκαρε και το file cache size. Υπάρχουν στο Internet μπόλικα utilities για να αποκτήσεις έλεγχο του τελευταίου.

Τι είναι το swap file???

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το swap file???

Όταν δεν φτάνει η RAM τότε το λειτουργικό δεσμεύει ένα μέρος του σκληρού και το χρησιμοποιεί σαν μνήμη. Αυτή είναι πιο αργή απο RAM καθώς το λειτουργικό χρησιμοποιεί τον σκληρό :)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το swap file???

Ένα μέρος του σκληρού που χρησιμοποιείται από το λειτουργικό ως δεύτερη/εναλλακτική και σαφώς μεγαλύτερη αλλά πολύ πιο αργή RAM.

Μππρείς να ψάξεις στο net για πιο πολλές πληροφορίες για την αξιοποίησή του. Πάντως, αν έχει μπόλικη RAM (1GB) μπορείς και να το απενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το swap file???
Swap file=pagefile.sys (στα ΧΡ)

My computer -> δεξί κλικ -> System -> Properties -> Advanced -> Performance -> Settings -> Advanced -> Virtual Memory -> Change

Όρισέ το 1.5 φορές το μέγεθος της μνήμης, εκτός εάν έχει 1GB μνήμη, οπότε μπορείς και να το καταργήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να μην κατάλαβες τι σημαίνει swap file.

Για πες τι τρόπο προβολής έχεις βάλει στο συγκεκριμένο φάκελο και πόση μνήμη χρησιμοποιεί το μηχάνημα όταν πας να τον ανοίξεις?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ως επιλογη προβολης των αρχειων "Μικρογραφίες"? Mε τοσα αρχεια μεσα στο φακελο ειναι λογικο να τρωει κολημα με την συγκεκριμενη επιλογη.Παρομοιο προβλημα ειχα κι εγω καποτε οταν ειχα το norton antivirus οποτε αν εχεις καποιο antivirus δες το κι αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ως επιλογη προβολης των αρχειων "Μικρογραφίες"? Mε τοσα αρχεια μεσα στο φακελο ειναι λογικο να τρωει κολημα με την συγκεκριμενη επιλογη.
Λογικό την πρώτη φορά, αλλά μετά αποθηκεύονται μέσα στον φάκελο στο αρχείο Thumbs.db.

Παρομοιο προβλημα ειχα κι εγω καποτε οταν ειχα το norton antivirus οποτε αν εχεις καποιο antivirus δες το κι αυτο :)
Λίγο απίθανο, γιατί μιλάμε για εικόνες,αλλά ποτέ δεν ξέρεις..... :D
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.