Jump to content


adsl+web server


panoc

Recommended Posts

Καλημέρα

O εργοδοτης μου με εβαλε στην μπρίζα....

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα μικρό email / web server πάνω σε μία adsl staric 384/128.

Επειδή θέλω να διατηρήσω το κόστος του μηχανήματος όσο πιο χαμηλά γίνεται σκέφτομαι τα 2 εξής συστήματα το οποίο θα χρησιμοποιείται και για internet sharing:

Intel Celeron 340 (2,93MHz)

Albatron PM266A Pro

512MB DDR

W.D 250GB ATA

Netgear GA311 10/100/1000 (για τη σύνδεση με τα υπόλοιπα pc μου)

Πλαίσιο middle ATX με τροφοδοτικό Chieftec 340 (το οποίο μου έχει ξεμείνει και δουλεύει άψογα).

Η κάρτα γραφικών είναι ενσωματωμένη.

ΤΙΜΗ 420Euro

AMD Sempron 2800+

Asus K8V LAN

512ΜΒ DDR

Netgear GA311 10/100/1000 (για τη σύνδεση με τα υπόλοιπα pc μου)

Πλαίσιο middle ATX με τροφοδοτικό Chieftec 340 (το οποίο μου έχει ξεμείνει και δουλεύει άψογα).

Asus 9250TD

ΤΙΜΗ 500Euro

Ο υπολογιστής θα δουλεύει 24/7 σει δροσερό περιβάλλον.

Για back-up μπορώ να χρησιμοποιώ κάποιον από τους υπόλοιπους υπολογιστές μου μαζί με το Ghost.

Να προτιμήσω intel ή amd?

Ξέρω ότι τα 128 upload δεν είναι πολλά αλλά αργότερα αν το επιτρέψει η οικονομική μου κατάσταση θα ανέβω παραπάνω ακόμα και σε sdsl.

Θα προτιμούσα να δουλεύει με windows αλλάαν είναι να δουλέυει καλύτερα και κυρίως φθηνότερα με linux τοτε linux!

Κάποιον οδηγό αναφοράς για το στήσιμο γνωρίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε συμβούλευα μέσα στο σύστημα να κάνει το εξής για την δική σου κυρίως ευκολία.. να βάλεις και ένα δεύτερο δίσκο και να σο κάνεις software mirror με τον πρώτο οπότε αν σθμβέι κάτι να μην μείνει κάτω πολύ ή στρο 2ο να βάλεις τα data οπότε με ένα ghost και τα data απείραχτα τον σηκώνει σε λίγα λεπτά.

Καλόείναι να βάλεις και ένα dvdrw σαν backup system και να παίρνεις εκει με τον Νορτον Ghost image του συστήματος αλλά και τα data σε dvdrw , αν οχι καθημερινα , σε συχνή βάση.

Προτεινόμενο ... εναν 40άρι για σύστημα και έναν 200άρι για data...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες web server εννοείς επιχειρησιακό ή να σηκώσεις site ας πούμε της εταιρείας; Με μια dsl δε μπορείς να κάνεις επαρκώς κάτι τέτοιο καθώς αν 5 άτομα πάνε να το δούνε μαζί θα πηγαίνει πολύ αργά το κατέβασμα των σελιδών.

Link to comment
Share on other sites

:060:

Όταν λες web server εννοείς επιχειρησιακό ή να σηκώσεις site ας πούμε της εταιρείας; Με μια dsl δε μπορείς να κάνεις επαρκώς κάτι τέτοιο καθώς αν 5 άτομα πάνε να το δούνε μαζί θα πηγαίνει πολύ αργά το κατέβασμα των σελιδών.

Μαλλον ο φιλος ετομαζει κατι ερασιτεχνικο γιατι και μηχανημα μικρων δυνατοτητων παιρνει αλλα και η γραμμη του ειναι μικρη! Σιγουρα για επαγγελματικες σελιδες δεν συνισταται κατι τετοιο...

Στο θεμα μας παντως και τα 2 μηχανακια καλα ειναι. Προσωπικα το amd θα επαιρνα για λογους :060: Ωστοσο αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι το θεμα της αποθηκευσης και του backup, αυτα που προτεινε ο greek μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες web server εννοείς επιχειρησιακό ή να σηκώσεις site ας πούμε της εταιρείας; Με μια dsl δε μπορείς να κάνεις επαρκώς κάτι τέτοιο καθώς αν 5 άτομα πάνε να το δούνε μαζί θα πηγαίνει πολύ αργά το κατέβασμα των σελιδών.

Μέσα στην εταιρία φυσικά και δεν θα σέρνεται γιατί εκεί θα επικοινωνούν με LAN.

Τώρα αν 5 άτομα θέλουν να δούν τα Mail τους απο το σπίτι, άν είναι κείμενο καλώς. Άν είναι κάτι άλλο κλάφτα χαράλαμπε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, για back-up εχουμε ταινιες, αλλα και υπολογιστες μεσω δικτυου.

ερασιτεχνικα για αρχη

ισως αργοτερα να κτυπησω καποια sdsl 1024 η 2048 η ακομα και leased.

οσο μικρων δυνατοτητων χρειαζετε κατι περισσοτερο για μερικα email και 1-2 σελιδες προσωπικης χρήσης????

μπορει δηλαδη το σκεφτομαι να δωσω και email σε καποιους φιλους... ε δε νομιζω να τους χαλαει κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2-3 γνώστες στο φόρουμ που μπορούν να σε βοηθήσουν να ρίξεις το κόστος χρησιμοποιώντας λίνουξ που και θα είναι δωρεάν και θα εκμεταλλεύεται καλύτερα το υλικό που θα επιλέξεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.