Jump to content



Switch?


Braveheart1980

Recommended Posts

Θελω να συνδεσω το πληκτρολογιο μου , το ποντικι , και την οθονη μου σε 2 υπολογιστες και να επιλεγω εγω ποιο pc θα ελεγχω

Πηρα απο το Cosmodata στη Γλυφαδα ενα manual data switch (το manual ειναι κομματακι υποχρεωτικο καθ'οτι το 2ο πισι εχει λινουξ , οποτε τα "αυτοματα" με το συνοδευτικο software για να αλλαζουν ειναι εκτος συζητησης)

Δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος καθως μου εκανε αρκετο ghosting (ειδωλα) στην οθονη.

Χρησιμοποιειται καποιο τετοιο switch που να μην το εμφανιζει αυτο?

Μου προτεινετε καποιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις την αγγελία μου αυτά που χρησιμοποιούσα δεν κάνανε καθόλου ghosting...

Σε τι αναλυση?

Εγω εχω 19'' TFT μονιτορ και χρησιμοποιω 1280χ1024 σχεδον υποχρεωτικα....

Υπάρχει και αυτόματο το οποίο αλλάζει κατάσταση πατώντας 2 φορές συνεχόμενα το ctrl. Άμα πάω σπίτι θα το δω και θα σου πώ....

Αναμενω pm σου φιλε!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω πως το ghosting δεν μπορεις να το αποφυγεις εκτος αν και στα 2 pc εχεις καρτες γραφικων που σηκωνουν την ιδια αναλυση οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αναλυση?

Εγω εχω 19'' TFT μονιτορ και χρησιμοποιω 1280χ1024 σχεδον υποχρεωτικα....

Δυστυχώς έχω 15άρα.. οπότε μιλάω για ανάλυση 1024x768.

Επιπλέον δεν μας είπες ποιο switch πήρες. Βάλε φωτογραφία αν γίνεται.

Εγώ πιστεύω ότι είναι τα καλώδια πάντως. Όταν είχα χρησιμοποιήσει απλά καλώδια (προεκτάσεις τα έλεγε το Πλαίσιο) είχα και γω ghosting.

Από την στιγμή που έβαλα τα θωρακισμένα της D-Link (DKVM-CB) δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ghosting.

Αν έπαιρνα τώρα switch ... θα έπαιρνα αυτό από το Mgmanager

Link to comment
Share on other sites

Thanks!!!!!!!!!!!!!!!!!! :039: :039:

To switch το επεστρεψα (εξυπηρετικοτατος ο Cosmodataς στη Γλυφαδα) , οποτε δε παιζει φωτο!

Kαλωδια αλλλαξα και εγω , μειωσανε το ghosting , αλλα δυστυχως υπηρχε ακομη!

Το switch-ακι φαινεται πολυ καλο , καθως εχει και καλωδια!

Μαλλον θα το χτυπησω!

@ΚΤΜ Παντα μιλαμε για ιδιες αναλυσεις.Ολα 1280χ1024.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω ενα της aten ή καπως ετσι. Κινεζικη κατασκευη πολυ καλη ομως.

Αλλαζει pc πατωντας 2 φορες το scroll lock και εχει και ενα καλωδιο για καθε pc το οποιο στο τελος διασπαται σε καλωδια vga,keyboard,mouse και ηχειων! Και δεν κανει καθολυ μα καθολου ghosting! Το φερνει η TAN AE!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια δεν καταλαβα.. επιδη ενδιαφερομαι και εγω για ενα τετοιο αν ειναι δυνατον για 3 υπολογιστες πιο προτινετε?

δεν με ενιδαφερει αν ειναι χειροκινιτο η οχι.

στο ενα pc εχω winxp, στο αλλο linux, και στο τριτο solaris...

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενιδαφερει αν ειναι χειροκινιτο η οχι.

.

Σε ενδιαφέρει γιατί στο χειροκίνητο με τις πολλές εναλλαγές χάνεις ποντίκι ή πληκτρολόγιο ή και τα δύο και πρέπει να κάνεις restart για να ξεκολλήσει η κατάσταση. Άσε που στο restart πρεπει οπωσδήποτε να έχεις στην οθόνη τον υπολογιστή που μπουτάρει.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.