Jump to content


Ψυκτρα για MSI??


Braveheart1980

Recommended Posts

Εχω το συστημα της υπογραφης μου και ψαχνω για μια καλη ψυκτρα

Ειχα στο μυαλο μου την Hyper 6 της Coolermaster , αλλα στο eshop μου ειπαν οτι δεν κανει για την mobo μου

(Προφανως το Η που τοποθετειται στο πισω μερος της mobo θα καλυπτει αποληξεις απο τρανζιστορακια κτλ)

(1) Προς κατοχους της εν λογω mobo : Ποια ψυκτρα εχετε?

(2) Ξερετε μηπως καποια με την οποια δε θα εχω προβλημα με την MSI μου??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις την ThermalRight XP-120 , αλλά έχοντας αυτή δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το Dimm 1 { not a good idea }

εντελώς απροβλημάτιστα:

ThermalRight XP-90 & XP-90C

Ωραιος!

Λεει η εν λογω ψυκτρα?

Πρεπει να αφαιρεσω την mobo για να την βαλω?

Για πειτε

:):)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ

Βλεπω οτι η ψυκτρα γραφει οτι παιρνει ανεμιστηρες 80mm και 92mm

Δηλαδη αυτος http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1367 που ειναι 90mm (και κορυφαιος νομιζω!) δεν κανει????

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανει...Εγω εχω την εργοστασιακη ψηκτρα(προς το παρον) και ειναι μια χαρα..

Σου προτεινω 80mm καλυτερα γιατι την 92 θα πρεπει να την παιρνει οριακα,αν θελεις να χρησιμοποιεις ολα τα ντιμακια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απ'οτι ειδα εδω http://www.thermalright.com/a_page/main_support_faq_motherboard_xp120_k8.htm , χωραει αλλα δε μπορω να εχω μνημη στο 1ο slot

Υπαρχει προβλημα , αν εχω τις μνημες μου στο 2ο-4ο slot?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανείς δεν μπορεί να ξέρει ( μερικά boards δουλεύουν κυριλέ με τις μνήμες στα 3-4 , μερικές όχι ) , δοκίμασε τις μνήμες σου στα 3-4 , και αν είναι όλα ok, τότε χτύπα την 120.

Αλλιώς πήγαινε για την XP-90C

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου billypeppas!

Thanx!

Για την XP 120 σκεφτομουνα να παρω τον 12αρι enermax με τα 94 cfm. Ο πισω ανεμιστηρας του Lian Li μου ομως ειναι 78 cfm(εχω τον Thunderblade της Thermaltake τον μπλε).Λετε να υπαρχει προβλημα?Να τον αλλαξω και αυτον?

ΥΓ Δε θα εχω διαφορα στην αποδοση , αν εχω τις μνημες στις θεσεις 2-4 , αντι στις 1-3 ?

Αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως

Link to comment
Share on other sites

"ΥΓ Δε θα εχω διαφορα στην αποδοση , αν εχω τις μνημες στις θεσεις 2-4 , αντι στις 1-3 ?

Αυτο με ενδιαφερει πρωτιστως"

Αν δουλεύουν ok στην μητρική σου, όχι , θα έχεις τις ίδιες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντέχεις, Zalman Resereator Νερο, Με ελάχιστες ενώσεις.Πάρε τα χρήματα από την άλλη που είχες τα προβλήματα και πάρτην. Ηταν η πρώτη μου (γι'αυτό και την επέλεξα) την έστησα σε 30 λεπτά και δεν έχασε σταγόνα........ όλο και όλο 4 ενώσεις μέσα στο σύστημα.

Το μηχανάκι της υπογραφής μου με 24/7 λειτουργεία και στα 2618 από τα 2200 (με 1,5v) το πολύ να πιάσει 42βαθμούς.

Το ξέρω ότι σε τσιγκλάω τώρα, αλλά μιας και είσουν αποφασισμένος, ξανασκέψου το

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα την XP 90 μαζι με εναν 90αρι της Enermax (64 cfm)

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας

ΥΓ Σε διαφορα συγκριτικα που βρηκα στο δικτυο η διαφορα στην αποδοση ΧΡ 120 και ΧΡ 90 ειναι μηδαμινες.Για αυτο προτιμησα την ΧΡ 90 που και μικροτερη ειναι (χωρα ανετα!) , και ελαφρυτερη , και φθηνοτερη! Και ολα αυτα με παραπλησια αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Μοναχα να βαλουμε οριμενα πραγματακια στη θεση τους.Σε ολα τα ξενα τοπια

εχουν σαν πρακτικη οταν δουλευουν με Winchester S939 τη μνημη να τη βαζουνε

στο 2ο και 4ο slot,γιατι απλουστατα δινει τα καλυτερα αποτελεσματα.Ειδικα στη

περιπτωση σου η μνημη που εχεις (φοραει Samsung TCCD chips) δουλευει πιο

σταθερα και πιανει το max της οταν ειναι βαλμενη στα παραπανω slots.Εχει να κανει

με το memory controller του Winchester core που διορθωσανε στο Venice core.

Καλες επιδοσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.