Jump to content



Έχετε εκτυπωτή - πολυμηχάνημα? Γράψτε το


schumifer1442169067

Recommended Posts

Πρόκειται για το γνωστό πολυμηχάνημα της Epson που είναι "όλα τα λεφτά" γι αυτόν που τα θέλει όλα σε ένα, χωρίς να χάνει σε τίποτα από άποψη επιδόσεων.

Σημείωση: αποτελεί αναβάθμοση της έκδοσης RX600 με επιπλέον δυνατότητα την εκτύπωση χωρίς περιθόριο σελίδας.

Πιο συγκεκριμένα, ως πολυμηχάνημα διαθέτει αντιγραφικό, που δίνει την δυνατότητα αντιγραφής ασπρόμαυρης και έγχρωμης σελίδας μεχρι Α4 χωρίς την παρέμβαση Η/Υ.

Η αντιγραφή γίνεται με ταχύτητα της τάξης των 10 σελ/λεπτό (ασπρ.), 8 σελ/λεπτό (εγχρ.) σε απλή μορφη.

Σε αυτό το σημείο να τονιστεί ότι για την αντιγραφή χρησιμοποιεί τα μελάνια του εκτυπωτή και όχι ξεχωριστά.

Πολύ ικανοποιητική είναι και η ανάλυση του σκάνερ, που φτάνει τα 2400 x 4800 dpi/ 9600x9600 (max) ενώ προσφέρει την δυνατότητα άμεσου σκαναρίσματος και μεταφορά στον Η/Υ είτε μεταβίβαση εικόνας σε κάρτα μνήμης είτε σκανάρισμα κατευθείαν στο email.

Όσον αφορά τις κάρτες μνήμης μιας και αναφέρθηκε διαθέτει τρείς ξεχωριστούς υποδοχείς και δέχεται μνήμες

1)Memory Stick/ MagicGate Memory Stick/ Memory Stick Duo/ Memory Stick Duo Pro/ Memory Stick Pro/ MagicGate Memory Stick Duo/ SD Card/ mini SD Card/ MultiMedia Card

2)Smart Media/ xD-Picture Card

3)Compact Flash/ Microdrive

Η λεπτομέρεια που το κάνει να ξεχωρίζει είναι η ενσωματωμένη έγχρωμη οθόνη LCD που διαθέτει, και επιτρέπει την θέαση των φωτογραφιών των καρτών μνήμης και άμεση εκτύπωσή τους χωρίς την παρέμβαση Η/Υ.

Επίσης για εκτυπώσεις από ψηφιακή φωτογραφική μηχανή διαθέτει και ξεχωριστή θύρα στο εμπρός μέρος για σύνδεση με καλώδιο.

Πρίν κλείσουμε το θέμα του σκαναρίσματος, χήσιμη είναι και η δυνατότητά του να σκανάρει φιλμ (αρνητικό ασπρόμαυρο ή εγχρωμο είτε θετικό από ταινίες) και να μπορεί να το εκτυπώνει κατεύθειαν στον εκτυπωτή είτε να το αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης είτε να το στέλνει στον Η/Υ.

Τέλος το μέρος της εκτύπωσης είναι άψογο και αθόρηβο, όπως και τα μοντέλα της σειράς R (R300 R800).

Διαθέτει έξι διαφορετικά μελάνια (Κυανό, Ματζέτα, Κίτρινο, Ανοιχτό κυανό, Ανοιχτό Ματζέτα, Μαύρο).

Η ανάλυση της εκτύπωσής του μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 5760 x 1440 dpi optimized.

Έχει τροφοδοσία 120 φύλλων και συνδέεται στον Υπολογιστή αποκλειστικά μεσω USB θύρας.

Οι διαστάσεις του είναι λίγο μεγάλες: (Π)45χ(Β)50χ(Υ)27 εκ.

όμως αν αναλογιστούμε τις σύνθετες ιδιότητες του, αξίζει σε περιπτώσεις μικρού χώρου, χωρίς όμως να κάνουμε συμβιβασμούς με την ποιότητα.

Γενικώς οι εκτυπωτές της Epson έχουν αποδειχθεί πολύ καλοί και από προσωπικής εμπειρίας είναι οι καλύτεροι.

Βέβαια το κόστος συντήρησης είναι αξημένο αφού ανέρχεται περίπου στα 16 Ευρώ ανά μελάνι.

by Crash

;););) :040: :znaika:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Λέτε να καταφέρουμε να μαζέψουμε και τα πολυμηχανήματα???Καλή φάση θα ήταν.

Για δώστε ό,τι έχετε κι από αυτά να δούμε.Έτσι κι αλλιώς πλέον μόνο όσοι δεν έχουν δει με τα μάτια τους τις απειροελάχιστες ως ανύπαρκτες διαφορές σε ποιότητα εκτύπωσης ,μεταξύ των εκτυπωτών και των πολυμηχανημάτων ,θα αγόραζαν printer και scanner ξεχωριστά,ή printer άνω των 100 ευρώ.

Φυσικά θα ενημερωθούν τα αρχικά συγκεντρωτικά ποστ απλά θα ήθελα να υπάρξουν πρώτα λίγες ακόμη αναφορές

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Canon Pixma iP 5000

9600x2400

Αρκετά γρήγορος

5 μελάνια με συνολικό κόστος 50 ευρώ

Πολύ οικονομικός

Καθόλου κόκκος στις φωτογραφίες

Δέχεται Χαρτί από δύο μέρη, από πάνω όπως οι Epson και κασέτα από κάτω.

Αυτό έχει το καλό, ότι μπορείς από κάτω να έχεις μόνιμα το κλασικό χαρτί Α4 και από πάνω να βάζεις περιστασιακά πχ το φωτογραφικό.

Με αυτό δεν χεριάζετε να αλλάζεις χαρτιά μόνο και μόνο για μια φωτογραφία που θέλεις να εκτυπώσεις.

Αθόρυβος.

Άψογος σχεδιασμός που όταν είναι κλειστός δεν θυμίζει σε τίποτα εκτυπωτή αλλά σε ντουλαπάκι.

Ποιοτική και στιβαρή κατασκευή.

Τιμή 185 ευρώ.

Φυσικά και με τα παραπάνω δεν κάνω διαφήμιση, αναφέρω αυτά που μου έκαναν θετική εντύπωση.

Αρνητική εντύπωση μόνο το κάπως μεγάλο μέγεθός του, αν και παραμένει πολύ μικρότερο από τον προηγούμενο που ήταν ο Epson Stylus Photo 1920 (Α3).

Φιλικά Θανάσης.

683817.GIF

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Epson C42S.

Είναι ότι χειρότερο έχω δεί σε εκτυπωτή τα τελευταία χρόνια!!!

Αργός,ΘΟΡΥΒΩΔΗΣ,ρουφάει πολύ μελάνι,τραβάει πολλά φύλλα από το tray,σταματάει να λειτουργεί ενώ τα μελάνια έχουν ακόμα μέσα και τέλος έχει την χειρότερη draft εκτύπωση που έχω δεί ποτέ μου!Παρακαλώ να καταχωρηθεί στην μαύρη λίστα με τους χειρότερους εκτυπωτές!

Χίλιες φορές καλύτερος ο παλιός Lexmark Z32 που είχα σε όλες τις απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

o εκτυπωτης που χρησιμοποιω ειναι ο hp 3420. τον έχω αποκλειστικά για εργασιες του πανεπιστημιου δλδ μόνο εγγραφα. Ειχε αποδειχθει καλο μηχανακι μεχρι που παρουσιασε βλαβη φετος. Εσπασε κατι που κραταγε τη υποδοχη με τα μελανια με συνεπεια να μη μπορει να κουνηθει και ετσι να εκτυπωνει.. Πηρα στο service της hp και απο τοτε εχω αποφασισει να μην ξαναπαρω hp εκτυπωτη..

Ευτυχως βρεθηκε ενας τοπικος μαγαζατορας και τον εφτιαξε gg. Απο μελάνια πάντα refill μαυρου χρωματος.

Ο άλλος hp εκτυπωτης ειναι σε αλλο δωματιο..

post-2348-1442174105,991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

HP Deskjet 600 του '96. 600*600 (το best), μία κεφαλή (ή άσπρο ή τρίχρωμο), με ικανοποιητική ποιότητα στο draft και 4 σελίδες / λεπτό.

HP Deskjet 960c του 2002 νομίζω, 600*600 και 2400*1200 (photoretIII) με photo paper και το μελάνι να χύνεται άπλετο. Συνήθως draft τυπώνω, το draft του μου φαίνεται μέτριο πάντως. Πάντως από ταχύτητα + ποιότητα με ικανοποιεί απόλυτα οπότε δε σκοπεύω να τον αλλάξω για αρκετό καιρό.

Canon MPC - 190 πολυμηχάνημα, τραγικές ταχύτητες, ικανοποιητική ποιότητα, δεν είναι συνδεδεμένο σε pc, δεν ξέρω ανάλυση και δε με νοιάζει :p

Link to comment
Share on other sites

@geork: Αν πήρες τον γθηνότερο έπσον για να τυπώνεις κείμενα δε σου φταίει ο εκτυπωτής. Έχω τον 46 που είναι ολόιδιος με το δικός σου και είμαι καταευχαριστημένος. Είναι αργός? ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Είναι θορυβώδης? Ω ναιιιιι

είναι καλός στα κείμενα ? Χμμμμμμμ Μπαααα, οι ΗΡ στα λεφτά του τον πατάνε κάτω

Αλλά με 46 ευρά που τον πήρα εγώ έχει απλά τέλεια φωοτγραφική εκτύπωση.Απλά αψεγάδιαστη. Αν μπορείς να περιμένεις 20 λεπτά για μία Α4...

Κοίτα να δεις φίλε μου. Το ζήτημα με τα φύλλα που τραβάει αν είσαι σε εγγύηση πήγαινέ το να στο φτιάξουν. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.Ο εκτυπωτής είναι πάμφθηνος και εκπληκτικός στις φωτογραφίες.Τουλάστιχον σε αυτές μόνο να γελάσω μπορώ με τον Λέξμαρκ που είπες. Αν θες κείμενα ΗΡ είναι η λύση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευτυχής χρήστης ενός EPSON STYLUS PHOTO R 300 και λέω να γράψω καμμιά άποψη.

Ανάλυση κάπου 5760 dpi αλλά ποιος τα μετράει τώρα.Ξεχωριστές κεφαλές με 13 Ml μελανοδοχείο ο καθένας με τσιπάκια (φυσικά) στα μελανοδοχεία .Κόστος αυτήν την εποχή κάπου λίγο πιο πάνω από τα 150 ευρόπουλα. Τυπώνει και cd/dvd. Εντάξει έχει και LCD οθονούλα με ένα κάρο λειτουργίες και αναγνώστη για μάλλον όλες τις κάρτες μνήμης και απευθείας εκτύπωση. Τι να λέμε τώρα το μηχάνημα πετάει όποτε δουλεύει (μου ήρθε δεύτερο χέρι με προβλήματα και παθαίνει διαλείψεις).Είναι αθόρυβος, είναι ταχύτατος και είναι απόλυτα φωτογραφικός.

Α! να μην ξεχάσω,16 ευρώ το μελάνι 6 μελάνια στο σετ την πιάσαμε την εκατοστάρα μας άμα αγόραζα αυθεντικά μελάνια. Οι καθαρισμοί είναι όπως και με της ΣΑ τον εκτυπωτή απαγορευτικοί. Ο εκτυπωτής αυτός κάνει σωστή χρήση (οικονομική) του μελανιού στην εκτύπωση αλλά στον καθαρισμό, OH MY DEAR GOD. Επειδή έχω μετρήσει επακριβώς τι φεύγει σε κάθε καθαρισμό πιστέψτε με όταν σας λέω ότι με 4-5 φεύγει η ποσότητα του μελανιού που υπάρχει σε ένα γεμάτο cartridge. Απίστευτο. Και νερό να βάζεις αντί για μελάνι πάλι πολλά θα πληρώσεις στην ΕΥΔΑΠ!!!

Επειδή όπως ανέφερα παραπάνω πριν λίγους μήνες πήρα τον C46 για να έχω εκτυπωτή όταν με εγκατέλειψε ο 750 μπορώ να αναφέρω και κάποια χαρακτηριστικά του όπως και μία μικρή σύγκριση.

Μου κόστισε 46 ευρώ.Έχει δύο κεφαλές μία μαύρη και μία με τα MAGENTA-YELLOW-CYAN . Είναι αργός και αρκετά θορυβώδης θα έλεγα. Βέβαια αν με ρωτάγατε πριν τον Ρ300 μάλλον θα έλεγα ανεκτός αλλά τώρα έχω καλομάθει. Ξεπερνάει τα 1440 dpi στην εκτύπωση -όχι ότι κάνει διαφορά αυτό στην Α4. Είναι χαρακτηριστικά αργός στη φωτογραφική εκτύπωση με όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα.Η ποιότητα της φωτογραφικής του εκτύπωσης όμως είναι απλά άριστη.

Και τώρα μία μικρή συγκρισούλα. Χμμμμ. Τριπλάσιο κόστος απόκτησης και υπέρδιπλάσιο κόστος αναλωσίμων . Ταυτόχρονα είναι απίστευτα οικονομικός ακόμη και στις φωτογραφικές εκτυπώσεις ο μικρός ενώ η τελική ποιότητα εκτύπωσης -είτε με πιστεύετε είτε όχι- είναι η ΙΔΙΑ. Οπότε γιατί κάποιος να δώσει τόσα παραπάνω χρήματα.

Πρώτον γιατί μπορεί να θέλει να τυπώνει σε cd/dvd δυνατότητα που αγνοεί εντελώς ο 46άρης (βέβαια δεν πολυκυκλοφορούν τα printable ακόμη αλλά τέσπα)

Δεύτερον γιατί ο μεγάλος είναι ταυτόχρονα και αναγνώστης που εμένα με έχει βολέψει ως τώρα απρόσμενα αρκετές φορές (σε μία από αυτές ήρθε φιλαράκι με dSLR σπίτι και η δικαιολογία "δεν έχω το καλώδιο" δεν ήταν αρκετή να με κρατήσει μακριά από το υλικό του...)

Τρίτον γιατί μπορεί να εκτυπώσει απευθείας από την κάρτα ανάγνωσης με αρετές ρυθμίσεις

Τέταρτον γιατί ο εκτυπωτής είναι πραγματικά borderless και δεν αφήνει ούτε χιλιοστό ακάλυπτο.

Πέμπτον γιατί είναι ταχύτατος. Θυμάστε λίγες σειρές πιο πάνω που σας έλεγα ότι και ο μικρός τυπώνει άριστα. Ξέχασα να σας πω ότι θέλει γύρω στο 20λεπτο για να πετύχει τέτοια ποιότητα ενώ ο 300άρης κάτω από 5 λεπτά.Καλό ε?

Α Θ Ο Ρ Υ Β Ο Σ

(Τα μελάνια του μπορούν να γεμίσουν on the fly για όσους γεμίζουν παρεπιπτόντως)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.