Jump to content



Έχετε εκτυπωτή - πολυμηχάνημα? Γράψτε το


schumifer1442169067

Recommended Posts

Λέω να κάνουμε μια προσπάθεια να μαζέψουμε τις εντυπώσεις από τους εκτυπωτές μας.

Έτσι για να έχουμε μαζεμένα σε μία άκρη τα συλλογικά δεδομένα και τις εκτιμήσεις μας.

Θα κρατήσω τα 4 πρώτα ποστ ώστε σε περίπτωση που αξίζει να γίνει η όλη φάση να είναι χωριστά

οι 4 γνωστότερες μάρκες. Με την προϋπόθεση πάντα να υπάρχουν δεδομένα ,θα ενημερώνω τα πρώτα ποστ

με τις όποιες νέες αναφορές σας και θα τα τακτοποιώ.

Για να έχει καποια αξία , είμαι της άποψης ότι θα πρέπει στις απαντήσεις σας, αν αποφασίσετε να συμμετάσχετε,

να αναφέρετε μάρκα, μοντέλο, ΑΝΑΛΥΣΗ ,χρονολογία αγοράς ή και κυκλοφορίας ,και με μια - δυο λέξεις την περίληψη των εντυπώσεών σας από τα μοντέλα που

έχετε ή είχατε ή και που έχετε χρησιμοποιήσει χωρίς να κατέχετε. Αμέσως μετά αν θέλετε ,αναπτύξτε με περισσότερες

λέξεις την συνολική άποψή σας (ασπρόμαυρη εκτύπωση, απλές παρουσιάσεις με γραφήματα, φωτογραφίες,φωτογραφική εκτύπωση,

συμπεριφορά με διάφορα ειδικά χαρτιά όπως φωτογραφικά-διαφάνειες-σιδερότυπα κτλ. κτλ. κτλ.) και ό,τι άλλο

έχετε τη διάθεση να συμπληρώσετε . Μελάνια που χρησιμοποιείτε, κατανάλωση και οικονομία,πόσα χρόνια πριν αγοράστηκε ..........

Θα βάλω λινκς στα συγκεντρωτικά ποστς για όσα μηνύματα γράψετε έτσι ώστε αν κάποιος θέλει να δει για ποιο λόγο κάποιος

είπε εκπληκτικό τον τάδε εκτυπωτή να μεταφέρεται απευθείας στο ποστ του (δείγμα αλαζονείας : ψευδαισθήσεις πολλών

απαντήσεων...!!!)

Όπου υπάρχουν κόκκινα γράμματα σημαίνει ότι δεν υπήρχε η πληροφορία.Μόλις τη βρω θα τη συμπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

640 C : ανάλυση,1998,πολύ καλή απόδοση κειμένων

815 C : 600χ600. 2000. Πολύ καλός για κείμενα, οικονομικός, 4χρωμος.

840 C : 600X600 . Ίδιος με τον 815 ,λίγο πιο γρήγορος , Spyrious

970 Cxi : ανάλυση ,2000, 2-side printing, εξαιρετικός

3650 : ανάλυση ,2004 , απροβλημάτιστος με μικρή χρήση σε κείμενα

3820 : 1200X1200 2002 ,μικρή χρήση,πολύ καλά αποτελέσματα

930 : ανάλυση, 2000,πολύ καλός εκτυπωτής.

960 C : ανάλυση,2001,κανένα πρόβλημα ,καλή ταχύτητα ,καλή ποότητα

7260 :4800Χ1200 ,2004,πολύ καλή ποιότητα

9650 : 24800Χ1200,2004,Α3,6χρωμος,απίστευτη ποιότητα ,πολύ γρήγορος,καλή διάρκεια μελανιών

Link to comment
Share on other sites

Color 670 : ανάλυση,1998, 4χρωμος ,ελαφρώς θορυβώδης,απροβλημάτιστος με φοβερή χρήση

Photo 750 : 2000,1440Χ720, εξαιρετικής ποιότητας φωτογραφικές εκτυπώσεις,6χρωμος. sa1901

Photo 830U : 5760 dpi, 2003 ,άριστες φωτογραφικές εκτυπώσεις,6χρωμος

Photo R800 : 5760 dpi ,2004,απίστευτη ποιότητα εκτυπώσεων, αθόρυβος, ακριβούτσικα αυθεντικά μελάνια (129 ευρώ το σετ)

Photo EX : 1440Χ720 ,1997, Α3 ,6χρωμος,εξαιρετικά καλή ποιότητα σε φωτογραφικό χαρτί, κακή σε καλό χαρτί,αργός.Απεβίωσε το 2005

C 70 :2880Χ720 ,2002 ,Αρκετά γρήγορος, 4 ανεξάρτητα μελάνια,~75 ευρώ το σετ.

C 46 2880Χ720, σχετικά αργός και θορυβώδης, άριστη ποιότητα φωτογραφικής εκτύπωσης, πάμφθηνος 40 ευρόπουλα, 40 ευρό το σετ τα μελάνια

R 300 5760 dpi ταχύτατος, αθόρυβος, άριστη ποιότητα , CD/DVD , 150κάτι ευρό, 100 ευρό το σετ μελάνια

Link to comment
Share on other sites

iP 6000 : ανάλυση,2004 ,αρκετά καλός, 6χρωμος.cardreader,Lcd,DirectPrint,IR,κόκκος στις φωτογραφίες

i 560 : ανάλυση,2003 ,καταπληκτικός,πολύ καλή απόδοση σε glossy photo paper

BJC 3000 : 1440X720 ,4χρωμος, 2000 , 15.000 δρχ. η τετράδα.

Pixma IP 5000 : 9600X2400 ,5 μελανια ,2004 ,50 ευρώ η 5άδα,γρήγορος οικονομικός,185 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος εκτυπωτής ΗΡ 815c του 2000.600Χ600. Πολύ καλός. Ακόμη δουλεύει. πολύ οικονομικός ,4χρωμος,έχει τυπώσει μπόλικα χαρτιά

,διαφάνειες αλλά όχι φωτογραφικά χαρτιά.Δε μασάει μία. Έχω τυπώσει και φωτογραφίες σε απλό χαρτί με απλά καλή απόδοση.

Τότε θυμάμαι ότι ήταν ο φθηνότερος όταν τον αγόρασα στα 50 χιλιάρικα.

Επόμενος ο ΗΡ 840 C πρακτικά ίδιος με τον 815 απλά ελάχιστα πιο γρήγορος.600Χ600. Είναι φίλου αλλά έχω περάσει αρκετές ώρες κοντά του με

τα διάφορα ζητήματα που ανέκυψαν .Κυρίως μπόλικα προβλήματα με την τροφοδοσία χαρτιού.Έχει επιστραφεί μία φορά στην ΗΡ

αλλά από τότε τζι τζι. Ακόμη δουλεύει και έχει τυπώσει ΠΑΡΑ πολλές ασπρόμαυρες (βιβλία κυριολεκτικά).Από τον συγκεκριμένο φίλο έμαθα

για μη αυθεντικά μελάνια. Και στο 815 και στον 840 μόνο μελάνι στυλού δεν έχουμε ρίξει ακόμη στο μαύρο και δεν έχει μασήσει.

Epson Stylus Photo 750 . Του 2000 επίσης με κόστος αγοράς κοντά στα 140 χιλιάρικα αν δεν απατώμαι.1440 Χ 720 .Εξαιρετικός

ειδικά αν βάλει κανείς και την ηλικία του. Φωτογραφική εκτύπωση που κοντράρει στα ίσια εκτυπωτές σημερινούς.

6 μελάνια και στο έγχρωμο δε χρησιμοποιήθηκε ποτέ αυθεντικό μελάνι από τη μέρα που πέρασε σε μένα.Έχω τυπώσει δεκάδες Α4 σελίδες

φωτογραφικά χαρτιά ,διαφάνειες, σιδερότυπα όλα τζι τζι. Απλά εξαιρετικός.Ενσωματωμένη κεφαλή.Πίνει μελάνια (ειδικά συγκρινόμενος

με τους από πάνω)

Epson Stylus Photo 830U : Του 2004 ,2880Χ1440 5760dpi μέσω κάποια τεχνικής και καλά.Τι να πούμε ,η Έπσον ξέρει να φτιάχνει

φωτογραφικούς εκτυπωτές .Είναι φίλου και δεν έχει παρουσιάσει κάτι μέχρι σήμερα. Φυσικά εξαιρετικές φωτογραφικές

εκτυπώσεις,πετάει με χαρτιά έπσον αλλά δεν παραπονιέται και με άλλα. Ίσως να μην καταπίνει τα μελάνια στις μη φωτογραφικές

εκτυπώσεις αλλά όταν θες ποιότητα το ρίχνει με τα λίτρα το μελανάκι της.Καμμιά διαφορά σε αυθεντικά και μη μελάνια.EXEI ΤΣΙΠΑΚΙ στα μελανοδοχεία του

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και 3+ χρονια τον HP DeskJet 970Cxi Professional series

Δεν μου παρουσιασε ποτε κανενα προβλημα, τυπωνει εξαιρετικα τα κειμενα,τα σιδεροτυπα, διαφανειες, εξαιρετικος και στις φωτογραφιες, τυπωνει και μπρος-πισω αυτοματα χωρις να γυρνας εσυ το χαρτι.

Φανταζομαι πιο καινουργια μοντελα θα ειναι καλυτερα (ισως) αλλα δεν εχω κανενα λογο να τον αλλαξω αφου οτι θελω το κανει 100%.

Του βαζω μονο αυθεντικα μελανια και φωτογραφικο χαρτι HP.

17079.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι έχω έναν HP deskjet 3650, εδώ και ένα χρόνο. Δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα, αλλά και η χρήση που του κάνω είναι εξαιρετικά "λίγη". Συνήθως τυπώνω κείμενα.

Ανάλυση 4800 Χ 1200.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και περιπου 2 και μισο χρονια, τον 3820 της ΗΡ. Δεν εκτυπωνω πολυ η αληθεια ειναι αυτη αλλα οποτε χρειαστηκε ειτε κειμενα ειτε φωτογραφιες, απλα ΑΨΟΓΟΣ! Χρησιμοποιω ΠΑΝΤΑ αυθεντικα μελανια. Τιποτα απο βλαβες, οποτε τον χρειαζομαι ειναι εκει! Ειναι και αρκετα οικονομικος, οποτε τι αλλο μπορω να ζητησω;;;;; ΗΡ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Y.Γ. Στην δουλεια παντως στο γραφειο, εχουμε απο ολες τις ρατσες, οι Packard ειναι μακραν τα πιο σκυλια απο ολα..........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα παλιό Epson Stylus Color 670.

SC670_80.gif

Τον εκτυπωτή τον έχω αγοράσει πριν 5-6 χρόνια περίπου.Εκτός από τα πρώτα μελάνια που ήταν αυθεντικά, όλα τα επόμενα ήταν συμβατά.Έχω τυπώσει σε photo paper, heavy weight paper, κανονικό χαρτί φωτοτυπικού, και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Έχω κάνει φοβερή χρήση όλο αυτό τον καιρό χωρίς προβλήματα.Βέβαια είναι λίγο θορυβώδες ειδικά όταν τυπώνει heavy weight paper, αλλά δεν μπορω να τα έχω όλα δικά μου.Μάλιστα μετά αφού εγκατέστησα και το SSC Service Utility, έχω πια πλήρες έλεγχο και πάνω στα μελάνια του εκτυπωτή.Μελάνια παίρνει ένα δοχείο μαύρο και ένα έγχρωμο που περιέχει 3 χρώμματα.Δουλεύει μια χαρά και μέσω usb αλλά και μέσω LPT1.Τώρα τον έχω μέσω usb στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Θα εχω την τιμη να ειμαι ο πρωτος που θα πει για τους Canon. Εδω και 5 μηνες εχω τον pixma ip 6000. Εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος απο την αγορα μου. Εξηγουμαι :

6 μελανια

2 υποδοχες χαρτιου μια απο κατω με κασετα και μια απο πανω.

Direct print (Συνδεεις φωτ.μηχανη και εκτυπωνεις αμεσως)

Card Reader (Οπως παραπανω)

Εκτυπωση μεσω υπερυθρων

Οθονη για προεπισκοπηση οταν τυπωνεις με τις παραπανω μεθοδους αλλα και για το μενου.

Η οθονη ειναι ομολογουμενος μετρια.

Το μενου πολυ καλο με την εννοια πως κανεις οτι και με το software απο το pc.

Εκτυπωση σε cd.

Αυτα απο δυνατοτητες απο ποιοτητα μου εχει αφησει καλη εντυπωση η ταχυτητα της ασπρομαυρης εκτυπωσης αλλα και η ελλειψη θορυβου.

Η φωτογραφιες που τυπωνω ειναι αρκετες τον τελευταιο καιρο (σε 10χ15) και ναι μεν φαινονται καλες αλλα καποιος παρατηριτικος θα δει τον "κοκο" που υπαρχει αν κοιταξει απο κοντα.

Αλλα μην τα θελουμε ολα δικα μας 236€ μηχανημα ειναι. Δεν ειναι επαγγελματικο.

Το θεωρω παντως αρκετα καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2000 αν θυμαμαι καλα εχω τον HP 930 ιδια σειρα με του ΚΤΜ τον 970. Η καλυτερη σειρα που εχει βγαλει ποτε η HP. Μεγαλα μελανια, ελαχιστα προβληματα, φανταστικοι εκτυπωτες. Και εχω τυπωσει...... τα απιστευτα. Απο labels για cd/dvd μεχρι και ολοκληρα βιβλια μονοκοματα (εβαζα μονο χαρτι). Παντα και μονο αυθεντικα μελανια. Υποψην οι καινουριοι της HP αν βαλεις μαιμου μελανακι (δλδ να μην χρησιμοποιησεις αυθεντικο cartidge) κλειδωνουν.

Αλλωστε η HP ξεκιναει δικαστικο αγωνα εναντιων των εταιρειων που φτιαχνουν μαιμου μελανια.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω το μπουρουχι μου?

Εναν hp 640c απο την χρονια ουτε θυμαμαι ποτε!

Ενταξει δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα αλλα μονο για κανενα κειμενο το χρησιμοποιω διοτι για φωτογραφιες και τετοια δεν ειναι και οτι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας πω την αληθεια η ΗΡ μου καθονται στο λαιμο δεν ξερω γιατι αλλα μου την σπανε! Θες τα ακριβα μελανια? Θες το πολυπλοκο software που κανει μια ωρα να εγκατασταθει? Θες η ανακριση που σου κανει η ΗΡ Ελλας πριν σου δωσει οποιαδηποτε απαντηση σε τεχνικο θεμα? Ολα αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 εκτυπωτές σε λειτουργία.

Epson Stylus Photo 750 Millenium

printer.jpg

Tον έχω από το 2000. Πολύ καλές εκτυπώσεις για την εποχή του. Χρησιμοποιώ μόνο αυθεντικά μελάνια. Σημαντικό μειονέκτημα ότι οι κεφαλές βουλώνουν πολύ εύκολα, αν δεν τον χρησιμοποιείς συχνά. Το χειρότερο είναι ότι ενώ το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως στο μαύρο, κατά τον καθαρισμό ρουφάει απίστευτη ποσότητα μελανιού από το έγχρωμο cartridge. Επίσης είναι πολύ θορυβώδης. Τώρα πια τον έχω μόνο για να τυπώνω έγραφα.

Epson stylus Photo R800

R800_RGB.jpg

Τον έχω από το 2004. Απίστευτη ποιότητα εκτυπώσεων. Από τότε που τον πήρα δεν έχω ξαναπάει σε φωτογραφείο. Πραγματικά αθόρυβος.

Χρησιμοποιώ μόνο αυθεντικά μελάνια τα οποία στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβά (17 ευρω το κάθε χρώμα - έχει 7 χρώματα - και 10 ευρώ το glossy) και από χαρτιά τα Epson Premium Glossy και Semigloss. Τυπώνει σε CD και σε ρολό χαρτί.

Το πρόβλημα με της βουλωμένες κεφαλές των Epson υπάρχει, αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα (μία φορά στις 3 βδομάδες να τυπώνεις, είσαι εντάξει).

Tον δουλεύω με σύνδεση firewire.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Cannon i560... είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!!! Τον πηρα πριν ένα χρόνο. Στην αρχή δεν μου πολυάρεσε αλλά όταν εκτύπωσα φωτογραφίες σε glossy fotopaper... έπαθα πλάκα! Δεν το περίμενα... GO Cannon!!!

Link to comment
Share on other sites

840c από το 2000.Δεν εκτυπώνω και πολύ αλλά την δουλιά του την κάνει καλά.Τώρα τον έχω με refill μελανάκια τα οποία δεν έχουν πολύ καλή απόδοση στην εκτύπωση.Πρόβλημα δεν μου παρουσίασε κανένα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

HP Deskjet 960c, o δικός μου, αγορασμένος στα τέλη του 2001 με κόστος 59.000 παλιές καλές δραχμούλες (ίδιο σουλούπι με τον 970 που υπάρχει σε φωτό σε προηγούμενο post).

Ανάλυση

* 300x600 draft

* 600x600 normal/best

* 2400*1200 σε photo paper με PhotoRetIII

Έχει τυπώσει αρκετά (απλά έγγραφα, cd-covers, και full A4 photos σε hp glossy photopaper). Είμαι στο έβδομο σετ μελανιών (έχω ισοροπημένη κατανάλωση σε ασπρόμαυρο και έγχρωμο που αλλάζουν με μικρή χρονική διαφορά μεταξύ τους) και πάντα βάζω original μελάνια. Μηδεν προβλήματα, πολύ καλή ταχύτητα (ειδικά στα έγγραφα) και καλή ποιότητα σε φωτογραφική εκτύπωση. Άψογη συμπεριφορά στον χειρισμό χαρτιού (μόνο 2 φορές έχει πάρει 2 φύλλα Α4 μαζί, σε αντίθεση με έναν παλάιμαχο Epson 660 που είχα πριν που το να ρουφάει διπλές τις Α4 ηταν το χόμπι του).

Σκεφτόμουν να τον αλλάξω, αλλά στην δουλειά μου έχουμε 3 HP 990Cxi (το μεγαλύτερο αδέλφι της σειράς 9xx), οπότε έχω εξασφαλισμένη την αιμοδοσία... συγγνώμη την μελανοδοσία (παίρνουν τα ίδια μελάνια κάτι που συνεπάγεται μια εξοικονόμηση της τάξης των περίπου 65 ευρώ για το πορτοφολάκι μου).

Total page count μέχρι τώρα 3.605 που επιβεβαιώνει (ίσως έιναι και λίγο καλύτερα από την επίσημη διάρκεια) τα λεγόμενα της HP για τα μελάνια της π.χ. μαύρο αντέχει για 500 σελίδες. Αν τυχαίνει και δεν το γνωρίζει κανείς, ένα κατάλοιπο από την παλαιολιθική εποχή των dot-matrix, κρατώντας το power button πατημένο και στην συνέχεια πατώντας 4 φορές το paper feed πλήκτρο, εκτυπώνεται ένα status report που δείχνει και το σύνολο των εκτυπωμένων σελίδων.

Γενικά η σειρά 9xx της HP πρέπει να είναι και με διαφορά η καλύτερη της. Π.χ. ο ένας 990 Cxi στην εταιρεία έχει Total Page Count 58.500 σελίδες και το μόνο που έχει χρειαστεί είναι 4 φορές καθαρισμό, που τον έχει κάνει το τεχνικό τμήμα της εταιρείας!!!!

Ευτυχώς που και ο δικός μου δεν έχει βγάλει προβλήματα, γιατί το service της HP στην Ελλάδα είναι για κλάματα (από προσωπική εμπειρία με μια ψηφιακή φωτογραφική της HP). Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρόκειται να προτιμήσω ξανά HP περιφερειακά.


Link to comment
Share on other sites

Εδω και περιπου 3 μηνες τον HP 7260

q3005a_400.jpg

Απολυτα ευχαριστημενος για τα 70 ευρω μαζι με 2 μελανια που τον πληρωσα, και μακραν ο καλυτερος που εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα. 4800x1200 Καμια εργασιουλα και καμποσα εξωφυλλα DVD. Η ποιοτητα του σε φωτογραφικο χαρτι και ακομα και με τα απλα μελανια ειναι καταπληκτικη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάντα εκτυπωτές A3.

Ο πρώτος ήταν ο EPSON STYLUS PHOTO EX, 1440X720 6χρωμος. Πολύ καλός. Τον είχα από τον Αύγουστο του 1997 μέχρι αρχές του 2005. Φανταστική ποιότητα σε φωτογραφικό χαρτί, κακή ποιότητα σε απλό, πολύ αργός. Από Ιανουάριο 2005 πήρα τον Hewlett Packard 9650. 24800X1200, 6χρωμος. Απίστευτη ποιότητα που ούτε με μεγεθυντικό φακό δεν βλέπεις κουκίδα. Πολύ γρήγορος. Τα μελάνια του κρατάνε πολύ. Από αξιοπιστία, ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.