Jump to content



Έχετε εκτυπωτή - πολυμηχάνημα? Γράψτε το


schumifer1442169067

Recommended Posts

@kernelD αν θες μπορείς να γράψεις 2-3 πράγματα παραπάνω για τους εκτυπωτές που έχεις πρόσβαση για να προστεθούν κι εκείνοι.

@ARJ : εάν εκτυπωτής 236 ευρώ του 2004 σου βγάζει κόκκο ή κοίτα καλύτερα τις φωτογραφίες που του δίνεις ,ή το χαρτί ή πήγαινέ τον για σέρβις. Δε δικαιολογείται με τίποτα.Ο KING αναφέρει πιο πάνω φανταστική ποότητα σε εκτυπωτή του 97!!! κι εγώ με τον σπιτικό 750 του 2000 δεν έβλεπα κόκκο παρά μόνο όταν υπήρχε πρόβλημα.Ψάξτο λίγο γιατί είναι αμαρτία

@DrBill δικαστικός αγώνας με ποια πρόφαση ?Τίποτα δεν πρόκειται να καταφέρει.Ίσα ίσα που θυμάμαι να γίνεται δικαστήριο κατά των εταιρειών που προσπαθούσαν να απαγορέψουν στους πελάτες τους να χρησιμοποιήσουν φθηνότερα μελανάκια. Αν κάτσεις και χρησιμοποιήσεις με σωστό τρόπο και καλής ποιότητας μελάνια ,θα καταλάβεις ποιος κοροϊδεύει ποιον και γιατί.

Όσο για τα κλειδώματα ,old news όλα ξεκλειδώνουν και μάλσιτα μερικά πιο εύκολα από άλλα.

@sa1901 με τον εκτυπωτή αυτό είσαι η βασίλισσα εδώ μέσα αλλά βρε παιδάκι μου 130 ευρώ το σετ?????Τι να πας σε φωτογραφείο ,το φωτογραφείο πρέπει να έρθει σε εσένα...Όσο για το στέγνωμα των μελανιών στα ακροφύσια, τείνει να γίνει σήμα κατατεθέν των έπσον μαζί με την όχι καλή οικονομία μελανιών. Πάντως η ηλικία έχει ένα ρόλο στην διαδικασία. Ειδικά αν ο 800άρης σου χρησιμοποιεί pigment μελάνια που έχουν το πρόβλημα αυτό σε μεγαλύτερο βαθμό από τα dye ενδέχεται να το συναντήσει σε κάνα δύο χρόνια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
. Αν τυχαίνει και δεν το γνωρίζει κανείς, ένα κατάλοιπο από την παλαιολιθική εποχή των dot-matrix, κρατώντας το power button πατημένο και στην συνέχεια πατώντας 4 φορές το paper feed πλήκτρο, εκτυπώνεται ένα status report που δείχνει και το σύνολο των εκτυπωμένων σελίδων.

Ωραιο! thanx :023:

κι εγω εχω τον 920 (απο 2002, πολυ ελαφρια χρηση),

συν στην οικογενεια:

εναν 930(νομιζω 2000, σκυλι εχει τυπωσει απειρα μεχρι τωρα και λογω εκεινου κολλησαμε στη HP)

και εναν 940 (2001, βαρια χρηση και αυτος, EDIT: συνεχιζει ακαθεκτος )

πολυ ευχαριστημενοι γενικα.

φοβερη σειρα οντως :023:

Link to comment
Share on other sites

Εδω και περιπου 2 και μισο χρονια, τον 3820 της ΗΡ. Δεν εκτυπωνω πολυ η αληθεια ειναι αυτη αλλα οποτε χρειαστηκε ειτε κειμενα ειτε φωτογραφιες, απλα ΑΨΟΓΟΣ! Χρησιμοποιω ΠΑΝΤΑ αυθεντικα μελανια. Τιποτα απο βλαβες, οποτε τον χρειαζομαι ειναι εκει! Ειναι και αρκετα οικονομικος..........

Καλά κάνεις και δεν εκτυπώνει πολύ γιατί αλλιώς θα τον πετούσες όπως και γω τον δικό μου. :108:

Θα συμφωνίσω στα πάντα βέβαια, και οικονομικός ήταν και πάρα πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης είχε και γρήγορος...

Όταν εκτύπωσα όμως την πτυχιακή μου έβγαλα πάνω από 1500 σελίδες και μια 30αριά slides μέσα σε 5 μέρες. Αυτό ήταν αν και τα κατάφερε μετά από λίγο καιρό δεν έβγαζε ούτε σελίδα. Ο λόγος ήταν ότι φαγώθηκαν τα λαστιχάκια που τραβάνε το φίλο και η αντικατάσταση τους είναι ποιό ακριβή από το να πάρω καινούριο....

Το πολυμηχάνημα τώρα που πήρα, HP PSC1350, αν εξερέσεις το Coppier που είναι όλα τα λεφτά ούτε σε ποιότητα εκτύπωσης αλλά ούτε και σάρωσης είμαι ευχαριστημένος. (Ανάλυση εκτυπωτή: 600 x 600 Μαύρο, 1200 x 1200 dpi έγχρωμο)...!!!

Υ.Γ.: Μπράβο schumifer πολύ χρίσημο thread...

Link to comment
Share on other sites

Total page count μέχρι τώρα 3.605 που επιβεβαιώνει (ίσως έιναι και λίγο καλύτερα από την επίσημη διάρκεια) τα λεγόμενα της HP για τα μελάνια της π.χ. μαύρο αντέχει για 500 σελίδες. Αν τυχαίνει και δεν το γνωρίζει κανείς, ένα κατάλοιπο από την παλαιολιθική εποχή των dot-matrix, κρατώντας το power button πατημένο και στην συνέχεια πατώντας 4 φορές το paper feed πλήκτρο, εκτυπώνεται ένα status report που δείχνει και το σύνολο των εκτυπωμένων σελίδων.

Κάτι αντίστοιχο για Epson; :confused:

@sa1901 με τον εκτυπωτή αυτό είσαι η βασίλισσα εδώ μέσα αλλά βρε παιδάκι μου 130 ευρώ το σετ?????Τι να πας σε φωτογραφείο ,το φωτογραφείο πρέπει να έρθει σε εσένα...Όσο για το στέγνωμα των μελανιών στα ακροφύσια, τείνει να γίνει σήμα κατατεθέν των έπσον μαζί με την όχι καλή οικονομία μελανιών. Πάντως η ηλικία έχει ένα ρόλο στην διαδικασία. Ειδικά αν ο 800άρης σου χρησιμοποιεί pigment μελάνια που έχουν το πρόβλημα αυτό σε μεγαλύτερο βαθμό από τα dye ενδέχεται να το συναντήσει σε κάνα δύο χρόνια

Τώρα τα βρήκα 12,75 € το χρώμα και 6,80 € το glossy. Σύνολο 96 € από το Mindfactory.de. Οπότε, όταν κάνω παραγγελία από έξω, παραγγέλνω και μελανάκια.

Ας γράψουμε για άλλον έναν εκτυπωτή. Επειδή οι Epson είναι μάλλον για "λεφτάδες", για την αδερφή μου επέλεξα τον Canon Pixma ip5000.

13_223076.gif

  • Photo quality printer with breakthrough 1pl ink drop size
  • 9600x2400dpi & FINE technology
  • Dual paper trays, integral duplex unit & CDR/DVD printing
  • Up to 25ppm mono & 17ppm colour
  • PictBridge-ready for direct photo printing
  • Efficient Single Ink system

Έχει την μικρότερη σταγόνα μελανιού από όλους τους Canon, ακόμα και από τον δικό μου Epson R800. Είναι ιδιαίτερα οικονομικός στις εκτυπώσεις και τα μελανάκια του στοιχίζουν 9 € το ένα περίπου x4 + 10,50 € το μαύρο = 47 €.

Το πρώτο σετάκι μελανιών που είχε η αρχική συσκευασία κατάφερε να τυπώσει 300 Α4 με κείμενο και φωτογραφίες, 20 φωτογραφίες Α4 και 50 φωτογραφίες 10x15 και 13x18.

Πάρα πολύ καλή ποιότητα στις φωτογραφίες και κόστος απόκτησης 185€ από Γερμανία. Η καλύτερη επιλογή εκτυπωτή, κατά την γνώμη μου.

Αν κάποιος θέλει έναν εκτυπωτή ισάξιο του R800, αλλά πολύ οικονομικότερο :089:, προτείνω τον ip8500 με 360€ από Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και δεν εκτυπώνει πολύ γιατί αλλιώς θα τον πετούσες όπως και γω τον δικό μου. :108:

Θα συμφωνίσω στα πάντα βέβαια, και οικονομικός ήταν και πάρα πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης είχε και γρήγορος...

Όταν εκτύπωσα όμως την πτυχιακή μου έβγαλα πάνω από 1500 σελίδες και μια 30αριά slides μέσα σε 5 μέρες. Αυτό ήταν αν και τα κατάφερε μετά από λίγο καιρό δεν έβγαζε ούτε σελίδα. Ο λόγος ήταν ότι φαγώθηκαν τα λαστιχάκια που τραβάνε το φίλο και η αντικατάσταση τους είναι ποιό ακριβή από το να πάρω καινούριο....

Λογικό ήταν να τα τινάξει. Τον ξεκατίνιασες βρε! :077:

Κάθε εκτυπωτής έχει ένα όριο αντοχής και αυτό εκφράζεται σε σελίδες ανά μήνα. Χωρίς να ξέρω το όριο του εκτυπωτή που αναφέρεσαι, δεν νομίζω να είναι πάνω από 3000 σελίδες τον μήνα. Αυτό μας κάνει 100 σελίδες την μέρα, οπότε καταλαβαίνεις... :059:

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχαίνει και δεν το γνωρίζει κανείς, ένα κατάλοιπο από την παλαιολιθική εποχή των dot-matrix, κρατώντας το power button πατημένο και στην συνέχεια πατώντας 4 φορές το paper feed πλήκτρο, εκτυπώνεται ένα status report που δείχνει και το σύνολο των εκτυπωμένων σελίδων.

Πολύ ωραίο κόλπο.Τον δοκίμασα σε ένα HP που βρήκα και δούλεψε. :003:

Κάτι ανάλογο για Epson υπάρχει!?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι φίλοι βρήκατε χρήσιμο αυτό το tip με το power button και το paper feed, να πω ότι δεν είναι προνόμιο των HP εκτυπωτών αλλά μάλλον όλων των εκτυπωτών.

Εγώ το είχα μάθει πριν 15 χρόνια στο πανεπιστήμιο από ένα συμφοιτητή που σπούδαζε προγραμματιστής, και τότε βέβαια έπαιζαν δυνατά οι EPSON dot matrix. Σε ΗΡ μοντέλο είδα ένα παλικάρι από το ΙΤ support μας που το έκανε στον δικό μου ΗΡ990cxi που έχω στο γραφείο, όταν τον πρωτοέστειλα για καθάρισμα από την πολλή χρήση, και έτσι το θυμήθηκα. Θεωρώ ότι δουλεύει στα περισσότερα μοντέλα ανεξαρτήτως κατασκευαστή.

#schumifer, δυστυχώς στην δουλειά έχουμε 3 inkjet (εγώ, η γραμματέας του τμήματος, και ένας διευθυντής) αποκλειστικά και μόνο λόγω κάποιων reports που ετοιμάζονται και που χρειαζόμαστε χρώμα. Βασικά, όπως σε όλα τα γραφεία ΟΛΟΙ δουλεύουν σε networked laser printers. Οπότε, δεν έχει νόημα να παραθέσω περισσότερα σχόλια και για άλλα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ήταν να τα τινάξει. Τον ξεκατίνιασες βρε! :077:

Κάθε εκτυπωτής έχει ένα όριο αντοχής και αυτό εκφράζεται σε σελίδες ανά μήνα. Χωρίς να ξέρω το όριο του εκτυπωτή που αναφέρεσαι, δεν νομίζω να είναι πάνω από 3000 σελίδες τον μήνα. Αυτό μας κάνει 100 σελίδες την μέρα, οπότε καταλαβαίνεις... :059:

Καλά ναι, :048: αφού τον ξεκοίλιασα μετά διάβασα στις προδιαγραφές του ότι έχει μάξιμουμ 1000 σελίδες ανά μήνα…!!! :075:

Αυτό όμως παραμένει ένα μειονέκτημα για τον εκτυπωτή και ιδικά αν αναλογιστούμε ότι το φθηνότερο μοντέλο π.χ. της Lexmark (Z612) έχει 2000 σελίδες….

@schumifer, η ανάλυση του 3820 είναι 600x600 μαύρο και 1200x1200 έγχρωμο…

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα μάθει πριν 15 χρόνια στο πανεπιστήμιο από ένα συμφοιτητή που σπούδαζε προγραμματιστής, και τότε βέβαια έπαιζαν δυνατά οι EPSON dot matrix. Σε ΗΡ μοντέλο είδα ένα παλικάρι από το ΙΤ support μας που το έκανε στον δικό μου ΗΡ990cxi που έχω στο γραφείο, όταν τον πρωτοέστειλα για καθάρισμα από την πολλή χρήση, και έτσι το θυμήθηκα. Θεωρώ ότι δουλεύει στα περισσότερα μοντέλα ανεξαρτήτως κατασκευαστή.

Το δοκίμασα και στον Epson που έχω.....αλλά τζίφος! :088:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι στις μέρες μας δε χρειάζεται να δώσει κανείς πάνω από 100-120 ευρώ για εκτυπωτή.Κι εξηγούμαι.

Το 2000 εγώ αγόρασα τον ΗΡ815 κι ένας φίλος τον Έπσον 750.Εγώ πλήρωσα 150 αυτός 450. Το αποτέλεσμα ήταν ότι αυτός τύπωνε φωτογραφίες τέλεια ,με απίστευτη ποιότητα ,κανένα ίχνος κουκίδων,χωρίς πολλές καθυστερήσεις...,απλά εξαιρετικά. Εγώ με 600Χ600 που είχε ο ΗΡ μου μπορούσα μόνο να απολαύσω την απίστευτη οικονομία του και αντοχή.Σε κείμενο draft ο 815 τον πάταγε κάτω τον 750.

ΤΟΤΕ τα 400-500 ευρώ ήταν το ελάχιστο ποσό που έπρεπε να δώσεις αν ήθελες φωτογραφικές εκτυπώσεις.

Στις μέρες μας τα πράγματα είναι λίιιιιγο διαφορετικά.

Ο φθηνότερος εκτυπωτής στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι ο Epson Stylus 43UX που έχει φέρει το eshop. Είναι ίδιος με τον Epson Stylus 46 που έχει το chipshop. Ξέρετε σε reviews και σε παρατηρήσεις αγοραστών ποια είναι τα σχόλια ?(ο 43 είναι περσινός ή και προπέρσινος).?: Ότι οι εκτυπώσεις είναι απλά άριστες και ισάξιες των ακριβότερων μοντέλων.Ξέρετε πόσο κοστίζουν???? 40 ευρώ. Για να τα βάλουμε λοιπόν κάτω.

40 ευρώ για άριστη ποιότητα εκτύπωσης ,πραγματικά θα σας πείραζε να είναι αργός και ίσως θορυβώδης?? Αν ναι τότε δώστε τα διπλάσια και πάρτε τον Epson Stylus C86 που έρχεται και σε photo edition (με κάρτα ανάγνωσης τη μόνη διαφορά).Έχει τετραπλάσια nozzles που τον καθιστούν ταχύτατο και φυσικά φωτογραφικό εκτυπωτή.ΘΕΛΕΤΕ εκτυπωτή που να έχει το photo στο όνομά του? Τότε κοιτάχτε τον R200 : 6 χρώματα, ανεξάρτητα μελάνια, πολύ καλή ταχύτητα και ελάχιστος θόρυβος. Αν η ποιότητα του 43 των 40 ευρώ είναι φωτογραφική τότε η ποιότητα του R200 με τα 100 ευρώ ποια λέτε να είναι? Τυπώνει και cd/dvd αν το χρειάζεστε.

Είμαστε home users . Ούτε συσκευή ανάγνωσης καρτών χρειαζόμαστε στον εκτυπωτή (αν χρειαζόμαστε -επειδή έχουμε 5 φωτογραφικές χωρίς τα καλώδιά τους- δε θα την πάρουμε ενσωματωμένη στον printer ,θα δώσουμε 10 ευρώ αντί για 50-60 και θα πάρουμε ξεχωριστά που θα τις διαβάζει όλες. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να τυπώνουν πολλοί σε αυτό το φόρουμ χωρίς να ελέγχουν πρώτα τις φωτογραφίες τους με κάποιο φώτοσοπ....) .

Ούτε ταχύτητα επαγγελματικού εκτυπωτή -να πετάει την A4 borderless σε ένα λεπτό-

Ούτε να κάθεσαι δίπλα του και να μην ακούγεται,

Ούτε να λέει ο οθόνη του εκτυπωτή πόσο έχει ακόμη η εκτύπωση(λες και δε βλέπεις τη μισή σελίδα που έχει εκτυπωθεί) .Όλα αυτά πληρώνονται.

6 picolitres είναι εξαιρετικά καλά .Τα 4 καλοδεχούμενα είναι.Οτιδήποτε πάνω από 1440 άντε και 2880 ,πάνε χαμένα σε Α4. Έτσι κι αλλιώς τα παραπάνω είναι μέσω τεχνολογιών βελτιστοποίησης και όχι πραγματικά dpi. Πρακτικά από τα 1440 και πάνω το βάρος της ποιότητας εκτύπωσης φέρει το χαρτί .

Τώρα βέβαια κάποιοι ίσως πουν ,"εγώ έχω 80000000 πίξελς, 5 Α4 γεμάτες στο λεπτό και οθόνη και συσκευή ανάγνωσης στον εκτυπωτή μου και όποτε τυπώνω έρχονται να δουν τις φωτογραφίες μου." Εγώ πάντως θα απαντούσα ότι καλά κάνετε κι έχετε όλα αυτά αλλά αποκλείεται να τυπώνετε καλύτερα από εμένα ,μόνο ταχύτερα (πολύ) και αθόρυβα(αρκετά) και ίσως και πιο μουράτα.

Και πριν πείτε γιατί μιλάω μόνο για έπσον.Τουλάστιχον παλαιότερα θεωρείτο ότι οι ΗΡ είχαν το πλεονέκτημα την οικονομίας και οι Έπσον της φωτογραφίας.Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη αλλά δεν έχω πετύχει ακόμη έπσον που να χάνει στη φωτογραφική ποιότητα από άλλον της κατηγορίας του. Μπορεί τα μελάνια να τα καταπίνει αλλά .....

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. :012:

Ήμουνα σίγουρος ότι θα δούλευε και σε άλλες μάρκες, ειδικά δε σε Epson.

To επιβεβαιώνω και γω.

Κρατώντας πατημένο το Power Button, ο εκτυπωτής κλείνει και δεν καταλαβαίνει μία, από τα τέσσερα πατήματα του άλλου κουμπιού. :092:

Link to comment
Share on other sites

To επιβεβαιώνω και γω.

Κρατώντας πατημένο το Power Button, ο εκτυπωτής κλείνει και δεν καταλαβαίνει μία, από τα τέσσερα πατήματα του άλλου κουμπιού. :092:

Αλλάξτε λοιπόν όλοι σε HP για να έχετε στην διάθεση σας αυτό το καταπληκτικό function!!!!! :p

Link to comment
Share on other sites

ΙΡ 1500 , εξαιρετικος σε εκτυπωσεις σε χαρτι απλο και φωτογραφικο. Φτηνα μελανια και φτηνος στην αγορα του . το συνιστω για καθημερινες εκτυπωσεις και φωτογραφιες

Βαθμολογια με το μικρο της ΗΡ που ειχα παλαιοτερα:

90%

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μόλις αγόρασα τον HP 7760 και έχω πάθει πλάκα! για ερασιτεχνικό εκτυπωτή σε αυτά τα λεφτά είναι φοβερή περίπτωση!!!!Μεγάλη ευκολία στην εκτύπωση απευθείας από την ψηφιακή μεσω της έγχρωμης οθόνης LCD! Δεν λέω υπάρχουν και καλύτεροι εκτυπωτές σίγουρα αλλά σε αυτά τα λεφτά είναι κρίμα να μην τον προτιμήσεις!

post-1698-1442174056,6945_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μόλις αγόρασα τον HP 7760 και έχω πάθει πλάκα! για ερασιτεχνικό εκτυπωτή σε αυτά τα λεφτά είναι φοβερή περίπτωση!!!!Μεγάλη ευκολία στην εκτύπωση απευθείας από την ψηφιακή μεσω της έγχρωμης οθόνης LCD! Δεν λέω υπάρχουν και καλύτεροι εκτυπωτές σίγουρα αλλά σε αυτά τα λεφτά είναι κρίμα να μην τον προτιμήσεις!

Κάνε του τότε μία μικρή διαφήμιση (τιμή, ποιότητα, ότι ζητήται πιο πάνω δηλαδή.....)!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

epson c70 αγορασμένο πριν απο δυο χρόνια και κατι, με ανάλυση 2880 * 720, με τέσσερα ξεχοριστά μελάνια(σαν τους canon), και με ικανοποιει απόλυτα σε εκτυπώσεις (φωτογραφικές κλπ, δεν με ενδιαφέρουν), τον είχα πάρει 300 ευρώ, τα μελάνια του κοστίζουν 13-15 ευρώ το ένα χρώμα, αρα 39 με 45 ευρω τα χρώματα, τόσο κοστίζουν επίσης και η απομιμήσεις, το μαύρο κάνει 30-40ευρώ, αλλα το απομίμηση μόνο 14, και όπως καταλαβαίνετε πέρνω τα original χρώματα και το μαύρο απομίμηση, το καλο του εκτυπωτη είναι οτι ειναι αρκετα γρήγορος(στην εποχη απο τους πιο γρήγορους, και εχει ξεχωριστα μελάνια), το μονο πρόβλημα που συναντάω με αυτόν είναι οτι ζορίζομαι καθέ φορα να βρώ μελάνια.

Canon bjc 3000, μιλάμε τον πέταξα απο πάνω κάτω όταν μου χάλασε, των είχα πάρη πριν απο 4χρόνια είχε τα τέσσερα μελάνια της canon δεν θυμάμαι πόσο κοστίζανε ακριβώς, αλλα νομίζω η τετράδα η γνήσια τότε έκανε 15000δρχ,η αναλυσή του ήταν τεράστια για την εποχή του 1440*720 και ταχύτητα 12b/w και 10color, το προβλημά του ήταν οτι μου χάλασε η κεφαλή στους 8μήνες που τον είχα, και η κεφαλή του κόστιζε 40000δρχ χωρίς μελάνια, και δεν καλυβόταν απο εγγύηση, μόλις το μάθα βγήκα έξω και τον πέταξα (έπεσε απο 5μέτρα, και μονο τα πλαστικα ραγισάν)

επίσης πέρασε απο τα χέρια μου και ο canon bjc 2100 και s200, πανω κάτω μοιάζαν αρκετα αυτοι η εκτυπωτες μεταξύ τους, είναι τα πιο φθηνα μοντέλα, ο πρώτος τα φτυσε σε ενα χρόνο, ο αλλός πήγε λίγο παραπάνω.

και οσο για το κόλπο που λέτε για τους που πατας το power, και μετα το αλλο για το χαρτι δούλεψε στον epson, αλλα δεν είδα σχεδον τίποτα γιατι μολίς τώρα τα μελάνια τελειώσαν εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.