Jump to content



TV-Out & Screen Resolution


Dentoc

Recommended Posts

Ψάχνω απεγνωσμένα για freeware προγραμματάκι με το οποίο θα μπορώ να προβάλω ότι δείχνει η οθόνη του PC (TFT, native 1280x1024) και σε μια TV 21", αλλά σε ανάλυση 1024x768 ή κατώτερη. Δηλαδή η κάρτα γραφικών να βγάζει δύο φορές το ίδιο σήμα (clone), μια σε ανάλυση 1280x1024 και μια σε 1024x768. Plz help!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν γίνεται διότι η απεικόνιση γίνεται με χρήση overlay ότι και αν αυτό είναι ακριβώς ( δεν το έχω ψάξει... ).

Αν απενεργοποιήσεις το overlay, εφόσον σου δίνεται αυτή η δυνατότητα από την εφαρμογή, τότε πιθανόν δεν θα έχεις πρόβλημα με το cloning.

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα κερδίσεις?

Η ανάλυση της τηλεόρασης είναι και πάλι μικρότερη από αυτό θες να στείλεις οπότε δεν θα έχεις την προσδοκόμενη ποιότητα...εκτός και αν μιλάς για TFT/LCD ....

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα κερδίσεις?

Η ανάλυση της τηλεόρασης είναι και πάλι μικρότερη από αυτό θες να στείλεις οπότε δεν θα έχεις την προσδοκόμενη ποιότητα...εκτός και αν μιλάς για TFT/LCD ....

Αν είχα τα χρήματα για TFT/LCD TV, θα είχα κι ένα 2ο PC για media center και θα ησύχαζα. :p

H TV πάντως δουλεύει σε ανάλυση 1024x768. Ή τουλάχιστον όταν επιλέγω αυτή την ανάλυση στο PC, μου εμφανίζει ολόκληρο το desktop. Για προβολή βίντεο, εικόνων και DVD το θέλω, όχι για να δουλεύω spreadsheet, άρα η ποιότητα είναι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

παντος σε λαπτοπ με ΑΤΙ απλα βαζω clone (omegadrivers) και βλεπω και εγω 1024χ768 δηλαδη τo desktop του βεβαια λιγο θολα αλλα για ταινιες ειναι οκ

επισης το παραπανω εχει δοκιμαστει σε αρκετες τηλεορασεις χωρις κανενα προβλημα

ειναι σιγουρο οτι καμια απλη τηλεοραση (οχι πλασμα η τφτ) δεν δειχνει σε τετοια αναλυση οποτε η τηλεοραση κανει approximation η η καρτα γραφικων για αυτο και η θολουρα

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τον οδηγό της NVidia δοκίμασες? Απλά επιλέγεις clone και ορίζεις ως πρωτεύουσα οθόνη την TV μιας και μόνο στην μία οθόνη μπορείς να έχεις video. Η άλλη εμφανίζει απλά μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δοκίμασα σε ForceWare 76.41, αλλά clone γίνεται μόνο με ίδια ανάλυση. Τελικά έψαξα λίγο τις επιλογές του nView και βολεύτηκα δημιουργώντας 2 desktops, το "TV" με ανάλυση 800x600 & το "PC" με ανάλυση 1280x1024. Και όποτε θέλω τα κάνω switch με ένα κλικ. Δεν είναι βέβαια αυτό που ήθελα, αλλά είναι μια λύση κι αυτό...

Γιατί μόνο στη μια οθόνη μπορείς να έχεις video? Αυτό μου συνέβαινε με παλιότερους drivers (71.xx), όπου με clone ο divx player στο PC εμφάνιζε video και στην TV τίποτα! :119: Ο ρόλος του clone είναι όμως και οι 2 οθόνες να παίζουν ακριβώς τα ίδια.

@mefistofelis: Μπράβο! Αυτό το προγραμματάκι το έψαχνα, αλλά είχα ξεχάσει πώς λεγόταν! Το χρησιμοποιούσα πριν από 2-3 χρόνια. Θα δω τι επιλογές έχει και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.