Jump to content



Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι


istrios1442169073

Recommended Posts

Έχω αγοράσει πριν 3 χρόνια περίπου μία κάμερα digital 8 της Sony και συγκεκριμένα το μοντέλο DCR TRV-330E με όλα τα καλούδια επάνω για την εποχή της.

Μερικά χαρακτηριστικά της είναι:

800.000 pixel

700X ψηφιακό zoom

25X οπτικό

Fireware – composite – svideo – dv out – usb κτλ

Λοιπόν έχει την χειρότερη λήψη που έχω δει σε κάμερα με φωτισμό δωματίου. Η εικόνα που αποδίδει για να σας δώσω να καταλάβετε είναι σαν την τηλεόραση που δεν πιάνει πολύ καλά τον σταθμό. Γεμάτη κουκίδες. Την έχω πάει 2 φορές στο servis νομίζοντας ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά ο τεχνικός μου έδειξε άλλες 3 τις ίδιες με την ίδια ποιότητα εικόνας με κλασικό φωτισμό. Με το που άναβε τις λάμπες (αυτές τις μακρόστενες με έντονο φως) η εικόνα γινόταν γυαλί. Και τι θα κάνω του λέω. Θα γεμίσω το σπίτι με τέτοιες λάμπες για να μπορώ να έχω καλή λήψη ; Εδώ μια παλιά κάμερα αναλογική 20 χρονών άσχετα με τον φωτισμό η εικόνα που απέδιδε ήταν κρυστάλλινη αλλά μιλάμε για εκείνες που έπρεπε να έχεις και αποσπώμενο Video κρεμασμένο στον ώμο για να τραβάς το οποίο μου έχει χαλάσει εδώ και καιρό και με αυτή την κατάσταση πήρα την ψηφιακή. Η κάμερα σε εξωτερικές λήψεις με φως της ημέρας τραβάει πεντακάθαρα αλλά τι να το κάνεις που την θέλω περισσότερο για μέσα στο σπίτι. Αναγκάστηκα και αγόρασα προβολέα που ενσωματώνεται πάνω στην κάμερα με ελάχιστη βελτίωση της κατάστασης αλλά ακόμα κλαίω τις 340.000 Δρχ πού έδωσα τότε συν τα 300 ευρώ για τον προβολέα με την μπαταρία. Στα υπ’ όψη ότι την εικόνα αυτή που σας περιέγραψα δεν την έχω κατά την εγγραφή για να υποψιαστώ ότι είναι θέμα της κεφαλής εγγραφής αλλά όταν συνδέσω την κάμερα στην τηλεόραση χωρίς να κάνω κάποια εγγραφή. Με την εγγραφή τα πράγματα είναι τα ίδια. Βίντεο με χιονάκια. Για να μην σας κουράζω αποφάσισα να αγοράσω μια αναλογική μικρού μεγέθους και μέχρι στιγμής βρήκα από την Panasonic την NV-RZ10 (500 Ευρώ) γιατί η ψηφιακή μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Θα ήθελα πολύ να μάθω από τους κατόχους ψηφιακής κάμερας Sony και άλλων κατασκευαστών εάν αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα και ακόμα εάν κάποιος έχει το μοντέλο της Panasonic να μου πει τις εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Προσφατα καποια γνωστη μου αγορασε μια DV της CANON.

Ενα απο τα πολυ οικονομικα της μοντελα (δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη πιο ακριβως) το οποιο πηρε ακομα φτηνοτερα επειδη δουλευει σε φωτογραφιο.

Ολα καλα ως εκει.

Οταν ομως την πρωτοχρονια τραβηξαμε καποια πλανα μεσα σε σπιτι, κι ενω ομολογω οτι σκεφτομουν κι εγω να προχωρησω σε αγορα βιντεοκαμερας - υπαρχει παλιο thread αν ψαξεις) απογοητευτηκα πληρως απο αυτο που ειδα μετα στην τηλεοραση.

Δεν ξερω ποσο χαλια μπορει να ειναι το δικο σου αποτελεσμα αλλα για καινουρια βιντεοκαμερα που μολις ειχε παρει δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος.

Κι επειδη ομολογω οτι δεν το πολυκατεχω το θεμα, παγωσα το θεμα της δικης μου αγορας μεχρι να μαθω καποια πραγματα για το τι πρεπει να προσεξω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, το θεμα που αναφερεις ειναι απο τα μεγαλα μειονεκτηματα των ψηφιακων. Λιγο πολυ, ολοι οι κατασκευαστες αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα. Ειναι θεμα τεχνολογιας και οχι δυσλειτουργιας καποιων μοντελων. Στο μελλον βλεπουμε....

Παντως στη θεση σου δε θα εδινα 500 ευρω για μια καμερα σαν την NV-RZ10. Προσπαθησε να βρεις καποια μεταχειρισμενη (panasonic,sony) σε καλη κατασταση με 100-150 ευρω. Την ιδια δουλεια θα κανουν, ανεξαρτητα αν δεν εχουν καποια αξεσουαρ (πχ οθονιτσα LCD κτλ.) που τελικα δεν αξιζουν τα λεφτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν ψάξεις στο ιντερνετ θα δεις ότι λίγο πολύ σε χαμηλό φωτισμό , αυτού του επιπέδου οι κάμερες πασχουν. Μόνο 2 μοντέλα είχαν καλή συμπεριφορά (κανένα Sony ή Canon) . Μόνο με 3 ccd κάτι γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Γενικό το κακό. Μα γιατί δίνουμε τότε τόσα χρήματα για να αγοράσουμε ψηφιακή αφού οι περισότεροι τις έχουμε για λήψη μέσα στο σπίτι και μας προσφέρουν και χαμηλότερης ποιότητας εικόνα; Μας ξεγελάνε με τα 0 lux που αναγράφουν οι κατασκευαστές. Διάβασα σήμερα όλο το Manual της sony και στα μικρά γράμματα διάβασα το εξής:

Ελάχιστος φωτισμός 6 lux

0 Lux σε λειτουργία ΝightShot

Συσκευή εικόνας: Περίπου 800.000 Πίξελ (Ενεργά περίπου 400.000)

Καμία σχέση με αυτά που αναγράφουν στα ταμπελάκια τα καταστήματα

Κάτι τελευταίο που παρατήρησα σε μια έρευνα αγοράς που έκανε χθές είναι ότι αρνούνται να βάλουν σε λειτουργία το μοντέλο που σε ενδιαφέρει για να δεις στην πράξη την απόδοση πριν την αγορά.

Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν κάνουμε επίδειξη. Αναρωτήθηκα αν πήγα να αγοράσω κάμερα ή τάπερ.

Link to comment
Share on other sites

Οι καμερες με 1 ccd γενικα δεν γραφουν καλα σε χαμηλο φωτισμο.

Προσωπικα εχω την TRV -12E sony και σε τετοιες περιπτωσεις γραφω κανονικα εστω και αν ειναι σκοτεινα και μετα με κανενα προγραμμα αλλαζω την φωτεινοτητα,μεχρι ενα σημειο βεβαια γιατι μετα αρχιζει και χαλαει η εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στη θεση σου δε θα εδινα 500 ευρω για μια καμερα σαν την NV-RZ10. Προσπαθησε να βρεις καποια μεταχειρισμενη (panasonic,sony) σε καλη κατασταση με 100-150 ευρω. Την ιδια δουλεια θα κανουν, ανεξαρτητα αν δεν εχουν καποια αξεσουαρ (πχ οθονιτσα LCD κτλ.) που τελικα δεν αξιζουν τα λεφτα τους.

Ξέρεις μήπως που μπορώ να βρώ? Κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

κλασσικο προβλημα "ανωριμοτητας" του ψηφιακου αισθητηρα ειναι

στο ειχα πει στο thread που ρωταγες για συνδεση s-video ή composite

παιρνει ο κοσμος ψηφιακη για την ευκολια της επεξεργασιας. Αν ειναι να κανεις αναλογικο capture παρε αναλογικη καμερα :003:

Link to comment
Share on other sites

κλασσικο προβλημα "ανωριμοτητας" του ψηφιακου αισθητηρα ειναι

στο ειχα πει στο thread που ρωταγες για συνδεση s-video ή composite

παιρνει ο κοσμος ψηφιακη για την ευκολια της επεξεργασιας. Αν ειναι να κανεις αναλογικο capture παρε αναλογικη καμερα :003:

Το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε με το Capture αλλά έτσι γράφει και στην κασέτα Digital 8. Μετά το capture έστω με τον τρόπο που ξέρεις ότι κάνω δεν παρατήρησα χαμηλότερη απόδοση εικόνας σε σχέση με την πρωταρχική λήψη. Επίσης σκοπός αγοράς της κάμερας δεν ήταν αποκλειστικά το Capture αλλά μαζευτήκανε πολλές κασέτες και είπα να της κάνω σε DVD φορματ για να εξασφαλίσω περισσότερο χρόνο ζωής των λήψεων. Πάντως επειδή την έχω στο service ο τεχνικός μου είπε ότι μπορεί να την πειράξει εκτός προδιαγραφών Sony και να καλυτερέψει την κατάσταση. Θα δώ το αποτέλεσμα που θα έχω με τον προβολέα διαφορετικά θα καταφύγω σε αγορά αναλογικής να έχω τουλάχιστον εικόνα όπως την βλέπω με τα μάτια μου και όχι όπως την βλέπει η ψηφιακή.

Να και μία άλλη απάντηση που πήρα σε ένα Forum για το συγκεκριμένο μοντέλο:

The trv 300 is not know for its good pictue quality in poor lighting conditions. Therefore i do not advise it for filming indoors and especially not indoors and at night or in the evening. Adding lights to your room of bying an additional light for your camera (as you did, as far as i understood) should improve quality. The other option is to film in nightshot mode, but this turns the picture into green-like-film.

So, to be short, more lighting and preferably filming outdoors.

Good luck.

Eμμμμ...... Δεν ήξερα δεν ρώταγα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελησα να αγορασω μια καμερα με χαμηλο κοστος, κοιταξα στο ebay.de (γερμανικα δεν ξερω λεξη...) Με λιγο ψαξιμο βρηκα 3-4 μοντελα που με ενδιεφεραν και τελικα αγορασα μια πολυ καλη panasonic (κατα τη γνωμη μου), και συγκεκριμενα το μοντελο SX-30 Super VHS (VHS-C). Συνολικο κοστος (με μεταφορικα + αξεσουαρ περιπου 100-105 ευρω).

Ειναι της μοδας τωρα και πολλοι "σκοτωνουν" τις παλιες-καλες αναλογικες για κατι πιο συγχρονο.

Δες το ακολουθο link :

http://search.ebay.de/ws/search/AdvSearch?sofocus=bs&sacat=-1&catref=C5&sspagename=h:h:advsearch:DE&from=R7&nojspr=y&pfid=0&fsop=1&fsoo=1&fcl=3&frpp=50&sofindtype=1

Ειναι το "advanced search" του ebay.de .Στο κατω μερος της σελιδας, εκει που λεει " Artikel erhältlich in " διαλεξε την επιλογη " Griechenland " .Στα αποτελεσματα της ερευνας θα σου βγαλει μονο τους πωλητες που θελουν να στειλουν στην Ελλαδα, θα γλυτωσεις χρονο ετσι. Στο search , μπορεις να βαλεις οτι θες , π.χ. Panasonic RV, Panasonic SX , Sony κτλ.

Θα σου βγαλει αρκετα αποτελεσματα, ορεξη, χρονο και (κυριως) χρημα να εχεις να διαλεγεις...

Παντως, πολυ καλα λογια για ψηφιακες καμερες, εχω ακουσει και για τις Panasonic

(αμαν πια!) με τα 3 CCD (GS-120, GS-140, GS-150 κτλ).Βεβαια, καμια σχεση αναφορικα με τις τιμες τους, αλλα και την ποιοτητα σε σκοτεινο περιβαλλον (υπερτερουν οι αναλογικες).

Link to comment
Share on other sites

Δε σου ειπα οτι φταιει το capture.

σου ειχα πει και τοτε οτι το πλεονεκτημα των ψηφιακων ειναι η αυτουσια μεταφορα μεσω firewire και αν ειναι να μην χρησιμοποιεις αυτο το πλεονεκτημα, τοτε δεν υπαρχει λογος να λουζεσαι τα μειονεκτηματα τους (κοκκος, κακη ποιοτητα σε χαμηλο φωτισμο)

Link to comment
Share on other sites

Δε σου ειπα οτι φταιει το capture.

σου ειχα πει και τοτε οτι το πλεονεκτημα των ψηφιακων ειναι η αυτουσια μεταφορα μεσω firewire και αν ειναι να μην χρησιμοποιεις αυτο το πλεονεκτημα, τοτε δεν υπαρχει λογος να λουζεσαι τα μειονεκτηματα τους (κοκκος, κακη ποιοτητα σε χαμηλο φωτισμο)

Ναι κατάλαβα τι θες να μου πείς. Αλλά αν το ήξερα από πρίν δεν θα θυσίαζα με τίποτα την καθαρή εικόνα μόνο κα μόνο για αυτούσια μεταφορά και εύκολη επεξεργασία του Video. Για την Panasonic που ενέφερα παραπάνω έχεις κάποια γνώμη ή επειδή την βλέπω μισο-ψηφιακή να έχω τα ίδια. Δες λίγο τα χαραχτηριστικά της να μου πείς.

Recording Format VHS Record/Playback Modes SP/LP Television System PAL Colour System Horizontal Resolution Approx 300 lines (Camara) Connections Composite Output (Phono) : 1.0V p-p-, 75 ohm

Audio Line Out (Mini-jack)

Power Input DC 7.2V Audio Format Mono Digital Effects Zoom/Fade/B&W/Nega/Solarization/Sepia/Stretch/Mosaic CCD Image Sensor 1/5 inch CCD CCD Pixels 450K White Balance Auto / Set/ White Cap Lens F1.6

Focal Length: 2.9-63.8mm, Filter Diameter: 43mm Focus Digital AI AF/Manual (W/Dial) Zoom Optical 22x

Digital 250x Black & White Viewfinder Size 0.24" Weight 740g Without Battery Or Cassette Supplied Accessories AC Adaptor/Charger

Lithium Battery Pack

Shoulder Strap

VHSC -> VHS Cassette Adapter - Remote Control

lBlue_ArrowB032.gif22x Optical Zoom

Blue_ArrowB032.gif250x Digital Zoom

Blue_ArrowB032.gifDigital Effects

Blue_ArrowB032.gifSuper image stabilizer

Blue_ArrowB032.gifRemote Control

panasonic.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά παιδιά αναγκάστηκα να αγοράσω άλλη κάμερα μια και βρήκα ψηφιακή με τέλεια ποιότητας εικόνα. Σταμάτησα να πηγαίνω σε αλυσίδες καταστημάτων αφού οι πωλητές δεν ήξεραν τίποτε άλλο παραπάνω να μου πούνε εκτός από αυτών που έγραφε το ταμπελάκι. Πήγα σε ένα από τα τοπικά μεγάλα φωτογραφεία της Ρόδου και συγκεκριμένα στον "Σακκελαρίδη" του είπα το πρόβλημα με την κάμερα και με την άρνηση των υπολοίπων για μια επίδειξη και ο άνθρωπος κατέβασε μία προς μία τις κάμερες που είχε και τις έβαζε σε λειτουργία προς αντιπαράθεση με την δική μου για να δούμε διαφορές στην ποιότητα εικόνας. Παραδέχτηκε και ο ίδιος τελικά(στην αρχή ήταν δύσπιστος όταν του έλεγα την χάλια ποιότητα) ότι ήταν μακράν από τα στάνταρ μίας φυσιολογικής κάμερας Digital 8. Πήρα την ΜiniDV Cannon MV700 η οποία είναι καταπληκτική. Να μου κοπεί το χέρι εάν ποτέ στη ζωή μου ξαναγοράσω Sony. Κλείνοντας θέλω να ευχαριστήσω όσους απάντησαν και βοήθησαν με τον τρόπο τους και ιδιαίτερα τον sakattack που πρόθημα μου απάντησε σε προσωπικό μήνυμα που του έστειλα και μου έδωσε να καταλάβω που πρέπει να δώσω προσοχή για μια αγορά ψηφιακής κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μεγεια

χαιρομαι που μπορεσες και το εψαξες το θεμα ωστε να εισαι σιγουρος τι αγοραζεις.

τωρα ομως αμα σου πω οτι η καμερα που εχω εγω ειναι η Canon 700i ... :033:

και ναι μεν ειναι καλη αλλα εχω 2 παραπονακια, ενα εκ των οποιων ειναι η ποιτητα στο χαμηλο φωτισμο!

και εχω την εντυπωση οτι το παλιο μοντελο 40(δε θυμαμαι γραμματα) της Sony που εχει ο αδελφος μου ειναι ελαφρως καλυτερο εκει!

ΛΟΛ , αβυσσος η ψυχη των ηλεκτρονικων.

μηπως θυμασαι ποιες αλλες miniDV ειδες?

ωστε τοσο μεγαλη διαφορα ειχαν απο την digital8 ε?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μεγεια

χαιρομαι που μπορεσες και το εψαξες το θεμα ωστε να εισαι σιγουρος τι αγοραζεις.

τωρα ομως αμα σου πω οτι η καμερα που εχω εγω ειναι η Canon 700i ... :033:

και ναι μεν ειναι καλη αλλα εχω 2 παραπονακια, ενα εκ των οποιων ειναι η ποιτητα στο χαμηλο φωτισμο!

και εχω την εντυπωση οτι το παλιο μοντελο 40(δε θυμαμαι γραμματα) της Sony που εχει ο αδελφος μου ειναι ελαφρως καλυτερο εκει!

ΛΟΛ , αβυσσος η ψυχη των ηλεκτρονικων.

μηπως θυμασαι ποιες αλλες miniDV ειδες?

ωστε τοσο μεγαλη διαφορα ειχαν απο την digital8 ε?

Στον χαμηλό φωτισμό έχεις δίκιο αλλά εγώ που την δοκίμασα σήμερα στο σπίτι και έκανα ένα πολύ πρόχειρο DVD είδα ποιότητα που με την sony την έβλεπα μόνο σε εξωτερικές λήψεις. Τώρα για χαμηλό φωτισμό θα εννοείς πολύ χαμηλό μια και ξεκινάει από τα 2 lux γιατί με αναμένα όλα τα φώτα στο σαλόνι δεν παρατήρησα καθόλου τέτοι φαινόμενο εκεί που κάτω από τις ίδιες συνθήκες η Sony ήταν ότι χειρότερο είδα σε Βιντεοκάμερα. Μάλιστα είχα την τύχη να βρώ και αναλογική sony(ccd-trv428) και την panasonic (rz17) και κάναμε συγκρίσεις. Είδα επίσης τις sony Dcr-pc 107,Dcr-hc 17, Dcr-hc 30 και Cannon MV800, MV630i, MV600i και κρατήσου την PRO XL2 η οποία έχει κινηματογραφική ποιότητα. Φυσικά δεν είχα σκοπό να την αγοράσω αλλά θέλησε να μου την δείξει. Φανταστική εμπειρία. Τώρα για τα μοντέλα 600 και 630 είχαν καλή ποιότητα εικόνας αλλά όχι σαν της 700. Η 800 ίδια ποιότητα εικόνας αλλά με πολλά Extra που προσωπικά δεν με ενδιέφεραν αφού ήθελα μόνο να έχει ένα τρόπο σύνδεσης με το PC και το Fireware που έχει με ικανοποιεί απόλυτα. Tης sony υποδεέστερες από την σειρά 700 της cannon Ο Κουμπάρος μου αγόρασε την sony DCR HC 19 miniDV αλλά και πάλι δεν πιάνει την ποιότητα που είδα σήμερα στην cannon. Το ευτύχημα είναι ότι ταιριάζει και ο προβολέας της sony (αγόρασα αντάπτορα για να φορτίζω την μπαταρία μια και έχω σκοπό να την δώσω όσο όσο) και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Όσον αφορά τώρα την διαφορά Digital 8 με miniDV νομίζω έβαλε και η sony το χεράκι της.

Δεν μου είπες το δεύτερο παράπονο που έχεις.;)

Link to comment
Share on other sites

τις sony Dcr-pc 107,Dcr-hc 17, Dcr-hc 30 που λες οτι ειδες, πως σου φανηκαν?

το αλλο που με ενοχλει ειναι το στενο οπτικο πεδιο. 1:1.6 φακο εχει.

παλια ειχα μια αναλογικη Sony 8 που ειχε 1:1.8 και ειχα συνηθισει εκει. Και ειχα και ενα ευρυγωνιο φακο που εμπαινε κουμπωτα επανω.

τωρα με χαλαει λιγακι. Αν βρεις κατι σχετικο, κανενα προσαρμοζομενο ευρυγωνιο σε καλη τιμη, πες και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Οι sony καλές με αρκετά καλά χαρακτηριστικά αλλά με εμφανές τον κόκκο στην οθόνη και τις απέκλεισα αμέσως. Τώρα όσον αφορά το οπτικό πεδίο σε χαλάει γιατί πήρες εξ αρχής μια καλή κάμερα με αποτέλεσμα να δώσεις σημασία σε άλλα μειονεκτήματα που λίγο πολύ όλες έχουν. Εγώ με τέτοια εμπειρία με την προηγούμενη αυτά μου είναι προσπελάσιμα. Για τον φακό θα δω το απόγευμα και θα σου πω μια και το κατάστημα αυτό είναι πολύ ειδικευμένο και ενημερωμένο με τα τελευταία μοντέλα της Cannon.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κατι σχετικο, κανενα προσαρμοζομενο ευρυγωνιο σε καλη τιμη, πες και σε μενα.

Βρήκα εδώ μερικά αξεσουάρ για την σειρά NV700 με καλές τιμές. Την νέα κάμερα ΝV800 και NV850 τις έχει σε τιμές που αγόρασα από Ρόδο την NV700 αλλά προτίμησα να δώσω κάτι παραπάνω γιατί δεν θα διακινδύνευα να κάνω τέτοιου είδους αγορά. Άλωστε με τα μεταφορικά η ψαλίδα κλείνει ακόμα λίγο. Για φακούς ευρυγώνιους πάντως έχει τιμές πολύ καλές και μάλλον θα παραγγείλω και εγώ ένα. Θέλει και προσαρμογέα ή τον τοποθετείς αμέσως? Έχει 2 έναν cannon 168 ευρώ και έναν συμβατό με 49 ευρώ.

Πληροφορίες θα βρείς ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.