Jump to content



Αγορά μιας πολύ καλής VGA


dracosishere

Recommended Posts

Ο υπολογιστής μου είναι αυτός που βλέπετε παρακάτω. Επειδή δε το κόβω να του ξανα-αλλάξω VGA λόγω της AGP, θέλω να μου πείτε ποιά είναι η πιο γρήγορη και σταθερή VGA (στα πολλά γραφικά φίλτρα,εφέ,AA,μεγάλες αναλύσεις κτλ) σε AGP. Δε με ενδιαφέρουν τα λεφτά μιας και θέλω για 2+ χρόνια να στέκεται καλά.Από την έρευνα που έχω κάνει είμαι ανάμεσα σε Gainward 6800 ultra και σε X800XT Platinum Edition. Βέβαια σε ΑΤΙ δε ξέρω συγκεκριμένη μάρκα. Όποια πιστεύετε πως είναι η καλύτερη επιλογή πείτε μου ανεξάρτητα από την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ναι... μονο που αν προσεξατε την υπογραφη του εχει zalman 400αρι ... με 18αμπερ στη 12αρα γραμμη... πολυ δυσκολα θα σηκωσει (αν σηκωσει) την 6800ultra.

εγω παλι προτεινω μια Χ800ΧΤ που θελει πολυ λιγοτερα watt και στα παιχνιδια πλην του doom3 ειναι πιο γρηγορη, ετσι κι αλιως η Χ850ΧΤ δεν εχει βγει (προς το παρον) σε εκδοση agp. Οσον αφορα τους shaders 3 τριχες... μονο το faccry μεχρι στιγμης τους χρησιμοποιει και αυτο (στην παρουσα; υλοποιηση) δεν φαινεται να εχει καποια διαφορα απο την προσεγγιση της ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τους shaders 3 τριχες... μονο το faccry μεχρι στιγμης τους χρησιμοποιει και αυτο (στην παρουσα; υλοποιηση) δεν φαινεται να εχει καποια διαφορα απο την προσεγγιση της ΑΤΙ.

Έχεις δει το splinter cell 3?

Είναι το πρώτο παιχνίδι που χρησιμοποιεί σε τέτοιο βαθμό shaders 3.0 (και δεν υποστηρίζει καν shaders 2.0).

Εγώ έχω και από τις 2 εταιρίες (6800@GT + X800XTPE) και βλέπω οτι στην nvidia το παιχνίδι είναι απλά πολύ πιο όμορφο (και πολύ πιο αργό...).

Πάντως αφού θες να την κρατήσεις για τόσο πολύ καιρό , ψήφος και από εμένα στην nvidia , αλλά καλύτερα 6800GT , το 10% δυνατότερη που είναι η Ultra δεν σου δίνει τίποτα από πλευράς αντοχής στον χρόνο και η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική.

Και θα είναι και σημαντικά ελαφρύτερη στο τροφοδοτικό (όποιος νομίζει οτι οι X800 δεν καίνε πολύ , κάνει μεγάλο λάθος).

Link to comment
Share on other sites

ειναι η πρωτη καρτα Χ850ΧΤ που βλεπω σε agp μεχρι να ερθει ελλαδισταν θα βαφτισω τα εγγονια μου.

δευτερον δεν προτεινω asus θα πληρωσει πολλα για αυτα που οι αλλοι προσφερουν με λιγοτερα.

συνεχισω να ειμαι της πεποιθησης οτι μια Χ800ΧΤ θα σε καλυψει, και με λιγο oc θα εισαι jet.

οχι δυστηχως δε το εχω δει το συγκεκριμενο παιχνιδι. αλλα η φαση με τους shaders μου θυμιζει την εποχη με το FSAA της 3dFX πολυς ντορος για το τιποτα και τελικα αξιοποιηθηκε πληρως μετα απο 3 γενιες καρτων.

οι Χ800ΧΤ καινε αλλα προς θεου μην τις συκρινουμε με τα 120 watt της 6800Ultra.

Απο nvidia παντως και εγω 6800GT θα προτινα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και 120Watt.

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/geforce6600gt-oc_3.html

72 τα βγάζει ο κύριος , έναντι 63 της XTPE.

Οι X850 τραβάνε σημαντικά περισότερο των X800 (γι'αυτό και το dual slot cooler).

Αν δεν σε ενδιαφέρουν ΚΑΘΟΛΟΥ (αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ) τα λεφτά τότε ωραία εώς πολύ ωραία είναι η συγκεκριμένη Gainward.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ηταν κατα την γνωμη μου να παρεις X850XT ειναι φθηνοτερη και ιση αν οχι καλυτερη απο την 6800 Ultra.

Oσο για τους shader 3.0 μην σε απασχολει πολυ, οταν μιλαμε για τοσο ισχυρες καρτες οι διαφορες ειναι ελαχιστες και πρεπει να εισαι εξειδικευμενος στο να βρισκεις ατελειες σε οπτικα μεσα για να της δεις!!! Για τις διαφορες στην αποδοση των frames τωρα αν μπορεσεις να καταλαβεις διαφορα π.χ. απο τα 180fps στα 160fps ελα να μου πεις πως τα καταφερες. :001:

Οι smartshaders HD που εχουν οι ΑΤΙ αντισταθμιζει στην ουσια την ελλειψη των shaders 3.0.

Οποτε δες αυτες που κατα την γνωμη μου ειναι κορυφαιοτατες

MSI-http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514109 και HIS-http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516722

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.