Jump to content



Αγορά μιας πολύ καλής VGA


dracosishere

Recommended Posts

Η 6800U είναι περίπου ισοδύναμη με την X800XT , η Χ850ΧΤ είναι δυνατότερη , πάντα μιλώντας για reference specs (όχι υπερχρονισμένα μοντέλα).

Αλλά το παιδί ψάχνει κάρτα γραφικών για AGP.

Τo smartshaders HD δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τους shaders 3.0 , είναι απλά το μαρκετινίστικο όνομα των βελτιώσεων που έχει κάνει η ATI στην αρχιτεκτονική της ώστε να επιταχυνθεί η εκτέλεση shaders.

Το shader model 3.0 είναι απλά άλλο πρότυπο , άλλο σετ προδιαγραφών για hardware και software , οι τωρινές nvidia το πληρούν , οι τωρινές ATI όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τo smartshaders HD δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τους shaders 3.0 , είναι απλά το μαρκετινίστικο όνομα των βελτιώσεων που έχει κάνει η ATI στην αρχιτεκτονική της ώστε να επιταχυνθεί η εκτέλεση shaders.

Το shader model 3.0 είναι απλά άλλο πρότυπο , άλλο σετ προδιαγραφών για hardware και software , οι τωρινές nvidia το πληρούν , οι τωρινές ATI όχι.

Το shader model 3.0 ειναι ενα κομματι για την ακριβεια της αρχιτεκτονικης CineFX 3.0 που μπορει να αποδωσει πραγματικα τρομερα γραφικα

η ΑΤΙ εν αντιστοιχια με τους smartshaders HD εχει τρομερη εξομαλυνση και απεικονιση στα γραφικα ικανη να αντισταθμησει τα μειονεκτηματα απο την ελλειψη των shaders 3.0(σιγουρα οχι στο ιδιο επιπεδο βεβαια) οποτε μιλαμε για διαφορες που δεν "πιανει" ευκολα το ματι.

Η τελικη επιλογη ειναι στο χερι και στην κριση του καθενος οτι και να παρεις αναμεσα σε τετοια μοντελα ευχαριστημενος θα μεινεις.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα στη σελίδα Tom's Hardware η 6800u σε σχέση με την x800XT PE ήταν και οι δυο στα ίδια επίπεδα. Αλλού καλύτερη η 6800u αλλού η x800XT PE. Βέβαια οι μετρήσεις έγιναν με την 6800u με 400mhz/1100mhz.Όπως αναφέρω και πιο πάνω βρήκα μια Gainward η οποία δουλεύει μαμά 430mhz/1200mhz.Και όχι μόνο αύτο γιατί στην σελίδα της gainward αναφέρει ότι και άλλα χαρακτηριστικά είναι ανώτερα από μια κοινή 6800u. Οπότε πιστεύω ότι σε αυτήν την περίπτωση οι επιδώσεις γέρνουν προς την Gainward. Έπειτα σκέφτομαι και λέω ότι καμιά από τις δυο κάρτες δεν είναι φτηνή.Και στις δύο περιπτώσεις τα "σκας" χοντρά. Ποιός θα έδινε τόσα λεφτά (αφού πρώτα αποφασίσει να τα σκάσει) για μια κάρτα της οποίας της "λείπουν" κάποια πράγματα έστω κι αν δεν υπάρχουν προς το παρόν πολλά παιχνίδια να τα υποστηρίξουν έστω κι αν ακόμα είναι δύσκολο να τα δεις. Γι' αυτό άλλωστε έκανα αυτό το thread για να μάθω ποια κάρτα είναι η καλύτερη σε AGP.Σίγουρα στο μέλλον θα κυκλοφορίσουν νέες κάρτες με νέα εφέ. Γιατί σήμερα να μην αγοράσω για το σύστημα μου κάτι ολοκληρωμένο απ τη στιγμή που αγοράζω κάτι πολύ ακριβό?

Αναφέρω επίσης ότι στα γραφικά και στις επιδώσεις των παιχνιδιών είμαι "περίεργος". "Ψείρας" θα έλεγα. Oπότε με προβληματίζει πολύ η x800xt pe.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η nvidia γενικός είναι καλύτερη στο opengl και η ATI στο direct3d.Οι shaders 3.0 λείπουν από την ATI αλλα εγώ δεν το θεωρώ και τίποτα σπουδαίο, αφού μέχρι να υποστηριχθούν θα έχεις ξαναλλάξει την κάρτα σου.Όμως καλο είναι να υπάρχουν.

Επίσης προσοχή στο video acceleration τις 6800 σε AGP.Τρώει περισσοτερους πόρους από την αντίσοιχη ATI και επίσης δεν ξέρω για τα τωρινά μοντέλα, αλλα τα πρώτα είχαν χαλασμένο το video acceleration (ενώ οι PCIE εκδόσεις είναι OK).Παρόλα αυτά και πάλι τρώνε παραπάνω πόρους.Επίσης η ATI είναι συνήθως καλύτερες σε απεικόνιση 2D και στην έξοδο για TV (αλλα βεβαια εξαρτάται από το μοντέλο).Τέλος η ATI τρώνε λιγότερα Watts.Γι αυτό η δικη μου γνώμη λέει ATI εκτος και αν καίγεσαι για shaders 3.0 οποτε πάρε την nvidia.Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, οποια και να πάρεις αποκλείεται να μείνεις δυσαρεστημένος.

by the way κάτι άκουσα για gainward..Νομίζω ότι έχει οικονομικά προβλήματα οποτε θα σου πρότεινα άλλη μάρκα μήπως μείνεις χωρίς εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την GAINWARD τελικά. Έκανε 753euro. Δεν την έχω κοτσάρει στο μηχάνημα ακόμα. Μόλις γυρίσω από τις διακοπές θα τη συνδέσω και θα σας πω. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται κτήνος. Θα δείξει. Δεν ενθουσιάζομαι ακόμα μέχρι να δω τι μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Οντως

Εγω εχω μια 6800gt (MSI rulez!) και ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ και ΧΩΡΙΣ artifacts την πηγα απο 350/1000 στα 435/1180 (να θυμισω οτι default μια 6800 ultra τρεχει σε 400/1000 !!)

Aπο 4800 στο 3dmark05 πηγα στα 5865 !!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως

Εγω εχω μια 6800gt (MSI rulez!) και ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ και ΧΩΡΙΣ artifacts την πηγα απο 350/1000 στα 435/1180 (να θυμισω οτι default μια 6800 ultra τρεχει σε 400/1000 !!)

Aπο 4800 στο 3dmark05 πηγα στα 5865 !!!

Να θυμισω και εγω πως μια ultra τρεχει στα 400/1100 και ανετοτατα ανεβαινει στα 460/1220 :064:

Link to comment
Share on other sites

Το ανετότατα πόσο κοντά στο 100% είναι?

Πάντα όταν κάποιος γράφει ότι το τάδε πάει άνετα μέχρι τάδε χρονισμούς έχω αυτή την απορία. Συγχωρέστε με....

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως μια 6800GT φθάνει από 350/1000 σε 420/1120 (δηλαδή overclock 20% στον πυρήνα και 12% στις μνήμες) και μιλάω για την Albatron μου δεν κλοκάρει τόσο καλά όσο κάτι Leadtek κ.ά.

γιατί να δώσει κάποιος παραπάνω €130 (διαφορά GT-€405 με Ultra-€532 στις MSI) για ένα πενιχρό παραπάνω overclock 9,5% (460/420) και 8,9% (1220/1120) στις μνήμες. Το πραγματικό όφελος εκεί ποιό είναι?

Μιλάμε για διαφορές χαμηλότερες του 10% στις επιδόσεις αλλά άνω του 30% στην τιμή.

Για μένα προσωπικά δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την GAINWARD τελικά. Έκανε 753euro. Δεν την έχω κοτσάρει στο μηχάνημα ακόμα. Μόλις γυρίσω από τις διακοπές θα τη συνδέσω και θα σας πω. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται κτήνος. Θα δείξει. Δεν ενθουσιάζομαι ακόμα μέχρι να δω τι μπορεί να κάνει.

Εκτος απο την καρτα νομιζω οτι και το υπολοιπο συστημα θελει ενα upgrade. Τουλαχιστο σε θεμα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ'το θέμα μνήμης δε νομίζω να μπορώ να του κάνω τίποτα άλλο.Είναι στο πρόγραμμα κι αυτό. Εγώ δεν επέλεξα μια κάρτα με βάση το όφελος που θα έχω από το o/c αλλά μια κάρτα εργοστασίου η οποία θα είναι πολύ καλή από μόνη της. Με παρελθόν την MSI 5900XT η οποία παιδιά είχε πρόβλημα ακόμα και με τους drivers της MSI και δε μπορούσες με την καμία να επέμβεις στους χρονισμούς της, γιατί αν επιχειρούσες ακόμα και να ανοίξεις το παράθυρο του o/c και το έκλεινες οι χρονισμοί άλλαζαν από μόνοι τους και το συστημα έκανε reset. Ούτε ένα άλλο πρόγραμμα της MSI που προσπαθησα να εγκαταστήσω δούλεψε.Άλλαξαν οι χρονισμοί και μόλις το άνοιγα reset και πάλι.Οι χρονισμοί δεν ηταν δυνατό να επανέλθουν. Αποτέλεσμα; 5 απανοτά format ώσπου να καταλάβω πως επρόκειτο για μ@λ@κισμένη κάρτα. Δούλευε καλά μόνο με drivers της NVidia.Οπότε για τόσα λεφτά που έδωσα αν πρόκειται κι αυτή να κάνει τα ίδια, ας δουλεύει μαμα 430/1200.Και είναι κατασκευασμένη standar για να μπορεί να δουλεύει χωρίς προβλήματα σ'αυτές τις συχνότητες.Τώρα ένα μικρό ανέβασμα μπορεί να το φάει μπορεί και όχι. Πάντως για 100-300 νουμερα παραπάνω στο 3dmark2005 δεν αξίζει.Θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Με παρελθόν την MSI 5900XT

Αυτη δεν ειναι το value μοντελο της 5900?? Αν θυμαμαι καλα η nvidia χρησιμοποιει το "ΧΤ" για να δηλωσει value line...αντιθετα με την ΑΤΙ. Αν ειχες πεσει και σε μπανανα κομματι καλα εκανε και δεν ανεβαινε ρουπι.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την GAINWARD τελικά. Έκανε 753euro. Δεν την έχω κοτσάρει στο μηχάνημα ακόμα. Μόλις γυρίσω από τις διακοπές θα τη συνδέσω και θα σας πω. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται κτήνος. Θα δείξει. Δεν ενθουσιάζομαι ακόμα μέχρι να δω τι μπορεί να κάνει.

Πλακα πλακα πολλα δεν εδωσες? Εγω την δικια μου ultra την πηρα 588 ευρα απο multirama!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβή είναι δίκιο έχεις, βέβαια είναι και η τελευταία κάρτα γραφικών που θα μπει στο pc μου οπότε "τα σκασα" γερά. Λογικά είναι πιο ακριβή γιατί έρχεται από το εργοστάσιο σε συχνότητες 430/1200 οπότε γι'αυτό λογικά κάνει και τόσο. Την έβαλα σήμερα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Χωρίς format μου έπιασε 5200+ στο 3dmark2005 και 13000 "παρα κάτι" στο 3dmark2003. Μια χαρά πιστεύω. Μόνο το καινούριο μου Psu μου κάνει φασαρία αλλά πιστεύω θα την συνηθίσω αργά η γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.