Jump to content


Ο celeronακος μου δεν θελει την στοκ ταχυτητα του!


AquaSonic1442169069

Recommended Posts

Που λετε εχω τον all-time classic μου celeron@667mhz. Αυτος ειναι ο πρωτος επεξεργαστης που ειχα σε ολο δικο μου συστημα. Τεσπα. Τον εβαλα πανω στην πρωτη μητρικη που φορεθηκε (qdi advance 6A) γιατι το εχω σε ενα πολυ μικρο χαρτοκουτο. Τελοσπαντων. Αφου τον δουλεψα λιγο καιρο λεω να του κανω ενα overclocking ετσι για να περναει η ωρα. Του βαζω εναν ανεμιστηρα απο 1600αρι p4 και αλλαζω το jumperακι στα 100mhz απο τα 66. Το πισι δουλευε καλα κανενα προβλημα. Ολα τα υποσυστηματα (εκτος της μητρικης) ειναι σιγουρο οτι δεν θα παρουσιαζαν προβλημα με το clocking. Καποια στιγμη επειδη εκανα format (προχθες) το εβαλα στην στοκ ταχυτητα για να μην κανει βλακειες. Ομως... ολο η εγκατσταση των windows προβληματα, τα 95/98 errors, τα 2000/xp προβληματα να διαβασει τα cd... τεσπα αλλαξα καλωδιοταινιες εκανα οτι μπορουσα, reset στο bios τιποτα. Μετα ενω νομιζα οτι ηταν ο σκληρος. Ξαναεβαλα τον επεξεργαστη στα 100mhz (δεν θυμαμαι τον λογο, αλλα τον εβαλα παλι) και ειπα να του δωσω μια προσπαθεια. Ακομα να πω οτι μια φορα καταφερα να του εγκαταστησω τα 98 αλλα ολο εβγαζε μπλε οθονες. Μολις τον εβαλα στο 1ghz (100χ10) το συστημα ξανα δουλευε σωστα!!! Το install εγινε κατευθειαν, τα 98 μπουταρουν αρρωστημενα γρηγορα και παιζει ταινιες ενω απο πισω foldαρει με 100% cpu (απλα για να δω θερμοκρασιες). Ουτε ανεβασε ουτε τπτ. Και η vga ειναι on-board παρεπιπτοντως. τι να πω... :D κριμα που δεν παει στα 133 :D

Link to comment
Share on other sites

ακριως το ιδιο "προβλημα" εχω και εγω με ενα p3 550E δεν θελει με τιποτα να δουλεψει κατω απο τα 825ΜΗΖ ενω δουλευει ανετα στο 1GHZ... το περιεργο της ιποθεσης ειναι οτι και οι μνημες (no name pc 133) δε γουσταρουν καθολου τα 133 θελουν 155 και πανω για να βγαλουν memtest .... το 6 χρονια burning βλεπεις εχει και τα "αρνητικα" του...

Link to comment
Share on other sites

και η πλακα ειναι οτι το κανει και σε μητρικη που δεν παει καθολου το overclocking! παλια οποτε το εβαζα cold boot. Τωρα... 1ghz ακατεβατο! Μηπως φταιει που ειχα βαλει εναν 900αρι celeron με σπασμενο πινακι πανω? Δεν δουλεψε αλλα μηπως κατι της εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.