Jump to content



Παρακαλώ τη βοήθεια σας – Μου έχει πάρει τα αυτιά


navigator

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Απ' ότι κατάλαβα οι περισσότερες ψύκτρες απαιτούν την αφαίρεση της μητρικής, οπότε δεν στάθηκα σε αυτό. Θέλω να κάνω και ένα γενικό συμμάζεμα του κουτιού, άρα δεν με πολυνοιάζει να βγάλω την μητρική. Ευκαιρία και για ένα ξεσκόνισμα.

Το θέμα είναι ότι η μητρική μου έχει ένα μαραφέτι της Gigabyte, το DPS. Αυτό πιάνει αρκετό χώρο και φοβήθηκα ότι η BigTyphoon δεν θα χωρούσε. Έτσι παρήγγειλα την Coolermaster Hyper 6 και περιμένω.

8knxp.jpg

http://www.tomshardware.com/motherboard/20040712/images/gigabyte-board-1024.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως στην μητρική σου η bigtyphoon δεν μπαίνει με τίποτα.

Νομίζω ότι θα έβρισκε και στο DSP και από την άλλη πλευρα τα heatpipes θα παίρναγαν σύριζα από τις μνήμες.

Γενικά είναι τέτοια η έκταση της (κάτι σαν ομπρέλα πάνω από το socket) που την προτίμησα για να ρίχνει αέρα και στο chipset και στην γύρω περιοχή (μνήμες κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα πάνω σήμερα. :047:

Ποια big typhoon μου λέτε; Εδώ με το ζόρι χώρεσε αυτή. Στην κυριολεξία όμως. Δύο πυκνωτές πήραν μία πολύ μικρή κλίση για να μπει η βάση της ψύκτρας.

hyper69qj.th.jpg

Την έβαλα στις 2000 στροφές, άλλαξα και την ψύκτρα του chipset με μία της zalman και ησυχάσαν λίγο τα αυτιά μου.

Αυτό που ακούγεται αυτή την στιγμή είναι ένας 12άρης enermax, που βρίσκεται μπροστά και ψύχει τους δίσκους. Αν έχετε καμία πρόταση για κάποιον που θα μπορούσε να τον αντικαταστήσει, χωρίς μεγάλες υποχωρήσεις όσον αφορά την απόδοση, καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το αντίθετο. Τον έχω στις 1900 στροφές και είναι το μόνο που ακούγεται από το PC μου.

Αρα εκει εισαι περιπου στα 40-45 cfm ...

Εγω θα εβαζα ψοφιομαστερ παντως και ας μου την πουνε μερικοι μερικοι ! :115: Ειναι στα ορια του να μην ακουγεται . Ισως βγαζει κατι παρακατω απο τα 40cfm ... αλλα θα κανει δουλεια .

Link to comment
Share on other sites

Λέω εγώ τώρα... λες ο θόρυβος που ακούς από τον 12άρι να μην είναι από αυτόν καθαυτών αλλά από συντονισμό στο μέταλλο του κουτιού;

Δοκίμασες να βάλεις κανένα λαστιχάκι εκεί που ακουμπά ο ανεμιστήρας με το κουτί;

Γιατί 1900 στροφές μου φαίνονται πολύ λίγες για τόσο θόρυβο... αλλά από την άλλη είναι και 12άρης.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... ναι, απλά δεν ήξερα οτι είναι enermax αλλά ούτε οτι οι enermax κάνουν θόρυβο... :009:

Άρα άκυρο αυτο που είπα πριν .

Θενξ Στέλιο! :002:

Δεν μιλαμε για πολυ θορυβο . Θεωρουνται απο τους ησυχους ανεμιστηρες ...Αλλα ειναι αρκετος ωστε να χαλασει το συνολο σε ενα ησυχο μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΟΥ αυτό θέλω να το ακούσω! :077:

(η περιέργεια σκότωσε την γάτα) :063:

Όταν με το καλό έρθει ο επεξεργαστής μου έλα να ακούσεις 3-4 ανεμιστήρια στα 16 βολτ και ανάλογες χιλιάδες στροφές από έκαστο. Συμφωνική ορχήστρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.