Jump to content



Πτωση επιδόσεων με 2x256 + 2x512


panoc

Recommended Posts

Χθες αγορασα 2 dimmακια kingtone value ram cl2.5 για να αντικαταστησω τα 2 Χ 256 value cl3. Μια χαρα οι μημουλες αν και δεν ανεβαινουν στα 240 οπως πριν αλλα μονο μεχρι τα 237 για rock stable.

η φαση ειναι οτι μετα αποφασισα να προσθεσω και τα παλιοτερα 2 Χ 256 για ενα συνολο 1,5GB. ομως σε sandra και 3dmark01 ειχα πτώση επιδόσεων!!!!

στο μεν πρωτο απο 5750 επεσε στα 5530 ενω στο δευτερο πτωση κατα 400-500 βαθμους!!!! τι κουφο ειναι αυτό?

τα dimmακια τα εβαλα σε ολους τους πιθανους συνδιασμους....

ειναι φυσιολογικο αυτό η σε με εποηρεασε μια συνεντευξη του μητσοτακη που ειδα τις προάλλες???

Link to comment
Share on other sites

Timings τα ιδια φανταζομαι? Δεν ξερω ρε γμτ τι παιζει με τα φουλ dimms γεματα σε Ιντελ πλατφορμα... Στην AMD συνηθως χανεις το 1Τ σε 2Τ αλλα ακομα κι αν γινεται κατι τετοιο σε Ιντελ, ειχα την εντυπωση οτι δεν εχει σοβαρο αντικτυπο στην αποδοση (οχι τοσο οσο στους AMD τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι φυσιολογικο αφου καλυπτεις ολα τα dimmaκια πεφτουν κ απο εκει οι επιδωσεις και ΙΣΩΣ (δεν ειμαι σιγουρος) επειδη κανεις dual channel με 2 dimm Με ιδιο chip και αλλα 2 με διαφορετικα chip απο αυτα που εχεις στα αλλα..

Εχω ακουσει και κατι τετοια περιεργα...

Τεσπα και απο τα δυο χανεις οσο να νε περισσοτερο ομως απο τα πολλα dimm.

Εγω δε θα εσκαγα παντως γιατι το κερδος/οφελος ειναι πολυ μεγαλυτερο με 1.5 gb ram Κ ας χανεις σε bdwidth. ;)

Link to comment
Share on other sites

τα timings ενοειτε οτι ειναι τα ιδια και το sandra αναφερει 1T command....

απλα δε το περιμενα και μου φανηκε παραξενο!

Παντως τα κρατησω το 1GB μονο μεσα και μονο η σκεψη 5,5% χαμηλοτερων επιδοσεων με ανατριχιαζει...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και χανεις καθως το PAT σβηνει αυτοματα με τα 4 DIMM και το chipset πρεπει να βαζει μοναχο του ποιο μεγαλα latencies καθως εχω βαλει και εγω στην Asus 4 DIMM 2χ256 και 2χ512 και οντως εχανε ενα 5-7%.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.