Jump to content


Συνδεσμολογια Σκληρων


Alarm1442169065

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω ενα πολυ μικρο προβλημα και μια ερωτηση.

1) Εχω 4 IDE συσκευες. 2 P-ATA σκληρους και δυο drives.

Πια θα ηταν η καλυτερη μεταξυ τους συνδεση. Δεν αναφερομαι σε

Raid. Τωρα εχω Prim. Master & Slave τους δυο σκληρους και Sec. Master & Slave τις αλλες δυο συσκευες.

2) Τελος, οταν βγαλο την καλωδιοταινια η την τροφοδοσια απο τον εναν

σκληρο (Συγκεκριμμενα τον Prim. Slave )τοτε δεν βλεπει το συστημα

ουτε τον Master . Τι μπορει να φταει σε αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Gia να δουλέψει μόνος του ένας master HHD θέλει το jumper στην θέση CS(ακα cable select)

συνδεσμολογία και έτσι όπως τα έχεις καλά έιναι απλά δεν μπορείς να κάνεις on the fly αντιγραφή απο drive σε drive. Kαλύτερα :084:

Link to comment
Share on other sites

NoDsl τα μπέρδεψες λίγο μάλλον λόγο της πρωινής ώρας.

Μια χαρά δουλέυει μόνος του ο δίσκος με το jumper στο master, ΕΚΤΟΣ αν είναι Western Digital, όπως στην περίπτωση του Alarm, που θέλει να βγάλεις το jumper τελείως.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να βαλεις την συνδεσμολογια σε ζευγαρια...δηλαδη 1 δισκο - 1 drive.

τωρα για το οτι δεν βλεπει τους δισκους ισως να εχει jumber που να εχει επιλογη

1.Master

2.Slave και ισως να εχει επιλογη

3.Master with Slave.

Για κοιτα το καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Maximvs wrote:

καλυτερα να βαλεις την συνδεσμολογια σε ζευγαρια...δηλαδη 1 δισκο - 1 drive.

ποιο το όφελος απ'αυτή τη συνδεσμολογία;

(υποθέτω για καλύτερη κατανομή στα φορτία από το τροφοδοτικό)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως όφελος... Αντιθέτως... ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ !!!!

Καλύτερη σύνδεση είναι αυτή που έχεις τώρα, Alarm.

Δεν σου βλέπει τον δίσκο, επειδή είναι αυτό που λέει ο Ujin. Αν υποθέσουμε ότι είναι το PC της υπογραφής σου, τότε στον πρώτο δίσκο (master) θα πρέπει να βγάλεις οποιοδήποτε jumper (κενό δηλαδή) και στον slave εκεί που το έχεις για slave.

Gia να δουλέψει μόνος του ένας master HHD θέλει το jumper στην θέση CS(ακα cable select)

συνδεσμολογία και έτσι όπως τα έχεις καλά έιναι απλά δεν μπορείς να κάνεις on the fly αντιγραφή απο drive σε drive. Kαλύτερα :084:

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και με τα δύο.... Για να δουλέψεις τους δίσκους σε Cable Select mode χρειάζεσαι ειδικό καλώδιο... (αυτό με την τρυπίτσα) όπου ουσιαστικά το καλώδιο "λέει" στο δίσκο τί ρόλο θα πάρει (Master ή Slave).

Εγώ έχω αυτή τη συνδεσμολογία χρόνια τώρα και μπορώ να αντιγράψω on-the-fly σε 32x άνετα. Παραπάνω, δουλεύει το buffer protection.

Link to comment
Share on other sites

ισα ισα που αν πας να γραψεις οτιδηποτε σε CDR ή DVD-R αν ειναι ανα ζευγη δουλευουν και τα 2 bus του υπολογιστη και δεν ζοριζεται.
...ναι μεν, αλλά καθυστερείς όλο το "bus" όταν θα πάει ο σκληρός να δουλέψει σε full speed, γιατί τότε θα δουλέψει με την ταχύτητα της πιό αργής συσκευής στο καλώδιο. Δηλαδή του CD/DVD. Δηλαδή ATA33 ή 66 στην καλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

...ναι μεν, αλλά καθυστερείς όλο το "bus" όταν θα πάει ο σκληρός να δουλέψει σε full speed, γιατί τότε θα δουλέψει με την ταχύτητα της πιό αργής συσκευής στο καλώδιο. Δηλαδή του CD/DVD. Δηλαδή ATA33 ή 66 στην καλύτερη.

συμφωνω απολυτα αλλα σε περιπτωσεις recording βοηθαει αρκετα.Βεβαια να δεν κανεις on the fly εγγραφη βαζεις τα ομοια μαζι.

Αν και προσωπικα δεν κανω ποτε On the Fly εγγραφη για λογους ''καψιματος''.

Link to comment
Share on other sites

...ναι μεν, αλλά καθυστερείς όλο το "bus" όταν θα πάει ο σκληρός να δουλέψει σε full speed, γιατί τότε θα δουλέψει με την ταχύτητα της πιό αργής συσκευής στο καλώδιο. Δηλαδή του CD/DVD. Δηλαδή ATA33 ή 66 στην καλύτερη.

Αυτό νομίζω γίνεται όταν δουλεύουν και τα 2 ταυτόχρονα στο ίδιο bus. Αν δουλεύει μόνο ο δίσκος γιατί να πέσει στο ATA 66?

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και με τα δύο.... Για να δουλέψεις τους δίσκους σε Cable Select mode χρειάζεσαι ειδικό καλώδιο... (αυτό με την τρυπίτσα) όπου ουσιαστικά το καλώδιο "λέει" στο δίσκο τί ρόλο θα πάρει (Master ή Slave).

Εγώ έχω αυτή τη συνδεσμολογία χρόνια τώρα και μπορώ να αντιγράψω on-the-fly σε 32x άνετα. Παραπάνω, δουλεύει το buffer protection.

Κοίτα τι να σου πώ εγώ εδώ και χρόνια έτσι τα δουλεύω και δουλεύουν οκ... επίσης τα καλώδια που έχω γραφουν master kai slave σε καθε βύσμα και μόλις σύνδεα στο Master τον hdd και τουθ εβαζα μαστερ δεν δουλευε σε καμια απο τς 2 Mobo που εχω.. τα εβαλα σε cs και ησυχασα... μάιστα μέχρι να καταλάβω οτι έφταιγε αυτό νόμιζα πως χαλασε ο controler της mobo

Link to comment
Share on other sites

NoDsl τα μπέρδεψες λίγο μάλλον λόγο της πρωινής ώρας.

Μια χαρά δουλέυει μόνος του ο δίσκος με το jumper στο master, ΕΚΤΟΣ αν είναι Western Digital, όπως στην περίπτωση του Alarm, που θέλει να βγάλεις το jumper τελείως.

Mα λεει στη sig του το παιδι τι δισκους εχει...:p

Link to comment
Share on other sites

... χε χε χε... αναπαύω την βαλίτσα μου (I rest my case).

:109: :109: :109: :109:

Που να ξέρω εγώ τώρα οτι κάποτε μόλις τα πισι ηταν στο μεγεθος δωματίου οτι υπήρχαν καλωδιοταινίες που δεν έιχαν master-slave? Ότι κυκλοφορεί πλέον έχει ένδειξη Master slave οπότε...

Ντουμ σπύρο σπέρο(ποίος είναι αυτός ο σπύρος ρε παιδιά? :075: )

Link to comment
Share on other sites

...ναι μεν, αλλά καθυστερείς όλο το "bus" όταν θα πάει ο σκληρός να δουλέψει σε full speed, γιατί τότε θα δουλέψει με την ταχύτητα της πιό αργής συσκευής στο καλώδιο. Δηλαδή του CD/DVD. Δηλαδή ATA33 ή 66 στην καλύτερη.
nope :)

κανε ενα data transfer test και θα πεισθεις

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συνδιασμός μητρικής - σκληρών - οπτικών μέσων έχει τα δικά του τερτίπια. Για παράδειγμα:

- Σε κάποιους controllers η ύπαρξη slave προυποθέτει και ύπαρξη master, σε άλλους όχι.

- Κάποια dvd-r δεν δουλεύουν σωστά σε master, και γυρίζουν σε pio mode. (Ας πούμε το δικό μου Lite on).

- Ορισμένοι δίσκοι δημιουργούν προβλήματα σε primary master, με αποτέλεσμα να "κολλάει" όλο το σύστημα.

Και χίλια 2 άλλα, ανεξήγητα πολλές φορές, που έχουν να κάνουν κυρίως με θέματα συμβατότητας, και σπανίως με "μπούκωμα" του διαύλου, μιας και πλέον στα σύγχρονα chipset οι ταχύτητες διαύλων είναι ικανοποιητικότατες και υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις των συσκευών. Εαν όλα δουλεύουν σωστά και απροβλημάτιστα, χωρίς ασυμβατότητες, οι διαφορές στις επιδόσεις μεταξύ των διαφόρων συνδιασμών συνδεσμολογίας είναι αμελητέες.

Οπότε με λίγες δοκιμές βρίσκει κανείς τη βέλτιστη λύση. Πάντως τα chipset της Intel υπερέχουν σαφώς σε αυτόν το τομέα, με αξιοπρεπείς επιδόσεις ανεξαρτήτως συνδεσμολογίας. Στα υπόλοιπα, και κυρίως της Sis, συχνά θέλει λίγο ψάξιμο.

Υ.Γ. Είχα τόσο καιρό την εντύπωση ότι όλες οι καλωδιοταινίες είναι συμβατές με τη λειτουργία cable select, απλά στις ATA33 default η master είναι η μεσαία και στις ATA66-100-133 η ακριανή. Η τρυπίτσα που λες apotsi που βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Είχα τόσο καιρό την εντύπωση ότι όλες οι καλωδιοταινίες είναι συμβατές με τη λειτουργία cable select, απλά στις ATA33 default η master είναι η μεσαία και στις ATA66-100-133 η ακριανή. Η τρυπίτσα που λες apotsi που βρίσκεται;
ide-cable-select-easy.gif

Περισσοτερες πληροφοριες

http://www.unixwiz.net/techtips/ide-cable-select.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.