Jump to content


2 επιλογές για φορητό.Για πείτε τη γνώμη σας.


kagelar34

Ποιό από τα δύο?  

19 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

η πρώτη P43.0Ghz HT με ATI MOBILITY RADEON 9700

k η δεύτερη ATHLON 64 3.0GHz με NVidia 5700

Για πείτε!

Επίσης αν θέλετε πείτε και τη γνώμη σας ξεχωριστά για τους επεξεργαστές αν και την ξέρω την απάντηση. αλλά και για τις κάρτες ξεχωριστά (μ' ενδιαφέρει περισσότερο)

Επίσης αν θέλει κανείς να μου πει χονδρικά... ένας Centrino1.7GHz με ποιάς συνότητας P4 συγκρίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ενας Centrino νομιζω ειναι στα χαρτια 3.4 και στην πραξη ~3.1.Μαλιστα ενας o/ced centrino(οχι σε notebook)@3.44 εχει super pi 21.2s.

Εγω θα επαιρνα τον πρωτο μαλλον,αλλα αν ενας 1.7C δεν εχει μεγαλη διαφορα σε τιμη θα τον προτιμουσα..

Link to comment
Share on other sites

υπ'οψιν, η ATI MOBILITY RADEON 9700 oυδεμια σχεση εχει με την desktop 9700

μια εξελιγμενη 9600 ειναι, γυρω στο 20-30% ταχυτερη

http://www.anandtech.com/mobile/showdoc.aspx?i=1957

In terms of the performance delta of the desktop Radeon 9600 XT and Radeon 9700, the Mobility Radeon 9700 hits somewhere between the two in the context of the mobile segment, which is why the name is, no doubt, going to be debated
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι ερευνα έχεις κάνει μέχρι τώρα ώστε να καταλήξεις στα δύο παραπάνω. γενικά πάντως γνώμη μου είναι ότι τα τυπικά χαρακτηριστικά σε φορητούς έρχονται σε δεύτερη μοίρα , το πιο σημαντικό είναι η ποιότητα κατασκευής, ένα καλό όνομα κατασκευαστή με αξιοπρεπή εγγύηση, σωστό μέγεθος- βάρος, ποιότητα οθόνης, καλή αυτονομία και στο τέλος το πόση "ιπποδύναμη" γράφουν τα τυπικά χαρακτηριστικά. ένας μεγαλύτερος σκληρός ή ένα DVDRW ίσως να είναι πιο χρήσιμα παρά μία 9700. σε τελικη ανάλυση πιστεύω δε θα πάρεις φορητό για να βγάζεις ψηλό 3dmark.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου και προσωπικη μου επιλογη ειναι ο πρωτος!!νσε notebook εγω θα προτιμουσα ιντελ και επειδη τον δευτερο τον εχω χρησιμοποιησει στη δουλεια ειναι μεν καλο σε επιδοσεις και στα σχετικα αλλα δεν μου εκανε την διαφορα,οπως οταν δοκιμασα το 2ο.Παντως θα συμφωνησω με τον πειρατη γιατι και αυτα παιζουν σημαντικο ρολο!!Νομιζω ο συνδυασμος ολων αυτον μαζι με τις προτιμησεις σου θα σε κανουν να διαλεξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορείς να αντικαταστήσεις ένα desktop με ένα φορητό. Για όποιον είναι πολύ φοβάμαι ότι αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσει.

Εγώ αν και στο poll ψήφισα τον P4 λόγω του HT όποιον και να πάρει το ίδιο μου φαίνεται είναι...

Γενικότερα στα laptops νομίζω ότι ή πληρώνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις centrino (λεπτός, ελαφρύς για πολύ χρήση και συνεχή μετακίνηση) ή πας σε οικονομικότερη επιλογή P4/A64 (ποιο κακό design αλλά με περισσότερα καλούδια)...

Link to comment
Share on other sites

A64 3000+ με 5700. Αυτό έχω άλλωστε....(Acer 1511LMi)

Kαι εξηγώ το γιατί.

Α64 επειδή: Eίναι 64bit, δουλεύει πολύ καλά το C'n'Q, σαφώς βελτιωμένο multitasking από τους AthlonXP, είναι ΑΜD.

Όχι Ρ4 επειδή: Είναι 32bit, έχει τραγικά μεγαλύτερη κατανάλωση με αποτέλεσμα την χαμηλότερη αυτονομία ακόμα και από DTR A64, το πλεονέκτημα από το HT χάνεται σε μεγάλο βαθμό από τον έναν (και μόνο ένα) αργό (4200/5400rpm) σκληρό δίσκο, είναι Intel.

όσον αφορά τις κάρτες γραφικών, αρκεί να πω οτι το να κυνηγάει κανείς επιδόσεις στα παιχνίδια με φορητό είναι τουλάχιστον... αφελές. Και οι 2 κάρτες αυτές είναι αξιοπρεπείς σε normal επίπεδα ποιότητας και δεν διαφέρουν πολύ σε επιδοσεις. Και οι 2 όμως είναι ήδη ξεπερασμένες.

Το συνολικό κόστος δεν το σχολιάζω γιατί η τελική τιμή εξαρτάται από τον συνολικό εξοπλισμό του laptop και όχι μόνο από την CPU ή GPU αλλά συνήθως τα μοντέλα με A64 είναι πιο φθηνά από τα αντίστοιχα με Intel.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορείς να αντικαταστήσεις ένα desktop με ένα φορητό. Για όποιον είναι πολύ φοβάμαι ότι αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσει.

Εγώ αν και στο poll ψήφισα τον P4 λόγω του HT όποιον και να πάρει το ίδιο μου φαίνεται είναι...

Γενικότερα στα laptops νομίζω ότι ή πληρώνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις centrino (λεπτός, ελαφρύς για πολύ χρήση και συνεχή μετακίνηση) ή πας σε οικονομικότερη επιλογή P4/A64 (ποιο κακό design αλλά με περισσότερα καλούδια)...

εξαρταται για ποιον προοριζεται :003:

αν ειναι για καποιον που χρησιμοποιει το PC μονο για Office, internet και τα τοιαυτα, και θελει να το πηγαινοφερνει δουλεια-σπιτι-εξοχη, και να το δουλευει παντα σε γραφειο και στην πριζα , προφανως αλλαζει το πραγμα. :003:

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς ουτε το OC ούτε το ποιές επιδόσεις έχει.

Πρέπει να το δείς σαν σύνολο γιατί οι αλλαγές που μπορουν να γίνου είναι πολύ μικρές.

Καταρχάς πές για τι δουλειά το θές... px encoding (Intel ) , games (AMD) κλπ...

Μετά πόσο συχνά θα το μεταφέρεις... ελαφρύ ή βαρύ...

Θέμα θερμοκρασίας...ο ιντελ είναι πιο ζεστός και αν το έχεις στα πόδια σου συχνά θα καταντάει ενοχλητικό. Τι αυτονομία έχει το ένα , τί το άλλο , τι διαφορετικό περιφερειακό έχουν , πχ 16X DVDRW και τα 2?

Και τέλος η τιμή αλλά και τα χρόνια εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως σκέφτεσαι και centrino, μια ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=9047

Τώρα σχετικά με τους δύο που λες, θα σου έλεγα να δεις αυτά που σου λένε τα παιδιά, δηλαδή για ποιο πράγμα τον θέλεις, τι ζητάς και πόσο δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάλλον το δευτερο αν βάλω και κατι άλλα κριτήρια.Αλλά μπορεί να αλλάξω γνώμη.

Με οδηγό τον skroutz τα υποψήφια καταστήματα είναι e-acorn infoshop e-shop chipshop zero1 myshop.

Ξέρετε κανα κατάστημα εκτός από το Πλαίσιο που να δίνει με τους φορητούς τίποτα καλούδια μέσα όπως Τσάντα μεταφοράς ή καμια σύνδεση ιντερνετ κα? Η AVIA π.χ δίνει δώρο κινητό τηλέφωνο με κάθε φορητό αλλά μόλις μου είπαν ότι δίνουν το Motorolla C200 πήρα δρόμο. Η παραπάνω τιμή που έχει στο προϊόν δεν δικαιολογείται από το "δώρο".

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή maddoctor αλλά όχι για folding…

Ένα τέτοιο θέλω να πάρω και γω αλλά για ελαφριές εφαρμογές καθημερινή χρήση, συχνή μετακίνηση (σπίτι – δουλειά, δουλειά σπίτι everyday), γι αυτό και τον θέλω ελαφρύ (κάτω των 3 κιλών) λεπτό (κάτω των 3,5 πόντων ύψους) κλπ…

Μια και το δικό σου δεν το έχει πλέον Fujitsu-Siemens M 7400 αυτό είναι ότι πρέπει…

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας απο το Norty μου στα 2.66 που στα ζόρια τραβάει κάτι throtling στα 2 για να σωθεί απο τη καζάνα του βελζεβούλ+το γεγονός οτι μου ξεπάτωσε την μπαταρία στο χρόνο επάνω (η μπαταρία του 7700DT armada του ΄97 ζεί ακόμα με 2 ώρες αυτονομία), ψήφισα το 2ο. Δεν θα ήθελα να σκέφτομαι κάν τι θα γινόταν αμα είχα κάτω απο το καπό prescott και ας είχε quad-threading, super transport, ενσωματωμένο mem ctrl, 4Μ cache, nitro booster, γλαδιόλες, 9800ΧΤ κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφησα τον Α64 μονο και μονο γιατι

Όχι Ρ4 επειδή: Είναι 32bit, έχει τραγικά μεγαλύτερη κατανάλωση με αποτέλεσμα την χαμηλότερη αυτονομία ακόμα και από DTR A64, το πλεονέκτημα από το HT χάνεται σε μεγάλο βαθμό από τον έναν (και μόνο ένα) αργό (4200/5400rpm) σκληρό δίσκο, είναι Intel.

Link to comment
Share on other sites

lol μάλλον θα πρέπει να ξαναλλάξεις επιλογή

:102: Πότε πρόλαβε να πάρει η ευχή, ούτε 20 λεπτά διαφορά δεν έχουν τα ποστ μας....

Τεσπα, όποιο και να πάρεις αν κατάλαβα θα είναι και για παιχνίδια και για multimedia οπότε κοίτα προς acer μεριά, που σου προτείνουν και τα παιδιά, και είναι και πιο πλούσια σε εξοπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή maddoctor αλλά όχι για folding…

Ένα τέτοιο θέλω να πάρω και γω αλλά για ελαφριές εφαρμογές καθημερινή χρήση, συχνή μετακίνηση (σπίτι – δουλειά, δουλειά σπίτι everyday), γι αυτό και τον θέλω ελαφρύ (κάτω των 3 κιλών) λεπτό (κάτω των 3,5 πόντων ύψους) κλπ…

Μια και το δικό σου δεν το έχει πλέον Fujitsu-Siemens M 7400 αυτό είναι ότι πρέπει…

Και όμως του τρέχω φόλντινγκ τσίτα.......!!! :047:

Πράγματι βλέπω ότι τώρα δεν το έχει, ενώ τότε το είχε στα 900 κάτι ευρώ. :009:

Πάντως όπως λέω είναι καλή αγορά, αρκεί να του βάλεις άλλα 256 ή 512ΜΒ μνήμη ακόμα, για να δουλεύει χαλαρά..... :023:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.