Jump to content


Παρουσίαση της EIZO L578


sa1901

Recommended Posts

Τελικά σήμερα παρέλαβα την 17" ΕΙΖΟ L578 Silver. :060:

Λοιπόν...ήρθε απλά με το κουτί της, το οποίο είναι λίγο μεγαλύτερο από την ίδια την οθόνη. Μπορεί να στραπατζαρίστηκε λίγο στην διαδρομή από την Γερμανία, η οθόνη όμως ήταν σε άριστη κατάσταση, αφού προστατεύεται πολύ καλά από 2 χοντρά φενιζόλ στα πλαϊνά της..

Στα υλικά που την συνοδέυουν είναι όλα τα καλώδια που θα μπορούσε κανείς να χρειαστεί για όλες της συνδεσμολογίες της οθόνης (1 D-sub mini to D-sub mini, 1 DVI to DVI, 1 USB, 2 audio cable, 1 power cord). Επίσης έντυπο με τους όρους της εγγύησης, έντυπος οδηγός εγκατάστασης, έντυπος οδηγός σύντομης αναφοράς στο μενού διαχείρισης της οθόνης και ένα CD με utilities της ΕΙΖΟ για την οθόνη και ανταλλακτικές βίδες για την βάση.

Το κυριότερο που ξεχωρίζει σε αυτήν την οθόνη είναι η ArcSwing 2 Stand βάση της, η οποία της δίνει την δυνατότητα να πέρνει διάφορες θέσεις. Η βάση είναι βαριά και εξασφαλίζει την σταθερότητα της οθόνης. Πάνω σε αυτην, η οθόνη έχει δυνατότητα περιστροφής γύρω από τον άξονα της, κάτι λιγότερο από 360°.

Μερικά links:

http://www.eizo.com/products/lcd/l578/index.asp

http://www.eizo.com/products/lcd/l578/spec.asp

http://www.skroutz.gr/index.php?key...8&order=1&tax=0

http://www.geizhals.at/eu/a136469.html

post-21-1442174055,3315_thumb.jpg

post-21-1442174055,4068_thumb.jpg

post-21-1442174055,4788_thumb.jpg

post-21-1442174055,5345_thumb.jpg

post-21-1442174055,5922_thumb.jpg

post-21-1442174055,6564_thumb.jpg

post-21-1442174055,7082_thumb.jpg

post-21-1442174055,764_thumb.jpg

post-21-1442174055,8188_thumb.jpg

post-21-1442174055,8725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όλες οι απαραίτητες είσοδοι για την σύνδεση με την οθόνη δύο υπολογιστών, σήμα εικόνας και audio. To τροφοδοτικό είναι εσωτερικό.

Τα δύο ηχεία της που βρίσκονται αριστερά και δεξιά της οθόνης κρίνονται πολύ ικανοποιητικά ακόμα και για θέαση ταινιών.

Τα πλήκτρα πλοήγησης στο μενού της οθόνης είναι πολύ διακριτικά και καλαίσθητα.

Τέλος το φινίρισμα στα άκρα είναι πολύ προσεγμένο και όμορφο. Επιπλέον το ασημένιο χρώμα της την κάνει ακόμα πιο εμφανίσιμη.

Πολύ χρήσιμες και οι δύο USB είσοδοι στα αριστερά της οθόνης.

post-21-1442174055,9297_thumb.jpg

post-21-1442174055,987_thumb.jpg

post-21-1442174056,0403_thumb.jpg

post-21-1442174056,1024_thumb.jpg

post-21-1442174056,1585_thumb.jpg

post-21-1442174056,2597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις

Τα χρώματα της είναι καταπληκτικά και το μαύρο είναι πραγματικό μαύρο όλες τις ώρες που την δούλεψα. Οι γωνίες θέασης είναι τόσο μεγάλες όσο αναφέρει η ΕΙΖΟ (178 μοίρες οριζόντια και κάθετα). Η μέγιστη ανάλυση της είναι όπως όλες οι 17άρες 1280x1024 και πράγματι εκεί αποδίδει τα μέγιστα σε αντίθεση με τις μικρότερες αναλύσεις.

Ο ονομαστικός χρόνος απόκρισης είναι 16ms και δεν παρατήρησα καθόλου το φαινόμενο ghosting σε κάποιες ταινίες που είδα. Παιχνίδια δεν δοκίμασα.

Την δοκίμασα και με τις δύο εισόδους ταυτόχρονα συνδεδεμένες. Η εναλλαγή στο σήμα γίνεται απλά με ένα κουμπί και είναι απροβλημάτιστη. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και το γεγονός της διπλής εισόδου Audio (μία για κάθε είσοδο σήματος).

Η οθόνη με εντυπωσίασε και δεν μετάνιωσα καθόλου τα λεφτά που της έδωσα. Έχω την βεβαιότητα ότι θα με συντροφεύει για πολλά χρόνια.

Tην πήρα από το Mindfactory 555€ (αυτήν την στιγμή η τιμή της είναι 533€). Εντυπώσεις από το κατάστημα άψογες. Για έλεγχο 0 καμμένων pixel χρεώθηκα 20€ και τα μεταφορικά είναι 30€.

Η αλλαγή πάνω στο γραφείο μου πολύ μεγάλη και φυσικά ευχάριστη.

Αχχχ! Ερωτέυτηκα :060:

post-21-1442174056,3814_thumb.jpg

post-21-1442174056,4451_thumb.jpg

post-21-1442174056,5221_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια ρε.Εδω τελικα εκανες το review που ελεγες αποτι βλεπω :) Δε πηρες τη fujitsu-siemens που ελεγες ε.

Ρε φαινεται ******...με βαζεις σε σκεψεις τωρα και η τιμη δεν ειναι και τοσο υπερβολικη για μενα για Eizo γιαυτα που εχει...Αν παιζει και παιχνιδια ανετε τοτε αρχιζω και ψηνομαι...Ειδικα τωρα που αργει να ρθει Ελλαδα η LG 1780Q.

Μηπως θα μπορουσες να δοκιμαζες καποιο γρηγορο παιχνιδι και να μας ελεγες τι κανει απο αποκριση σαυτα που ειναι και τα πιο απαιτητικα?Η αν δε ξερεις να εβαζες καποιον που ασχολειται με games να εβλεπε και να λεγε γνωμη (χωρις να θελω να σε προσβαλω).

Μηπως γνωριζεις τι πανελ εχει η οθονη σου?

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια ρε.Εδω τελικα εκανες το review που ελεγες αποτι βλεπω :) Δε πηρες τη fujitsu-siemens που ελεγες ε.

Ρε φαινεται ******...με βαζεις σε σκεψεις τωρα και η τιμη δεν ειναι και τοσο υπερβολικη για μενα για Eizo γιαυτα που εχει...Αν παιζει και παιχνιδια ανετε τοτε αρχιζω και ψηνομαι...Ειδικα τωρα που αργει να ρθει Ελλαδα η LG 1780Q.

Μηπως θα μπορουσες να δοκιμαζες καποιο γρηγορο παιχνιδι και να μας ελεγες τι κανει απο αποκριση σαυτα που ειναι και τα πιο απαιτητικα?Η αν δε ξερεις να εβαζες καποιον που ασχολειται με games να εβλεπε και να λεγε γνωμη (χωρις να θελω να σε προσβαλω).

Μηπως γνωριζεις τι πανελ εχει η οθονη σου?

Ευχαριστω - ευχαριστώ :001:

H οθόνη έχει το S-PVA panel, ακριβώς το ίδιο με την fujitsu-siemens scenicview p17-2.

Όσο για τα παιχνίδια, ίσως πείσω τον ξάδερφο μου να έρθει να την δοκιμάσει μέσα στην βδομάδα.

Αχ! ΕΙΖΟ :060:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλή. Με γειά!

Μάλλον θα δημιουργήσεις φανατικούς οπαδούς της EIZO... :)

Μια και έχει και DVI είσοδο, μηπως θα μπορούσες να μας δώσεις τη δική σου εκτίμηση σχετικά με το αν υπάρχει (στη συγκεκριμένη οθόνη) κάποια ορατή διαφορά μεταξύ αναλογικής και ψηφιακής εισόδου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει δοθεί ακόμα η ευκαιρία να κάνω πολλές δοκιμές. Αυτή την στιγμή στο PC που δουλεύω, την έχω συνδεδεμένη με το DVI. Η διαφορά σε σχέση με την οθόνη που είχα πριν είναι τεράστια. Πάρα πολύ πιο φωτεινή. πάρα πολύ μεγάλη ευκρίνεια και καθαρότητα στα γράμματα και πολύ πολύ ξεκούραστη. :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε ποτε θα κανεις καμμια δοκιμη και σε παιχνιδι (πρωτου προσωπου κατα προτιμηση :p) να δουμε τι κανει η αποκριση της!Αντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε απο τα χειλη σου κρεμομαστε! :003:

Link to comment
Share on other sites

Tην πήρα από το Mindfactory 555€ (αυτήν την στιγμή η τιμή της είναι 533€). Εντυπώσεις από το κατάστημα άψογες. Για έλεγχο 0 καμμένων pixel χρεώθηκα 20€ και τα μεταφορικά είναι 30€.

Καταρχήν σου εύχομαι να είναι καλοδούλευτη!

Είμαι και εγώ κάτοχος ΕΙΖΟ, αλλά CRT..

Αν γίνεται θα ήθελα να μου πεις πόσο σου κόστισε τελική τιμή με μεταφορικά και ΦΠΑ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σου εύχομαι να είναι καλοδούλευτη!

Είμαι και εγώ κάτοχος ΕΙΖΟ, αλλά CRT..

Αν γίνεται θα ήθελα να μου πεις πόσο σου κόστισε τελική τιμή με μεταφορικά και ΦΠΑ. Ευχαριστώ.

Όλα μαζί (και την ασφάλεια του δέματος) 609€.

EDIT: Οι τιμές αλλάζουν συνέχεια. Κάντε μία δοκιμαστική αγορά βρε παιδιά, να δείτε πόσο θα σας βγει. Τσάμπα είναι. :001:

http://www.mindfactory.de/cgi-bin/MindStore.storefront/DE/Product/7744763

Link to comment
Share on other sites

Αμα παίζει HL2 και QUAKE III χωρίς προβλήματα θα στραφώ και εγώ σε EIZO! Το μοναδικό που σκέφτομαι και δεν επενδύω ακόμα σε tft είναι το responce time. Δοκίμασέ την με το fast and the furious (dvd) να την φτάσεις στα όριά της!! Καλορίζικη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.