Jump to content



Πρόβλημα με παλιά οθόνη


Lord_Rutherford

Recommended Posts

Ένας φίλος μου είχε ένα παλιό μηχάνημα (586 cyrix με κουμπί turbo :043: lol) και μια οθόνη shamrock 15' . Ήθελε να πάρει ένα φτηνό pc και του λέω με 500 ευρώ παίρνεις γερό μηχανημα (για τα χρήματα που δίνεις, χωρίς οθόνη γιατί θα βάλει σε κανα μήνα). Όλα καλά το στήνουμε σπίτι μου se μια δικιά μου οθόνη philips 107B crt. Όλα ρολόι. Πάμε να το βάλουμε σε αυτόν -> τρελό τρεμόπαιγμα, σαν κυματισμός. Η κάρτα γραφικών που βάλαμε είναι η πιο φτηνή της ati σε pci express, υλοποίηση της asus. Το ψαξα απο δώ απο κεί τίποτα. Επανεγκατέστησα drivers τίποτα, έπαιξα με το refresh rate, δοκίμασα κάτι αλλαγές απο το μενού της άτι synchronization (vertical,hornizontal κάτι τέτοια) άλλαξα ότι ρύθμιση μου μύριζε κάτι αλλά τίποτα. Πρέπει να τονίσω οτι όλα αυτά τα έκανα χώρις να ελπίζω και πολύ γιατί η οθόνη δείχνει χάλια πριν φορτώσουν τα windows, στο bios ας πούμε γίνεται χαμός! Και δεν είναι το ελαφρό τρεμόπαιγμα που υπάρχει συνήθως λόγω χαμηλού refresh rate. To καλώδιο της οθόνης είναι ok. Α, η οθόνη στο παλιό μηχάνημά του δείχνει τζιτζι.

Αν έχετε καμια ιδέα ...

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια. Έχω την εντύπωση ότι παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με την δικιά μου LG.

Για να το διαπιστώσουμε ακολούθησε το εξής πείραμα:

1ο βήμα) Αλλάξτε δωμάτιο στον υπολογιστή. Έστρωσε? Μήπως εκεί που ήταν πριν περνάγανε καλώδια της ΔΕΗ σχετικά κοντα?

2ο βήμα σε περίπτωση που δεν απέδωσε το πρώτο) Αλλαγή ορόφου χωρίς πλάκα!!!!

Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση τότε μπορεί να μην ισχύει ότι και σε μένα. Αν βελτιώθηκε τότε ότι κάρτα γραφικών και να βάλετε φως δεν θα δείτε.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι interlaced ή non-interlaced; Μπες στην υποστήριξη της shamrock και δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι κάρτα γραφικών έχει ο cyrix;

Λές να είναι interlaced? Ο cyrix πρέπει να έχει S3, τώρα πιο μοντέλο θα πάω να δώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια. Έχω την εντύπωση ότι παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με την δικιά μου LG.

Για να το διαπιστώσουμε ακολούθησε το εξής πείραμα:

1ο βήμα) Αλλάξτε δωμάτιο στον υπολογιστή. Έστρωσε? Μήπως εκεί που ήταν πριν περνάγανε καλώδια της ΔΕΗ σχετικά κοντα?

2ο βήμα σε περίπτωση που δεν απέδωσε το πρώτο) Αλλαγή ορόφου χωρίς πλάκα!!!!

Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση τότε μπορεί να μην ισχύει ότι και σε μένα. Αν βελτιώθηκε τότε ότι κάρτα γραφικών και να βάλετε φως δεν θα δείτε.

Δεν έχει σίγουρα πρόβλημα με το μέρος.

Όσο γι' αυτό που λές σε ένα φίλο μου με μια 15' sony οθόνη πρίν 3-4 χρόνια, η πάνω αριστερή γωνία τραβιώταν προς τα αριστερά! Χάλι. Αλλαξε θέση και έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.