Jump to content



ΤV tuner.to pinnacle..or not to pinnacle????


Jason1442169106

Recommended Posts

Σκοπευω να αγορασω tv tuner.Θελω ενα pci μεχρι 70ευρω στερεωφωνικο με δυνατοτητα εγγραφης απο την τv κ video in.Exω δει ενα pinnacle που τα εχει ολα αυτα γυρω στα 40 ευρω νομιζω αλλα βλεπω πολλα προβληματα με τα pinnacle στο site κ το ξανασκεφτομαι.Εσεις ποιο προτεινετε.Αν καποιος εχει pinnacle να μου πει τη γνωμη του.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Pci-Tv Pro με FM Tuner.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Κανένα πρόβλημα με την εγκατάσταση και την αναγνώριση από τα winXP.

To πήρα σε αντικατάσταση ενός KWorld (μια μάρκα που φέρνει το Πλαισιο) και το οποίο ήταν μεγάλη μούφα και δεν έπαιζε με τίποτα. Δυστυχώς το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να πληρώσω την διαφορά και να πάρω το Pinnacle.

Γενικά σαν πακέτο είναι καλό αλλά λιγάκι ακριβό. Σίγουρα τα μοντέλα της terratec και της crypto είναι εξίσου καλά και λίγο πιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις Pinnacle....

Αν σταθείς τυχερός και στο σύστημα που έχεις τώρα παίξει καλά στο επόμενο δεν θα παίξει....

Ακόμα και αν παίξει χάνεις σε ποιότητα εικόνας εν συγκρίσει πχ με μια winfast.

Το χειρότερο δε απ'όλα είναι η εφαρμογή και τα drivers της όπου δεν αναβαθμίζονται και είναι ένα σκέτο χάλι. Σίγουρα καλύτερη εφαρμογή από κάτι manli & prolink του κιλού αλλά και πάλι υστερεί και βρίσκεται χρόνια πίσω από τη leadtek...

Link to comment
Share on other sites

Pinnacle, η χειρότερη υποστήριξη service στην αγορά, τρομερές ασυμβατότητες (σε 4 PCs στο ένα δούλευε σωστά).

Στο τωρινό μηχάνημα που έχω, μετά από τρομερή ταλαιπωρία για ένα RMA που μου κάνανε, βάζω 2 εκδόσεις drivers για να την δει σωστά (μισούς μισούς - άλλους για ήχο, άλλους για εικόνα). Πάλι καλά που υπάρχει και το Dscaler

Μακριά της!!!!

Link to comment
Share on other sites

Terratec ή Leadtek.

Αυτές είναι οι εγγυημένες επιλογές.

Αν στα 70-80€ δεν σε ενδιαφέρει το ράδιο αλλά θέλεις την καλύτερη ποιότητα σε αυτή τη τιμή τότε πας σε Terratec.

Αν θέλεις και ράδιο και ίσως μία από τις ποιο εύχρηστες και με πάρα πολλές δυνατότητες εφαρμογές για κάρτα TV τότε πας σε Leadtek.

Και μόνο το ότι για να έχεις mpeg2 σε Pinnacle πρέπει να κάνεις επιπλέον registration 5$ νομίζω ότι αρκεί για να καταλάβεις για τι ξεφτίλες μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ leadtek φοράνε tuner της LG το οποιο δεν έχει μεγάλη ευαισθησία.Γι αυτό χρειάζονται καλή κεραία!

Παρόλα αυτά οι leadtek έχουν ελκυστικότατη τιμή και πολύ καλο software!Διαλέγεις και παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.