Jump to content



Τροφοδοσια desktop PC στο αυτοκινητο...


Hgetis

Recommended Posts

Προς οποιον γνωριζει....

Ειδα τις προαλλες εναν μετσχηματιστη/inverter στο πρακτικερ με χαρακτηριστικα 12V DC -> 220V AC max continuous output 300W.. Κ σκεφτηκα αν μπορω να συνδεσω εναν υπολογιστη με τροφοδοτικο 300W και να δουλεψει απροσκοπα? Υποψιν οτι ο inverter προοριζεται για το αυτοκινητο...

Μιλαω για την "κεντρικη μοναδα" του Η/Υ και οχι για τα υπολοιπα περιφερειακα με συνθεση στο περιπου (microATX mobo 478socket, CELERON PRESCOTT 320 2.40GHz, 512MB DDR, o/b καρτα γραφικων και ήχου, WiFi PCI card, PCI TV-tuner, 160GB SATA)..

Τι προβληματα μπορει να εχω??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος μου ειπε οτι μπορω να βαλω τροφοδοτικο των 12V αντι για ενα κοινο... Εχει κανεις υποψιν του που ακριβως μπορω να το βρω, ποσο θα κοστισει και εαν εχω κανενα προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Ένα laptop δεν θα ήτανε καλύτερη λύση?

Φιλε μου πριν λιγο καιρο σκεφτομουνα τη λυση laptop αλλα καποιοι αλλοι επεμεναν οτι δεν ενδυκνυται... Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα οτι με τον φορητο θα εχω προβληματακια του τυπου πως θα κανω εκκινηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβληματα εννοείς. Με ένα πανικό μέσα στο αμάξι, διότι αυτό ακριβώς είναι ένα desktop μέσα στο αμάξι, ποιο πολλά προβλήματα θα έχεις από ότι με ένα laptop.

Αν η ιδέα είναι να βάλεις TV/video για π.χ. τους επιβάτες το desktop θα είναι πραγματικά μπελάς. Κουτί + καλώδιο τροφοδοσίας + mouse τουλάχιστον αν όχι και πληκτρολόγιο + τα καλώδιά τους + οθόνη προφανώς TFT + κάπου πρέπει και αυτή η κακομοίρα να τραβάει ρεύμα + κάτι που ξέχασα ( TV tuner? θέλει κεραία!!! ) :101: + μην πατάς πολλές λακούβες διότι μπορεί να γίνει ο χαμός!!!! :104:

Δεν ξέρω αν έχεις λύσει όλα αυτά τα προβλήματα ή απλά εγώ τα δραματοποιώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβληματα εννοείς. Με ένα πανικό μέσα στο αμάξι, διότι αυτό ακριβώς είναι ένα desktop μέσα στο αμάξι, ποιο πολλά προβλήματα θα έχεις από ότι με ένα laptop.

Αν η ιδέα είναι να βάλεις TV/video για π.χ. τους επιβάτες το desktop θα είναι πραγματικά μπελάς. Κουτί + καλώδιο τροφοδοσίας + mouse τουλάχιστον αν όχι και πληκτρολόγιο + τα καλώδιά τους + οθόνη προφανώς TFT + κάπου πρέπει και αυτή η κακομοίρα να τραβάει ρεύμα + κάτι που ξέχασα ( TV tuner? θέλει κεραία!!! ) :101: + μην πατάς πολλές λακούβες διότι μπορεί να γίνει ο χαμός!!!! :104:

Δεν ξέρω αν έχεις λύσει όλα αυτά τα προβλήματα ή απλά εγώ τα δραματοποιώ...

Εννοω το εξης απλο προβλημα: Ο φορητος αναγκαστικα θα μπει καπου στο πορτμπαγκαζ γιατι δεν χωραει πουθενα αλλου και θα πρεπει να τραβηξω καλωδια στοταμπλω για οθονη αφης, ηχο και λοιπα... Ομως πως θα κανω remote startup?? Να ξηλωσω τον φορητο να παρω κολλητηρι και καλαϊ και να τραβηξω κουμπακι μπροστα? ε αυτο δεν γινεται (και δη επειδη ειναι και μεσα στην εγγυηση)

Ενω με τον δεσκτοπ βαζεις παλι την οθονη αφης (καθολου πληκτρολογιο και ποντικι λοιπον) τον συνδεεις με την μοναδα ηχου, βαζεις και τηηην τροφοδοσια και ολα λυνονται ευκολα αφου μπορεις να τραβηξεις οσα καλωδια θελεις σε οτι μηκος θελεις ακομα και αν τον βαλεις πισω στο πορτμπαγκαζ...

Απλα το θεμα ειναι η τροφοδοσια και μονο... Απο που τραβαω και ποσο ρευμα? Βαζω ινβερτερ και εχω απο 12 σε 220 και ξανα 12 (μεγαλος θορυβος στην εξοδο) η βαζω ενα 12 σε 12 τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.