Jump to content



Πρόβλημα με TAGAN TG480-U01


cv01302

Recommended Posts

Κάποιος δίνει 90€ για τροφοδοτικό και αυτό κάνει νερά; Δηλ. στα πόσα € είναι κάποιος ασφαλής; Το θέμα είναι ότι σκεφτόμουν να πάρω το ίδιο τροφοδοτικό και εγώ. Τώρα μάλλον θα καταλήξω σε ένα φτηνό LC (γύρω στα 50€ το 550W νομίζω). Τουλάχιστον να κλαίω λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Tο rev 2 ειναι αλλα δεν εχω καποιο προβλημα απλα ο θορυβος! δεν ειναι αυτο που εδειξε ο στρατος. Στρατο αυτη η εκδοση που εδειξες εχει τα προβληματικα?

Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα δεν πειραζει ο θορυβος ετσι κ αλλιως μια χαρα λειτουργει. ουτε ειχα ποτε προβλημα. Απλα μου περασε μια σκεψη! verela Τα ελλατωματικα ειναι απο την προηγουμενη εκδοση tagan??

Αν κρινω απο τις ημερομηνιες αγορων παιδιων που τα tagan τα εφτυσαν πρεπει να ηταν απο τις πρωτες revision. Τωρα μπορει να κανω και λαθος δεν οποτε ας με διορθωσει καποιος αν ειναι...!

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό ποτέ δεν το έχω ανοίξει, ούτε έχει πέσει κάτω. Σκόνη αρκετή, όχι όμως 2 τσουβάλια (δηλαδή, λογικά πλαίσια :D). Να φανταστείς, αυτή ήταν η δεύτερη φορά που το καθάρισα από σκόνη, από τότε που το έχω πάρει (πριν ένα χρόνο περίπου).

Όταν λέω full load, προφανώς αναφέρομαι στην cpu, και όχι στο τροφοδοτικό (480 watt είναι πάρα πολλά για να τα συμπληρώσω όλα).

Τελευταία ανέβασα στροφές στο cpu fan, ενεργοποίησα και το πίσω ανεμιστηράκι του κουτιού, και πλέον δεν θερμαίνεται τόσο, μπορώ να πω πως σπάνια να ακούσω το πρόβλημα του τροφοδοτικού. Βέβαια αυτή είναι προσωρινή λύση, αφού τα dB έχουν ανέβει αρκετά με αυτό τον τρόπο (είμαι ψείρας με τον θόρυβο). Το σίγουρο είναι πως έχει πρόβλημα, αφού πέρσι το καλοκαίρι (πριν 9 μήνες περίπου, δηλαδή 3-4 μήνες αφού το είχα αγοράσει) δεν μου είχε παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα. Και μιλάμε για καλοκαίρι, που idle να έχεις τον υπολογιστή, οι θερμοκρασίες είναι υψηλές...

Όσο για το RMA, πρώτα θέλω να εξασφαλίσω ένα παλιό τροφοδοτικό (λίαν συντόμως θα το έχω) και μετά θα πάρω τηλέφωνο το κατάστημα..

Για αυτούς που σκέφτονται για TAGAN, θα πρότεινα καλύτερα να πάνε σε BeQuiet (αν δεν κάνω λάθος είναι η ίδια εταιρεία που τα κατασκευάζει). Το να κοιτάει ο εσωτερικός ανεμιστήρας του τροφοδοτικού προς την cpu (και όχι προς το DVD - μα αν είναι δυνατόν, ποιος σκέφτηκε κάτι τέτοιο??) το θεωρώ μεγάλο ατού...

Υ.Γ. Μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο net, και άλλοι έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με μένα...

link 1

link 2

ΕΔΩ

και ΕΔΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν τω μεταξύ, έχω στείλει εδώ και 10 μέρες email στο tech support της Tagan, με το πρόβλημά μου, ακόμα να μου απαντήσουν (μία ακόμα αρνητική ψήφος από εμένα)...

Το έχω στείλει στο μαγαζί που το πήρα, και εκείνοι με τη σειρά τους το έστειλαν στην Tagan. Περιμένω νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα παιδες δουλευει αψογα!

Λοιπον τα ελατωματικα ηταν τα rev1 τα οποια ουτε θορυβο κανανε ουτε τιποτα αλλα σκαγανε με την μια και χωρις να το περιμενεις!

Τωρα για τα rev2 μια περιπτωση εχω δει και εχω ακουσει λιγο κουφη ενος φιλου μου που του καηκε ενα molex!

Τελος για τα rev3 δεν εχω ακουσει τιποτα!

Τελος παντων αν μπορεις ζητα πιστωτικο και παρε και καποιο αλλο τροφοδοτικο απο το μαγαζι που το πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε σήμερα, η όλη διαδικασία ήταν γρήγορη. Μου ήρθε καινούριο Tagan (U01), το οποίο είναι αρκετά διαφορετικό από αυτό που είχα (π.χ. έχει ξεχωριστό rail για P4, μία αποκλειστική τροφοδοσία για VGA, το καλώδιο της γείωσης είναι διαφορετικό κλπ). Γενικά μια χαρά είναι τώρα. Μόνο μειονέκτημα που έπρεπε να πληρώσω το courier προς και από Θεσ/νίκη (Αθήνα μένω), συνολικά 25 Ευρώ. Άντε χαλάλι :)

Link to comment
Share on other sites

να πληρώσω το courier προς και από Θεσ/νίκη (Αθήνα μένω), συνολικά 25 Ευρώ. Άντε χαλάλι :)

Και προς και αντίστροφα? Απαράδεκτο παντελώς. Εδώ Αμερική στέλνεις (και σ όλο τον κόσμο) RMA και τα της επιστροφής τα πληρώνει ο αποστολέας (ή το online shop ή η μαμά κατασκευάστρια)....για δώσε info του "μάγκα" μαγαζάτορα να τον έχουμε στα υπ' όψην.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ! 25 ευρω.....οτι ναναι....! Τεσπα.

Reptile το λινκ δεν δουλευει. Επισης αν ειναι να σκασει δεν θα σκασει στην πρωτη βδομαδα. Εκτος αν ειναι πολυ ελλατωματικο. Νοname μην περνεται....δεν λεει. Οπως ειπες θα κλαις λιγοτερα αλλα γιατι να μην παρεις ενα και καλο και να τοχεις για χρονια...και δεν μιλαω για Tagan. Γνωμη μου, μακρια απαυτα. Και εγω στο τσαφ τη γλιτωσα. Ηθελα να παρω psu και πηγαινα με τα χιλια για tagan, οταν μολις τοτε αρχισαν να σκανε τα πρωτα...φιου...

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί είναι matsoukasbros , link εδώ και είναι Θεσ/νίκη. Το είχα πάρει από εκεί διότι τότε από έρευνα αγοράς που είχα κάνει, το συγκεκριμένο τροφοδοτικό ήταν πιο φθηνό από εκεί (20 Ευρώ διαφορά) και διαθέσιμο. Δεν περίμενα πως θα γυρνούσα μάρκας τροφοδοτικό για RMA, οπότε με τα μεταφορικά μου είχε έρθει πιο φθηνά.

Ίσως αν το έστελνα εγώ κατευθείαν στην TAGAN (και αυτό μόνο ΑΝ απαντούσε στα email), να γλύτωνα τα της επιστροφής. Λογικά θα το στείλαν με δωρεάν μεταφορικά στο μαγαζί, και εκείνοι με courier (χρέωση παραλήπτη) σε μένα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.