Jump to content



Προβλημα με raid 0?


Recommended Posts

Eβαλα για πρωτη φορα στον 3512 του αδερφου μου τους δυο σατα μαξτορ 80 που εχω.Σε παλαιοτερη μητρικη μου ,δουλευαν αψογα με το 3112 οποτε δεν ειναι αυτοι το προβλημα.

Μετα την εγκατασταση περιμενα να ηταν πιο γρηγορη η συστοιχια και ειπα να κανω κανα τεστακι να το επιβεβαιωσω...

Το hdtach (αυτο που καθυστερει το δευτερο τεστ) δεν μου το τελειωσε γιατι βρηκε read/write error.Το γρηγορο hdtach το τελειωσε το τεστ με καλουτσικα αποτελεσματα.

To sandra 2004 (οχι καινουργια εκδοση αλλ πιο νεα νομιζω απο την australia edition) δεν τελειωσε ποτε!Λεω και εγω μετα να δοκιμασω να γραψω αρχεια στην συστοιχια αλλα και σενενα οπλοκαινουργιο ide maxtro diamond10 160gb και να δω διαφορες.Επιασα ενα σωρο αρχεια και τα εκανα copy-paste .Στον ide ελεγε 3-4 min remaining ενω στην συστοιχια ελεγε 10-11 remaining (ta ιδια αρχεια φυσικα)!

Τι στο καλο συμβαινει?Η αληθεια ειναι οτι δεν αφησα το copy να ολοκληρωθει και να μετρησω με ρολοι αλλα οντως εγραφε πιο αργα στον raid.

Ξαναεκανα εγκατασταση και παλι τα ιδια.Εχω βαλει σωστους οδηγους (silicon raid και οχι base).

Εχω βεβαια την επιλογη να τους βαλω στο nvraid αλλα θα πρεπει να περιορισω το o/c μου μιας και το bus εκει δεν κλειδωνει.

Μηπως τελικα ολα ειναι καλα και απλα τα πργραμματα που χρησιμοποιησα δεν ειναι ενημερωμενα?Αλλα το copy paste?Πως εξηγειται να κανει λιγοτερη ωρα στον ide απο οτι στους sata raid 0?

Οτι μπορειτε, βοηθηστε!

ΥΓ ... και μια οχι τοσο ξεκαρφωτη ερωτηση... Το raid ειναι οντως σημαντικα γρηγοροτερο?Αλλοι μου λενε ναι και αλλοι οχι (οτι φαινεται μονο σε benches)

Link to comment
Share on other sites

o 3512 ποτε δε φημιζοταν για την ταχυτητα του, στο δικο μου συστημα οι ραπτορες σε raid 0 ειναι τουλάχιστον 15-20% πιο αργοι σε όλα τα benches και κυριως στο φόρτωμα του λειτουργικου, σε σύγκριση πάντα με τον ενσωματωμενο του 875P. στην ατνιγραφη των αρχείων όντως το raid μπορει να ειναι πιο αργο απο ενα μονό δίσκο, εξαρταται κυρίως από το μέγεθος του stripe size που εχεις βάλει κατα τη δημιουργια του raid. συνήθως σε Hoe υπολογιστες βάζουμε 128 μιας και ειναι η πιο γρήγορη λύση, αλλα σε αρχεία μικρότερα αυτου υου μεγέθους η συστοιχία αποδίδει χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λες οτι ειναι φυσιολογικο πως γραφω πιο αργα στον 3512 απο οτι στον ide?

Τα μετροπρογραμματα ομως που ψιλοκολλανε πως εξηγουνται?Λες να φταιει πως δεν ειναι οι τελευταιες εκδοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κατι τετοια εκανε η virtual memory..

Οταν την εβαλα στον raid τοτε εγινε κατα πολυ πιο γρηγορη η μεταφορα αρχειων...

Για παραδειγμα ξεκινουσε γρηγορα και μετα σερνοταν η μεταφορα μετα απο λιγο παλι γρηγορα κτλ..

Ψαξε και εσυ μηπως ειναι τπτ τετοιο γιατι δε νομιζω ο 3512 να ειναι τοσο αργος....

Link to comment
Share on other sites

και ομως ο 3512 ειναι αρκετα αργος... και σε μενα το sandra κολουσε οταν μετραγα με τον 3512, λυθηκε ομως εγκατασταση των τοτε τελευτεων οδηγων. το raid 0 δεν φημιζετε για την ταχυτητα εγγραφης του οσο για την ταχυτητα αναγνωσης. και αν γραφεις αρχεια μικροτερα απο το stripe size που εχεις ορισει ναι ειναι αρκετα χαλια.

βεβαια σε μενα τουλαχισατον σε καμια περιπτωση δεν ηταν χειροτερος απο τον 160 sata segate μου...

---

το page file καλυτερα ειναι να το βαλεις σε άλλο δισκο, δε θες σε καμια περιπτωση την ορα που διαβαζει το raid να γεμισει η μνηνη και συγχρωνως να γραφει και το page file...

προσωπικα απο 2+ χρονια testing εχω καταληξει σε αυτο το συμπερασμα.

(μιλαω παντα για συνολικη εμπειρια χρησης και οχι για αυτης καθεαυτης απόδοσης των δισκων)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν παει τιποτα στραβα.Εβαλα τα νεα sandra,hdtach και παιρνω νορμαλ αποτελεσματα.Τι να πω... ισως ειχα ξεχασει πως ηταν το raid 0.

Παιρνω τα ακολουθα σκορ τα οποια με βαση τις database των προγραμματων ειναι νομαλ ως αρκετα καλα

Sandra:69mb/s

hd tach burst :121 mb/sec, 12.5ms , average read :90mb/sec , cpu util 8%

Σαν σκορ ειναι απολυτως ικανοποιητικα .Εγω εκρινα με τον χρονο εκκινησης των windows που μου φαινοταν ταχυτερος στο raid του intel ic5hr ...

Aν εχετε να κανετε κανενα σχολιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.