Jump to content


ΒΟΗΘΕΙΑ ΥΠΟΤΑΣΗ!!!SOS!!!


pokemon6401442169101

Recommended Posts

Έχω ένα τροφοδοτικό 400W και δεν μου φτάνει για να τροφοδοτήσει όλες τις συσκευές! Απο σκλιρούς δίσκους έχω:

Seagate elite ST446452W 47GB SCSI 1.9A@12V 0.8@5V

Maxtor DinamondPLUS 8 30GB EIDE 1.8A@12V 0.6@5V

Maxtor DinamondPLUS 10 250GB EIDE 1Α@12V 0.6@5V

Απο CD/DVD έχω:

Plextor PX-20TSI 20x CD-ROM SCSI 1.2A@12V

DVD-ROM PLEXTOR PX-116A(16x)1.0A@12V 0.7A@5V

YAMAHA CRW4260 4x/2x/6x CD-RW SCSI (Δεν γράφει για Α)

Αν τα υπολογίσετε όλα αυτά θα βγάζουν σύνολο 8,7Α@12V 3.7A@5V

To PSU γράφει +12V 18A +5V 40A και περισέυουν 9,3Α(12V) και 36,3Α(5V) όταν συνδέσω το DVD-/+ RW Plextor PX-716A οι EIDE δίσκοι νεκρόνονται! Πήγα και το έβαλα σε άλλο PC και δούλευε άψογα!!Το συστημα είναι :

Pentium ||| 700Mhz Slot1

M/B: Tyan Trinity 371 Intel440BX

512MB RAM PC133

Club 3D Radeon 9200SE

SCSI controller Adaptec 29160

EIDE Controller Promise Ultra 133 TX2

CREATIVE Sound blaster PCI 128

LAN: Compex RE100ATX 10/100

Έβαλα τροφοδοτικό της q-tec550W και πάλι τα ίδια!!! Αν αγοράσω απο το Πλαίσιο το CHIEFTEC 550W η το FORTRON θα με βοηθούσαν?? Το q-tec πάντος είναι εντελος ψέμα!!!! 550W και να είχε τα ίδια με το 400άρι αίσχος!!!! :021:

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ειναι γεγονος οτι τα q-tec ειναι ψεμα!

Παρε το forton αλλα κρινω πως για το συστημα σου δεν χρειαζεται τοσο μεγαλο psu!

Aλλα και παλι μηπως εχεις κανει λαθος καποιες συνδεσεις?!

Link to comment
Share on other sites

OXI αφου έχο το recorder MASTER και το DVD-ROM SLAVE! σου λέω δεν φτανει το ρέυμα γιατι δεν πιανει ουτε το EJECT σε άλλο PC έπιανε!

Πάντος οι τιμές καίνε!!! 120-170Euro!! Πώς σας φαίνεται πάντως το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

χμ ΒΧ chipset, δεν ειναι απαραιτητο να φταιει το τροφοδοτικο, ισως εχει φτασει στα ορια τροφοδοσιας της η μητρικη, δηλαδη ναι μεν να του δωσεις πολλα Αmper αλλα να μη μπορει η ιδια να τα διαχειριστει και να τα μοιρασει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

χμ ΒΧ chipset, δεν ειναι απαραιτητο να φταιει το τροφοδοτικο, ισως εχει φτασει στα ορια τροφοδοσιας της η μητρικη, δηλαδη ναι μεν να του δωσεις πολλα Αmper αλλα να μη μπορει η ιδια να τα διαχειριστει και να τα μοιρασει σωστα.

Τι λές!! Στην αρχή είχα μόνο το Plextor και δούλευε! το PSU είναι τίγκα!!

Link to comment
Share on other sites

Καπου δεν εχουν βαση αυτα που λες!

Ειπες πως εβαλες και ενα q-tec 550 επανω και πως και εκεινο δεν εφτανε επειδη δεν εδινε τα σωστα watt!

Λιγο δησκολο αυτο εμενα σηκωνε στο δικο μου συστημα οταν ειχα επανω 2 σκληρους 3 drives και την 6800 gamers edition που εχει δυο τροφοδοσιες για ρευμα!

Τοτε πρεπει να ειχε ερθει στα ορια του αλλα εκανε boot μια χαρα και επαιζα και games!

Link to comment
Share on other sites

Καπου δεν εχουν βαση αυτα που λες!

Ειπες πως εβαλες και ενα q-tec 550 επανω και πως και εκεινο δεν εφτανε επειδη δεν εδινε τα σωστα watt!

Λιγο δησκολο αυτο εμενα σηκωνε στο δικο μου συστημα οταν ειχα επανω 2 σκληρους 3 drives και την 6800 gamers edition που εχει δυο τροφοδοσιες για ρευμα!

Τοτε πρεπει να ειχε ερθει στα ορια του αλλα εκανε boot μια χαρα και επαιζα και games!

Χμμμ.. καλή παρατήρηση και ο ξάδερφός μου έχει τροφοδοτικό 350W Jou eye και έχει επάνω 2 δίσκους Seagate 120GB , 1 6600GT Gigabyte ,MOBO Gigabyte K8NXP , DVD-ROM Pioneer 16x , CD-RW HP 24x . eee...

Μήν ξεχνάς τον Seagate ELITE που ξοδέυει ρέυμα όσο σύο Drives . Και μόνο σε RACKMONT SERVERS μπορείς να τον βρείς!! πιάνει δύο θέσεις 5' 25' Δέν λέω ψέματα κοιτάχτε τον!!!!!

elite2.jpg

elite1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α ειδα υποταση και λεω δεν μπορουσες να τροφοδοτησεις τους Dual Opteron που εχεις,οσο για το συστημα που εχεις το PSU ειναι υπεραρκετο απλα κατι γινεται και δεν συμπαθει η μητρικη το συνδιασμο DVD-ROM και recorder........

Link to comment
Share on other sites

Α ειδα υποταση και λεω δεν μπορουσες να τροφοδοτησεις τους Dual Opteron που εχεις,οσο για το συστημα που εχεις το PSU ειναι υπεραρκετο απλα κατι γινεται και δεν συμπαθει η μητρικη το συνδιασμο DVD-ROM και recorder........

Καλα ρε για άσχετο με περνάς !!! Στην MOBO δεν χρησιμοποιο τίποτα!!! ούτε EIDE . ίσα ίσα Floppy , LPT και Serial port!!! όλα τα άλλα σε κάρτες μόνο(PCI οχι AGP)!

Link to comment
Share on other sites

Απλα δείτε την διευθυνση της εικόνας και σταματείστε να ασχολείστε με το παλικαράκι που δεν έχει δουλειά να κάνει και φλομώνει το φορουμ στις αρλούμπες...

Εκτός αν ειναι Ιάπων υπήκοος και μας το κρύβει...

Link to comment
Share on other sites

Απλα δείτε την διευθυνση της εικόνας και σταματείστε να ασχολείστε με το παλικαράκι που δεν έχει δουλειά να κάνει και φλομώνει το φορουμ στις αρλούμπες...

Εκτός αν ειναι Ιάπων υπήκοος και μας το κρύβει...

ΑΑ ναι τοτε βρές κανένα τρόπο να εμφανίζω εικόνες στο WEB και τότε βλέπουμε! :065:

Μόλις αγόρασα φοτογραφική μηχανή Mustek στα 3MP την αγόρασα 150Euro! εικόνες με τον Pentium 3 έχω άφθονες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.