Jump to content



Τι γνώμη σας για καινούργιο σύστημα


chrismasgr

Recommended Posts

Πήγα στο μαγαζί που συνεργάζομαι για να φτιάξω το καινούργιο σύστημα

Το σύστημα το θέλω για επεγεργασία video εικόνας και μουσικής καθαρά ερασιτεχνικά.

Αυτός μου πρότεινε αυτό

κουτί 350 w

intel P4 640 3,2G 2MB B

GIGABYTE 8I915P-D PRO

2Χ DDR2 512MB/533 KINGSTON LIFETIME

GIGABYTE PCX6600 256MB TV PCI-E

WD 250GB 7200 8MB SATA

DRIVE 1.44

DVD-R & DVD-RW τα έχω από το παλιό μου.

Εγώ έκανα τις εξής αλλαγές

κουτί 450 w

GIGABYTE PCX6600GT 128MB TV PCI-E

MAXTOR 300GB 7200 16MB SATA

Τα άλλα παραμένουν όπως αρχικώς έγραψα

Θέλω την γνώμη σας και αν έχετε να προτείνεται κάποια αλλαγή

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον daemon πως χρειάζεται ανά καλύτερο τροφοδοτικό γιατί θα σου μείνει αλλα αν το pc το θέλεις ΜΟΝΟ για την δουλειά που είπες δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο...

Τώρα πάλι ψιλοδιαφωνw με το να κανεις τον δίσκο μου 300gb...τα 250 είναι αρκετά μεγάλος χώρος αν k από 8 σε 16gb επιβάλλεται...Πιστεύω πως για 50 ουσιαστικα άχρηστα gb θα δώσεις τσάμπα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μεγαλυτερο τροφοδοτικο. Αγορασε και μια καλυτερη ψυκτρα και προτιμησε ενα full tower case για λογους θερμοκρασιας και θορυβου. ( Τα μικρα midi case συντονιζονται με το παραμικρο και ειναι ανυποφορα).

Αν ασχοληθεις με βιντεο, θα σε βοηθουσαν 2x 36gb Raptors και 2x120Gb seagate, σε raid, παρα ενας 300Gb...

Link to comment
Share on other sites

OK. Σας ευχαριστώ παιδιά . D1m1tR1$ συμφωνώ μαζί σου και εγώ 250GB ζήτησα αλλά δεν είχε και το έκανα 300 GB. Όσον αφορά για raptors και raid νομίζω είναι λίγο ακριβό για μένα, ήδη αυτό το σύστημα στοιχίζει χωρίς dvd-rom & dvd-rw 972 ευρώ. Αλλά ίσως ένα full tower case και καλύτερο τροφοδοτικό θα ήταν απαραίτητα.Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Oπωσδήποτε ξεχνάς τα ανώνυμα τροφοδοτικά και πας σε κάτι αξιόλογο. Το Fortron είναι πολύ καλό, το HEC, τα Chieftec, τα Enermax κλπ..

2ο, καλύτερα κάνε RAID. Πάρε 2 120GB και βάλε τους σε RAID-0. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ αφού θα δουλεύεις με μεγάλα αρχεία. Για backup αν θες πάρε και έναν 80άρη για παραπάνω ασφάλεια. Οι σκληροί κατα προτίμηση Seagate με 5 χρόνια εγγύηση και NCQ.

Αυτά.

Aν επιμένεις σε Intel. Γιατί υπάρχει και η λύση της AMD που μπορείς να πάρεις μητρική-επεξεργαστή socket 939 στην οποία μπορείς να βάλεις αργότερα επεξεργαστή Dual Core.

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής που προτείνω δεν είναι dual core;

Όχι, από που το συμπέρανες αυτό? Επεξεργαστές dual core ουσιαστικά δεν υπάρχουν ακόμα στα καταστήματα. Πέραν ίσως των Opteron 100 και αυτοί σε μικρές ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ίσως θα μπορούσες στο κόστος του 300άρη να βάλεις δύο 120άρηδες σε ρέιντ και να σου μείνουν και λεφτά για άλλον έναν για αντίγραφα ασφαλείας σε περίπτωση που χτύπαγε το ρέιντ(αν και με το σύστημα που λες πάλι ξυπόλητος πας λόγω μοναδικού σκληρού.).Έτσι ίσως να βοηθούσες λίγο ακόμη τη συνολική ταχύτητα του συστήματός σου καθότι εκεί φαίνεται η αξία του ρέιντ

Link to comment
Share on other sites

όχι 915, είναι πιο αργό και απο 865PE, διάλεγε 925ΧΕ ή πάρε Α64 με nForce4 4x

Δυστιχώς ή ευτυχώς τώρα το αγόρασα. Δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ αργό κατά την γνώμη μου εκτός από το ότι παρατήρησα όταν ξεκινάνε τα windows xp (ακόμα 32 bit έχω) στο άνοιγμα είναι λίγο αργά. Δηλαδή ξεκινάει πρώτα ο ήχος της έναρξης και τμηματικά ανοίγουν τα windows .Νομίζω ότι ο παλιός 1,9 που είχα εκεί ήταν λίγο πιο γρήγορος. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το chipset ή άμα έβαζα 925ΧΕ θα ήταν καλύτερα. :089:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, από που το συμπέρανες αυτό? Επεξεργαστές dual core ουσιαστικά δεν υπάρχουν ακόμα στα καταστήματα. Πέραν ίσως των Opteron 100 και αυτοί σε μικρές ποσότητες.

Επειδή δεν ξέρω τους καινούργιους επεξεργαστές τι παίζουν. Θέλω να ρωτήσω

στο device manager βλέπω 2 επεξεργαστές 3,2 δεν είναι dual core αυτό ;

Δεν μου απάντησες Υ3Κ αυτό που περιέγραψα πιο πάνω είναι από αυτό που ανέφερες εσύ ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχώς ή ευτυχώς τώρα το αγόρασα. Δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ αργό κατά την γνώμη μου εκτός από το ότι παρατήρησα όταν ξεκινάνε τα windows xp (ακόμα 32 bit έχω) στο άνοιγμα είναι λίγο αργά. Δηλαδή ξεκινάει πρώτα ο ήχος της έναρξης και τμηματικά ανοίγουν τα windows .Νομίζω ότι ο παλιός 1,9 που είχα εκεί ήταν λίγο πιο γρήγορος. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το chipset ή άμα έβαζα 925ΧΕ θα ήταν καλύτερα. :089:

Το θεμα εκκινησης windows μπορει να οφειλεται στον δισκο , defrag , boot optimisation , drivers ... κλπ κλπ . Μην αγχωνεσαι γι'αυτο . Με το 925ΧΕ θα κερδιζες λιγο καλυτερες επιδωσεις στις μνημες κυριως . Για μεσους χρηστες διαφορα μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω τους καινούργιους επεξεργαστές τι παίζουν. Θέλω να ρωτήσω

στο device manager βλέπω 2 επεξεργαστές 3,2 δεν είναι dual core αυτό;

o 640 έχει απλά 64bit extensions δεν είναι dual core. Τους δυο που βλέπεις είναι λόγω του HT (=hyper threading) το οποίο είναι πατέντα της intel. Η δευτερη cpu είναι λογική και όχι πραγματική. Με τον τρόπο αυτό έχεις καλύτερη απόδοση όταν τρέχεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα...

Υ.Γ. Δες στο κουτί αν όντως σου έχει 2χ 512 μνήμες και όχι 1χ 1024 γιατί θα χάνεις το dual channel...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δες στο κουτί αν όντως σου έχει 2χ 512 μνήμες και όχι 1χ 1024 γιατί θα χάνεις το dual channel...

Η παραγγελία που έδωσα ήταν για 2 Χ 512 και το τόνισα όταν το έλεγα

δεν νομίζω ότι θα έβαζαν 1 Χ 1024

Πάντως με βάλατε σε σκέψεις. :096:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.