Jump to content



Καθαρισμός οθόνης TFT


george763

Recommended Posts

Ποιος είναι ο πιο "ανώδυνος" τρόπος να καθαρίζουμε τις TFT οθόνες ?

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα ελαφρώς νοτισμένο με απλό νεράκι αντιστατικό πανάκι (απ' αυτά για το ξεσκόνισμα των επίπλων).

Έχω ακούσει για κάποια ειδικά πανάκια που κυκλοφορούν στο εμπόριο για TFT.

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Και με τις δαχτυλιές τι κάνουμε ?

Κακιά συνήθεια των παιδιών να "μαρκάρουν" την οθόνη όταν θέλουν να μου δείξουν κάτι.

Στις CRT ήταν πιο εύκολα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλεις καθαριστικο η οτιδηποτε αλλο θα γινει χειροτερα.Απλως λες στα παιδια να μην ακουμπανε την οθονη γιατι ειναι ευαισθητη.sa1901 που εισαι να δωσεις και εσυ την συμβουλη σου??

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος τροπος για καθαρισμο της TFT οθονης, οσο κι αν σου φανει περιεργο, ειναι με το ΚΛΑΣΙΚΟ AZAX για τα τζαμια. Βαζεις μικρη ποσοτητα σε χαρτι κουζινας και περνας την οθονη απαλα.

Καθαριζει αψογα ΚΑΙ χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εγώ είχα ακούσει, όχι ΑΖΑΧ στις οθόνες. Με αντιστατικό πανάκι, την καθαρίζω και γω. Αν υπάρχει κάτι παραπάνω από σκόνη, την τρίβω απάλα με το ίδιο πανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα ελαφρώς νοτισμένο με απλό νεράκι αντιστατικό πανάκι

Προσοχή, το απλό νεράκι περιέχει άλατα που μπορεί να κάνουν χειρότερη ζημιά, αφήνοντας "λεκέδες" στην οθόνη. Καλή λύση (από αυτά που έχω διαβάσει, γιατί δεν έχω ακόμη TFT, σκοπεύω όμως να αποκτήσω σύντομα :)) είναι λίγο απιονισμένο νεράκι.

Το azax και τα λοιπά κοινά καθαριστικά, δύσκολα θα τα εμπιστευόμουνα, όσο για τα ειδικά καθαριστικά που πουλάνε, εκτός του ότι είναι ακριβά, έχω ακούσει ότι δεν κάνουν και τίποτε το ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΖΑΧ δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ λόγω της Αntireflex επιστρωσης που έχουν οι σύγχρονες TFT οθόνες.

Για απλή σκόνη αρκεί ένα αντιστατικό πανάκι.Θέλει απαλό καθάρισμα για να μη δημιουργηθούν γρατσουνιές από κάποιους κόκκους σκόνης.Αν έχει δακτυλιές ή άλλους λεκεδες(από παιδιά) εγώ χρησιμοποιώ πανάκι γυαλιών και χλιαρό απιονισμένο νερό.Το πανάκι καλά στραγγισμένο.

Απαγορεύεται οποιοδήποτε υγρό που περιέχει ασετόν,οινόπνευμα ή άλλο ευφλεκτο υλικό.

Η ΙΒΜ γράφει

Be sure to turn off the power before you perform any maintenance on the monitor.

Clean your monitor as follows:

Gently wipe the covers and the screen with a soft cloth. Remove finger marks and grease with a damp cloth and mild detergent; do not use solvents or abrasives. Never apply detergent or other liquid directly to the screen. Dampen the cloth and then wipe. Never use flammable cleaning material to clean your IBM monitor or any other electrical apparatus.

Μερικές γνωστές εταιρίες οθονών προτείνουν το ειδικό υγρό καθαρισμού "Screen - Clean"

http://www.screen-clean.de/eng/label-en.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια στην δικη μου εχουν αποπατίσει οι μυγες πως βγαινει αυτο? Με νερο σιγουρα οχι με απλο πανι σιγουρα οχι με αζαχ πολυ δυσκολα μετα απο τριψιμο...

Με απιονοσμένο νερό προσεκτικά με υπομονή θα τις βγάλεις.Αν πάλι δεν τα καταφέρεις τότε πάρε καποιο ειδικό υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Παντού υπάρχει.Σε μπακαλικα,βενζινάδικα,SuperMarket κλπ.Είναι το γνωστό νεράκι που βάζουν στα σίδερα οι νοικοκυρές,ή αυτό που βάζουν σε ψυγεία αυτοκινήτων κλπ.Συνήθως είναι σε 4 λίτρα συσκευασία

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.