Jump to content



Constructing DI/LN2 container #2


GoriLLakos1442169075

Recommended Posts

Ειναι μονο για socket 478 και χρησιμοποιησα μονο dremel and black&decker για να τα φτιαξω...

Base only 8,9*7cm

attachment.php?s=&postid=225867

Ανοιγμα τρυπων και εσοχης για να εφερμοσει καλυτερα ο σωληνας διαμετρου 6εκ

attachment.php?s=&postid=225870

το εσωτερικο....βγηκε λιγο αποτυχια....την επομενη φορα θα ειναι καλυτερο....

attachment.php?s=&postid=225879

η βαση μαζι με τον σωληνα

attachment.php?s=&postid=225873

θελει μονο κολλημα και θα ειναι ετσι

attachment.php?s=&postid=225875

μετα θελει μονο τριψιμο,lapping και περασμε με brasso για να γινει κουκλι....

:D

Link to comment
Share on other sites

Gorillakos απλα εγραψες ανα μενουμε και το υπολοιπο project και φυσικα τα αποτελεσματα αν το εφαρμοσεις καπου!

σε εναν αdaptor επανω θα εφαρμοστει...πιστευω με καταλαβες....:D

:041: :041: :023: Ωραιος gorillakos!! Αντε να αυξανεται η παρεα του extreme cooling! :023: :041: :041:

Αναμενουμε αποτελεσματα!!

ΥΓ τι θα βαλεις dry ice η ln?

και απο τα δυο....επισης θα χρειαστω και εναν καλο 478 socket cpu για καμια δοκιμη...ποιος ειναι μεσα???:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κολλησα μονος μου......ασημοκολληση με βορακα,ενα γκαζακι,προπανιο...αυτα..!

Εβαλα την βαση πανω στο γκαζακι να το ζεσταινει.....του εριχνα φουλ προπανιο μεχρι που πυρακτωθηκε και υστερα το κολλησα....ολα καλα...ολα ωραια...!Τωρα μενει μονο lapping....:sick: το βαριεμαιαιαιαι....:D

post-561-1442174077,5962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@skinny την ιδια ερωτηση εχω κανει και εγω σε ψυκτικο κτλ τκλ

Απαντηση:Γιατι το καλαί ειναι πολυ πιο μαλακο και σε τυχον πιεσεις(Aka phase change) ή χαμηλες θερμοκρασιες(aka ln2/DI) μπορει να σπασει-ξεκολλησει-λυγησει η τσπ δεν ειναι τοσο καλο οσο η ασημοκολληση...το καλαι κανει περισσοτερο για καλλωδια και ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα....!

Επισης δεν ξερω αν το καλλαι θα κολλουσε σε δυο διαφορετικα μεταλλα...η βαση ειναι χαλκινη και ο σωληνας μπρουτζινος....!Δεν ξερω καν αν κολλαει και ενα απο τα δυο...!

Πριν προσπαθησω με ασημοκολληση με βορακα ειχα βαλλει σκετη ασημοκολληση και το αποτελεσμα...:οταν κρυωσε το ολο can....τραβηξα τον σωληνα να δω αν αντεχει και μου εμεινε στα χερια....!

Αλλα και τωρα που το κολλησα μου βγηκε η πιστη μεχρι να ''κοκκινησει'' η βαση για να πιασει καλα η κολληση...το καλυτερο πραγμα ειναι να το πας σε μηχανουργειο να στο κολλησουν με οξυγονο+ασετιλυνη να εισαι και σιγουρος....

@Elu...το lapping ειναι τριψιμο της βασης με ντουκοχαρτα με 3-4 διαφορετικα νουμερα...!

εγω κανω με 1000--->700--->500....!και την τελευταια φορα με το 500αρι βαζω και λιγο σαπουνι για τα πιατα....!

Μετα αφου το σκουπισεις καλα το περνας και με λιγο brasso και γινεται καθρεπτης....κοιτα στο αλλο thread με τα cans να δεις τις τελευταιες φωτο να καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.