Jump to content



The mosfet,the mosfet,the mosfet's on fire..


Jason1442169106

Recommended Posts

Ωραια ο prescott ανεβαινει με λογικες θερμοκρασιες, τα καταραμενα τα :076: mosfet που μολις ανεβαζω το vcore πυρακτωνονται σε δευτερολεπτα τι να κανω να τα ψυξω?Προσπαθω να βαλω κανα ανεμιστηρι αλλα δε βρισκω τροπο να στηριχτει απο πανω.Προτεινετε μου καποιο τροπο αν σας ερχεται κατι :100: .Κυκλοφορουν μικροτεροι ανεμιστηρες απο τους 80αρηδες μηπως κ βολεψω κανενα?

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρες υπαρχουν και στα 40mm , 50mm , 60mm . Εγω εχω βαλει εναν 8αρη και στηριζεται απο τη μια μερια στη μια βιδα απο το μπλοκ της υδροψυξης και απο την αλλη στην πισω μερια του πανελ των συνδεσεων της μητρικης (ps2 , com κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις έτσι ανεμιστήρι τότε ,δημιούργησε καλή ροή στο σύστημά σου και βάλε ψυκτρούλε στα μοσφετόπουλά σου

Έτσι όπως τα λες τα δικά μου βαράνε 70άρες και με ανεμιστήρα το πολύ 4Χ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει πουθενα τοσο μικρα fans.Ξερεις εσυ καπου να εχει?

Ξερω οτι εχει στο www.ocs.gr .

Στη Στουρναρη ειναι λιγο δυσκολο να βρεις , χωρις να το αποκλειω ομως .

Επισης ...εχω εγω μερικα , τα οποια δεν τα χρειαζομαι ... απλα υπαρχουν για ωρα αναγκης . Θα μπορουσα να σου δωσω 1 , ισως και 2 αναλογα με το ποσα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια ψυκτρα απο κατεστραμενη καρτα γραφικων m/b κλπ κοψτην και βαλτην πανω στα μοσφετ.Επισης μπορεις κατοπιν να κανεις και αυτο που εκανα εγω στο κουτι μου ακομα και χωρις το πλεξι και ετσι να ψυχει ο ανεμιστηρας τα μοσφετ.

Δες εδω http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=9482

Link to comment
Share on other sites

Bεβαια το "πυρακτονωνται" ειναι σχετικο...δεν ειναι για να τα πιανεις....τη δουλεια τους κανουν...:). και 65-70 ναναι παλι ενας ανθρωπος τα νιωθει πολυ καφτα...παρα πολυ. Μονο με θερμομετρο θα το δεις αυτο...

Τεσπα. Ψυκτρακια να βαλεις. Δεν κανουν κακο. Εγω προσωπικα ειχα παρει ενα κιτ της thermaltake που αποτελειται απο Heatspreader για ραμ και δυο μεγαλες ψυκτρες, και τις εκοψα και τα κομματια ταβαα στα μοσφετ. Αν δεις το thread μου Στησιμο και τοποθετηση custom υδροψυξης, φαινονται λιγο στις φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει πουθενα τοσο μικρα fans.Ξερεις εσυ καπου να εχει?

Kοιτα σε κανενα καταστημα ηλεκτρονικων! Εγω ειχα παρει και fans 10mm... Απο μεγεθη ειχε τα περισσοτερα εκτος κι αν ηταν out of stock το συγκεκριμενο καταστημα...!

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνοραση εχω δει κατι σπορικα φανακια , αν εισαι θεσσαλονικη και ενδιαφερεσαι , τσεκαρε το...παντως για τα μοσφετ κι εγω σε ψυκτρες θα στοχευα...αντεχουν γενικα αυτα σε θερμοκρασιες...τρανζιστορ ισχυος δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

(Στο profile του λεει οτι μενει αθηνα)Ψυκτρες τουλαχιστον μην παρεις τα revoltec. Πιο πολυ κακο κανουν. Παρε αυτα που πηρα η της coolermaster. ειναι λιγο ποιο μεγαλα αλλα αποτι εχω ακουσει ειναι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

οριστε μια φωτο με γομαροψυκτρες bga για να δεις....

εχουν κολληθει με μιγμα ceramique+σιλικονη υδραυλικων για να κολλησουν στα mosfets και να μπορουν να ξεκολλησθουν οποτε θελω χωρις να αφηνουν σημαδια κτλ...

post-561-1442174085,5551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο που?!?!??!? Και εγω αυτες ψαχνω....! Οταν λες ceramique+σιλικονη τι εννοεις? Στο κεντρο ceramique και στις ακρουλες μια σταγονα σιλικονη η ανακατεμα-μιγμα? Επισης εχω μια σιλικονουχα κολλα της Loctite κοκκινη για υψηλες θερμοκρασιες...(400+ αποτι μουπε ο καταστηματαρχης....λολ!). Αν την εχετε υποψιν σας, κανει για μοσφετ?

Link to comment
Share on other sites

Mιγμα εδω....μετα αυτοσχεδιαζεις---> http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=5012&highlight=voudas+way

για τις ψυκτρες αυτες το hac(χαλκινες bga) τις ειχε αλλα τις εχω απο περυσι....για τα ασημενια λες η τα χαλκινα ωρε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο εκει το ειδα και πηρα την ιδεα. Απλα ελεγα μηπως ceramique στο κεντρο και σιλικονη στις ακρες ειναι καλυτερα.

Βασικα τα ασημενια εψαχνα αλλα αποτι ξερω ο χαλκος εχει μεγαλυτερη θερμοαγωγιμοτητα απο το αλουμινιο(αλουμινενια ειναι ετσι? οχι ασημενια...λολ). Οποτε εσυ θα μου πεις ποια ειναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.