Jump to content



Eheim 1250 και σωλήνες 1/2"


mitsosoft

Recommended Posts

Άκόμα δεν έχω προλάβει να στήσω την υδρόψυξη που ετοιμάζω και βρήκα μια Eheim 1250, αλλά διαπίστωσα ότι το ένα ρακορ είναι πιο χοντρό και δεν είναι για σωλήνες 1/2" (12mm).

Ακόμα είμαι στην δουλειά αλλά, εχω σωλήνες Tygon που είναι 12mm και λογικά δεν νομίζω να μπαίνουν σε αυτό το ρακόρ.

Σκευτηκα να ζεστάνω τους σωλήνες σε βραστό νερό αλλά δεν ξέρω αν με κάτι τετοιο θα εμπαιναν και επισης αν θα ειχαν και προβλημα μετα, επειδη δεν ειναι και απο τους φθηνους σωλήνες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σκευτηκα να ζεστάνω τους σωλήνες σε βραστό νερό αλλά δεν ξέρω αν με κάτι τετοιο θα εμπαιναν και επισης αν θα ειχαν και προβλημα μετα, επειδη δεν ειναι και απο τους φθηνους σωλήνες.

Ευχαριστώ

Μην ανησυχεις , μπαινουν . Ετσι ειχα βαλει και εγω τους Tygon στο δικο μου συστημα.

Οσο για το προβλημα ... τι προβλημα να εχουν ? Αν αλλαξεις κυκλοφορητη , στη χειροτερη περιπτωση , θα αναγκαστεις να κοψεις αυτα τα 3-4cm σωληνα που ζεστανες .

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα εννοει οτι απο το ζεσταμα μηπως λασκαρουν μετα και δεν σφικσουν και εχει διαροη. Εγω αυτο καταλαβα...

Εδω εχω καποιες φωτος...http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=7878

Επισης ο 11 μου ειχε πει οτι αν εχω μεγαλο προβλημα τοτε να παω σε εναν υδραυλικο η καταστημα και να παρω μια "μουφα" για 1/2 σωληνα που εφαρμοζει στο μερος που εφαρμοζει το "προβληματικο" ρακορ για να ειναι ενταξει...αλλα δεν χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.