Jump to content


Η Νεκροψια (intel unfriendly)


cosmic

Recommended Posts

Εδώ δεν μπορώ να αντισταθώ και να μην σχολιάσω.....

Παρατηρήστε την cpu (γομάρα) κατω και στο κέντρο....

Είναι το πτώμα ενος pentium1 στα 60Mhz......

Ειναι ο πρώτος των μοικανών το πρώτο pentium της ιντελ....

ΒΓΉΚΕ στην αγορα ακριβώς πριν 12 χρονια το καλοκαίρι του 1993...

Παρατηρήστε το τεράστιο μεγεθος του die (300 τετρ. χιλιοστα) :033: --αντιστοιχη

ηταν και η τιμή του....

Μιλάμε για μία εποχή οπου η amd δεν είχε πάρει το δικαίωμα να παραγει τα 486 της ιντελ.....μια εποχή απόλυτης κυριαρχίας της τελευταίας...

Η οποία βέβαια δεν είχε κανένα λόγο να ριξει βάρος στην παραγωγή του νέου τσιπ αφου την εποχή εκείνη η ζήτηση για 486 ήταν πολύ μεγάλη και η ιντελ

ηταν η μόνη που παρήγαγε.... (μονοπωλιακες πρακτικές).

Το θέμα είναι οτι η ιντελ έκανε την μεγαλύτερη ******* στην ιστορια της με την εν λόγω cpu...

και αναφέρομαι στο FDIV ERROR των πρώτων pentium.

Mε άλλα λόγια οι επεξεργαστες αυτοι πραγματοποιούσαν την πράξη της διαίρεσης με σημαντικό σφάλμα .....

Στην αρχή η intel ηταν διστακτική στην αντικατάσταση των εν λόγω επεξεργαστων αφου ζητούσε απο τους καταναλωτες να αποδειξουν οτι

χρησιμοποιούσαν τον επεξεργαστη αποκλειστικα για μαθηματικο λογισμο....

Με αλλα λόγια αν δεν είχες phd στα μαθηματικά δεν εβρισκες άκρη.... :068: :068:

Στο τέλος όμως και κάτω από την γενική κατακραυγή επαναχώρησε και προχώρησε στη αντικατάσταση χώρις πολλα λόγια.....

Επείδη η περισσότεροι επέστρεψαν στην ιντελ την cpu τους οι cpu αυτές είναι

πλέον συλλεκτικές....

Αυτά για να μαθαίνουν και οι νεώτεροι.....και δεν θέλω να αναπτύξω εδώ το κατηγορητήριο της intel...οποιαδήποτε εταιρια να ηταν στην δεσποζουσα θέση της θα είχε πράξει ανάλογα....απλά προσπαθω να αποδείξω οτι οι μονοπωλιακες πρακτικές οι οποιες απορρεουν από δεσπόζουσες θέσεις εταιριων σε συγκεκριμένους τομεις τησ οικονομιας είναι τελικά εις βάρος των καταναλώτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Εγώ πιστεύω ότι πρώτα έπρεπε να δείξεις μία φωτό με τον επεξεργαστή να δουλεύει και μετά να τον βιάσεις.Βρε ΣΑ δεν είδες το Χ πάνω δεξιά στη σελίδα?ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΝ για αισθηματίες

Link to comment
Share on other sites

O σκοπός του thread είπαμε οτι είναι πιο σοβαρός......

και επειδή το μυαλο κανενός δεν εχει πάει προς τα εκεί

σας δίνω μια ένδειξη.......

Ας πούμε οτι η ουσια αυτου του thread ξεκινάει εδώ......

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η χρήστης sa1901 να μην έχει ακόμα την ίδια άποψη.......

Nα με συγχωρέσεις, αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει περί τίνος πρόκειται... Ούτε κατάλαβα, τι είδος περίεργο μικροσκόπιο είναι αυτό που μας έδειξες ...

Sorry :064:. Αν έχεις την καλοσύνη, πες τίποτα παραπάνω... γιατί μέχρι εδώ κόντεψα να πάθω έμφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα...θες να μας δειξεις οτι τα cpu λενε ολα πανω amd intel και εχουν ενα σχηματακι.....καποιος παλαιοτερα το ειχε κανειεπι εποχης pctech και ειχε βρει κατι κουλα σε επεξεργαστες ιντελ που λεγανε amd και ειχαν πανω αν δεν κανω λαθος ενα σχηματακι σαν αυτο των chicago bulls......ψαχνω αλλα δεν το βρισκω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.