Jump to content



Κουφό.Αφαιρώ ανεμιστήρες και πέφτει η θερμοκρασία...???!!!


schumifer1442169067

Recommended Posts

Το κουτί μου έχει αυτήν τη στιγμή ένα της cpu ένα κλειστό της gpu(έχω να παίξω παιχνίδια μήνες τι να τον κάνω ανοιχτό?), ένα του τροφοδοτικού και 2 στο πλέξι. Ο ένας ανεμιστήρας του πλέξι είναι τοποθετημένος έτσι ώστε να είναι ακριβώς πάνω από την ψύκτρα του επεξεργαστή για να της δίνει συνεχώς νέο αεράκι.Το χειμώνα η αφαίρεση του πλαϊνού σήμαινε από 5 και άνω βαθμούς κελσίου άνοδο του επεξεργαστή -πάντα σε πλήρες φορτίο.

Τώρα όταν βάζω το πλέξι ανεβαίνω 1-2 ή και τρεις βαθμούς Κελσίου .Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά όταν είναι επαναλήψιμο μάλλον είναι και αληθές.

Τι στο καλό ρε παιδιά ? Άλλα γούστα το χειμωνα άλλα το καλοκαίρι?Τώρα το έχω βγάλει εντελώς το πλέξι και είμαι στους 35

Link to comment
Share on other sites

Ο Στελιος εχει απολυτο δικιο.

Ακριβως προκειται για "πνιξιμο" του αερα που προκαλειται απο τον πλαινο σου ανεμιστηρα ειδικα απο εδω και περα που η θερμοκρασια περιβαλλοντος εχει ανεβει αισθητα σε σχεση με το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πνίξιμο που λέτε δε γίνεται όταν ο δεύτερος έχει λιγότερη ροή? Ο ανεμιστήρας που έχει ο επεξεργαστής αυτή τη στιγμή είναι ένας Delta 7άρης από μαμά ΑΜΔ 64 στα 16~17 βολτ και ο άλλος ένας 8άρης του κιλού που αν έχει τα μισά cfm στα 16 βολτ από ό,τι έχει ο 7άρης στα 12 θα μου κάνει έκπληξη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν ειναι να βαλουμε δυο φανς τοτε αυτο με τα περισσοτερα cfm πρεπει να μπει πισω απο αυτον με τα λιγοτερα?

Σιγουρα θα ειναι καλυτερα ετσι . Προτιμοτερο ειναι να μην φυσαει απευθειας ενα fan πανω σε ενα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πνίξιμο που λέτε δε γίνεται όταν ο δεύτερος έχει λιγότερη ροή? Ο ανεμιστήρας που έχει ο επεξεργαστής αυτή τη στιγμή είναι ένας Delta 7άρης από μαμά ΑΜΔ 64 στα 16~17 βολτ και ο άλλος ένας 8άρης του κιλού που αν έχει τα μισά cfm στα 16 βολτ από ό,τι έχει ο 7άρης στα 12 θα μου κάνει έκπληξη

Το "πνιξιμο" ετσι γινεται συνηθως . Ομως και παλι δεν παυεις να επηρεαζεις τη σωστη λειτουργεια του.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τοτε το προβλημα σου ειναι απο τους υπολοιπους ανεμιστηρες του κουτιου ?? Μηπως επηρεαζεται η συνολικη ροη του κουτιου και λογω της αυξημενης τωρα θερμοκρασιας φαινεται πως κατι δεν παει καλα καπου ?

Κανε μια δοκιμη και κλεισε εναν απο τους μπροστινους , και μετα εναν απο τους πισω ανεμιστηρες ωστε να αλλαξεις λιγο την πιεση του αερα στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που με προβληματίζει ότι το γενικό στήσιμο του κουτιού δεν έχει αλλάξει πριν και μετά την αλλαγή. Αυτό που άλλαξε πριν 1-2 βδομάδες ήτανότι στη θέση του προσαρμοσμένου 12άρη στην ψύκτρα μπήκε ο 7άρης. Αυτό που από την αρχή σκεφτόμουνα ,αλλά δεν ανέφερα για να μην επηρεάσω τον τρόπο σκέψης όσως τυχόν θα απαντούσαν-καλή ώρα- είναι ότι για να προσαρμόσω το 12άρη να ρίχνει τη ροή του μέσα στη μαμά ψύκτρα τον είχα φέρει αρκετά ψηλά και κοντά στον 8άρη του πλεξί ,ώστε η απόστασή τους να είναι κάτω από 5 εκατοστά. Τώρα φυσικά η απόσταση είναι κάπου στα 10 ίσως και λίγο παραπάνω. Κάποια στιγμή θα φτιάξω μία πρόχειρη φυσούνα να πηγαίνει απευθείας όλος ο αέρας του 8άρη από το πλέξι μέσα στο ανεμιστήρι του επεξεργαστή να δω μήπως αυτό κάνει τη διαφορά.

For the record δεν υπάρχει άλλος ανεμιστήρας από αυτούς που ανέφερα (α! ναι έβαλα κι έναν πίσω από το τροφοδοτικό να διώχνει )

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο Stelaras καλο ειναι να μην ειναι ο ενας απεναντι στον αλλο, αν δεις τα περισσοτερα κουτια με ανεμιστηρα στο πλεξι δεν εχουν την blowhole ακριβως απεναντι απο τον επεξεργαστη.

Παντως σκεψου οτι τα παν sensoraκια που εχουμε στα pc μας δεν ειναι και τα τελειοτερα του κοσμου μπορει να ερμηνευουν πολυ λαθος θερμοκρασιες ακομα και με ενα φυσηγμα πανω τους λογω μεγαλης ευαισθησιας.

Εγω αν γυρω τον ανεμιστηρα στα sensorακια που εχω πανω στους δισκους απο 25 μπορει να πεσει στους 23 χωρις αυτο να σημαινει οτι αλλαξε η θερμοκρασια του δισκου οποτε..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε κάτι τέτοιο είχα το μυαλό μου βρε εβολούσιον.Ο παλιοσένσορας επηρεάζεται από τη ροή του ανεμιστήρα αλλά τι στο καλό ζεστό αέρα βάζω μέσα ξαφνικά?Τέσπα μόλις βρω λίγο χρόνο θα προσπαθήσω να κατευθύνω τον αέρα απευθείας στην ψύκτρα να δω τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.