Jump to content



Tι επεξεργαστη σηκωνει η mobo μου??


vazelo1442169074

Recommended Posts

Ειμαι κατοχος μιας chaintech 7jvl deluxe και ενος athlon2000+.Θελω να παρω καλυτερο επεξεργαστη χωρις ομως να μπω σε σοβαροτερα εξοδα-να αλλαξω και mobo δλδ. Το εγχειριδιο της γραφει:

-Supports amd/socketA duron/athlon/xp proccesors

-Supports 200/266 Mhz front side bus

Ποιος ειναι ο καλυτερος δυνατος επεξεργαστης που μπορω να του βαλω και κατα ποσον ειναι ευκολο να τον βρω,παλαιοτερης τεχνολογιας γαρ...

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω ο καλυτερος 266Μhz (δεν ξερω ποιος ειναι)αλλα δεν ξερω κατα ποσο δε συμφερει.... Αν βρεις φυσικα μονο μεταχειρισμενο και αυτο αν δεν του εχουν πεταξει τα ματια εξω..... Εντελως φιλικα και επειδη εχω κι εγω τον ιδιο CPU και εχω τα ιδια περιμενε οσο μπορεις και κανε αναβαθμιση...... Αυτο θα κανω κι εγω. Δεν σε συμφερει καθως δεν ειναι καν 333 το board να πεις οτι θα βαλεις κανα sempron......

Link to comment
Share on other sites

Ναι λαθος το εχω γραψει φιλε thnx!Ποια εκδοση να κατεβαω 5 ή 6??Παρεπιπτοντως αν το εγκαταστησω θα υποστιριζει OΛΟΥΣ τους Sempron?

edit: Στον πινακα εδω http://www.techreport.com/cpu/ ποιοι ειναι οι Sempron?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κατεβάσεις το 5.

(Για το 6 έχει μιά σημείωση ότι δέν κάνεις o/c όταν το κάνεις update από προυγούμενη έκδοση).

Τώρα όσον αφορά τους επεξεργαστές....δέχεται Barton & Thoroughbred πυρήνες με 333 fsb.

Κοινώς δηλαδή μπορείς να βάλεις όποιον Sempron και AthlonXP θέλεις εκτός από αυτούς με 400 fsb...δηλαδή τον XP3200+ και τον XP3000+ (υπάρχει και XP3000+ με 333 fsb...ο οποίος σου κάνει).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κουράζεσαι ο καλύτερος επεξεργαστής που βγήκε για την πλατφόρμα σου είναι ο 2600+ Τ-ψωμάκι Β. Με 266 fsb δεν κυκλοφορεί κανένας πλέον καινούργιος. Οι σέμπρονες είναι 333

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κουράζεσαι ο καλύτερος επεξεργαστής που βγήκε για την πλατφόρμα σου είναι ο 2600+ Τ-ψωμάκι Β. Με 266 fsb δεν κυκλοφορεί κανένας πλέον καινούργιος. Οι σέμπρονες είναι 333

Που θα πει οτι και το update να κατεβασω δεν θα κανει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν βρεις ενημέρωση που να ανεβάζει το fsb της μητρικής σου από 266->333. Τώρα βέβαια έχει αναφερθεί ότι μπορεί να παίξει επεξεργαστής με 333 σε 266 μητρική απλά θα τρέχει χαμηλότερα . Είναι απλά το ρίσκο του να πάρεις ένα επεξεργαστή και τελικά να μην τον δεχτεί η μητρική έστω και με χαμηλότερη ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

Μήν το μπλέκουμε το θέμα...και τον μπερδεύουμε.

Εχει γραφτεί παραπάνω...ποιά μητρική έχει...και ποιούς επεξεργαστές υποστηρίζει.

Διαβάστε τα προηγούμενα πόστ και τα link.

Link to comment
Share on other sites

Οτι φωτιστηκα.... δεν μπορω να το πω... Αν κεταβασω το Update θα μπορω να βαλω sempron??Να ρισκαρω την αγορα του??Αν οχι ο καλυτερος που μπορω να βαλω ειναι ο athlon2600+??

Σαε επριξα εεε :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.