Jump to content



Northwood 2.4 system


stefanos91442169096

Recommended Posts

Δεν συγκρινεις σωστα ομως....

Πλακα κανοuμε shido, ειπαμε σε default πoυ λει ο λογος, απλα δεν το περιμενα ουτε αυτο.. :005:

Tα 3800 στο 3δΜαρκ05 καλα δεν ειναι για μια 6600GT (κλοκαρει πολυ καλα) ?

Με την 9800pro μετα βιας επιανα 2500...-->30% faster (τα ιδια και στο 03, aquamark)

Αλλα στο 3dMark01 (dx8, who cares) ηταν 10% πιο γρηγορη η 9800pro. Why ?

Link to comment
Share on other sites

Tα 3800 στο 3δΜαρκ05 καλα δεν ειναι για μια 6600GT (κλοκαρει πολυ καλα) ?

Με την 9800pro μετα βιας επιανα 2500...-->30% faster (τα ιδια και στο 03, aquamark)

Αλλα στο 3dMark01 (dx8, who cares) ηταν 10% πιο γρηγορη η 9800pro. Why ?

Αυτό συμβαίνει επειδή η 9800προ είναι πιο γρήγορη. Η RAW επεξεργαστική ισχύ της 9800προ είναι μεγαλύτερη της 6600GT. Απλά η 6600GT ως πιο νέα γενιά κερδίζει πολύ, στο 3dMark05 και σε κάποια παιχνίδια, λόγω βελτιωμένης υποστήριξης DX9 (PS3.0 κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Απλά η 6600GT ως πιο νέα γενιά κερδίζει πολύ, στο 3dMark05 και σε κάποια παιχνίδια

Nice Jimmy. Μου ελεισες την απορια.

Να προσθεσω οτι δεν ειναι μονο στο Μαρκ05 αλλα και στο Μαρκ03, και στο Aquamark και σε οτιδηποτε DX9. Mono στο DX8 τη βλεπω πιο πανω την 9800προ και οχι για πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Και 3 ερωτησεις κρισεως :

1. Αξιζει αλλαγη αυτου του συστηματος με venice 3500+ και ΝF4 ?

Μαλλον οχι λογο και κοστους και αφιξης dual core ...

2. Oi A64 X2 ειναι socket 939/940 ?

Γιατι το CPU Aνταρτικα block μου κανει και για 939/940, και επειδη το βρισκω απιστευτα αποτελεσματικο, θα ηθελα να το κρατησω στο μακρινο μελλον..

3. Ενα venice/NF4 system ειναι δυνατοτερο σε ολα? Ακομα και σε encoding, ripping, multitasking ?

Thanks! :119:

Link to comment
Share on other sites

Και 3 ερωτησεις κρισεως :

1. Αξιζει αλλαγη αυτου του συστηματος με venice 3500+ και ΝF4 ?

Μαλλον οχι λογο και κοστους και αφιξης dual core ...

2. Oi A64 X2 ειναι socket 939/940 ?

Γιατι το CPU Aνταρτικα block μου κανει και για 939/940, και επειδη το βρισκω απιστευτα αποτελεσματικο, θα ηθελα να το κρατησω στο μακρινο μελλον..

3. Ενα venice/NF4 system ειναι δυνατοτερο σε ολα? Ακομα και σε encoding, ripping, multitasking ?

Thanks! :119:

1. Aυτό το ξέρεις μόνο εσύ. Εσύ γνωρίζεις τις ανάγκες σου. Το μηχάνημα σου είναι σαφώς πολύ δυνατό. Υπάρχει κάτι στο οποίο δεν σε καλύπτει?

2. Οι Α64 Χ2 είναι socket 939. Όλες οι μητρικές 939 (εκτός ίσως από μερικές με το VIA K8T890) είναι πλήρως συμβατές με τους Διπύρηνους Α64

3. Όχι. Κανένα σύστημα δεν είναι δυνατότερο σε όλα. Κάπου χάνει κάπου κερδίζει. Δεν είναι μόνο το hardware, αλλά και το software. Κάποιο πρόγραμμα που είναι optimized για Pentium HT θα τρέξει πιο γρήγορα σε P4. Κάποια που απαιτούν ισχυρή FPU θα τρέξουν καλύτερα σε Athlon, κοκ.

Γνώμη μου? Μείνε όπως είσαι. Το επόμενο μεγάλο βήμα είναι οι Dual Core (AMD).

Τι θα έκανα εγώ σε μια ανάλογη περίπτωση? Αν δηλαδή με έτρωγε να αλλάξω πλατφόρμα.

Θα έβρισκα πρώτα να πουλήσω τα υπάρχοντα κομμάτια και με τα χρήματα αυτά + κάτι παραπάνω θα έπαιρνα μια καλή μητρική (χωρίς SLi) και έναν Venice 3000+ ή 3200+.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.