Jump to content



P4 Revision???


Afanas

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους!! Έχω καποιες αποριες σχετικά με το Revision 2 επεξεργαστών που διαθέτω :101: Και οι 2 ειναι P4 στα 3Ghz , o ένας Revision D0 + o άλλος Revision E0.Πρακτικά όπως έχω διαπιστώσει ο D0 ανεβαίνει πολύ ευκολότερα από τον E0 (Με τον Ε0 έχω max post με fsb 259 με Vcore 1.550 ενώ ο D0 bootarei Windows στα 270 me 1.4750)Τι είναι αυτα τα Revision ? Α και κατι ακομα οταν λεμε οτι εβαλα τις μνήμες σε 1Τ τι σημαινει αυτο , η μόνη ρυθμηση με Τ που βρήκα στο bios της P4P800-Dlx ειναι η DRAM Idle Timer με επιλογές (Infinate,0T,8T,16T,64T,AUTO) Λίγη βοήθεια please :):):)

Link to comment
Share on other sites

Το revision E0 είναι νεότερο....και συνήθως τα νεότερα πάνε και καλύτερα.

Τι σημαίνει revision στους επεξεργαστές ??

Είναι συνήθως μικροδιορθώσεις στη λειτουργία του πυρήνα.

Τα λεγόμενα errata που αναφέρονται σε κάθε pdf spec update του επεξεργαστή.

Τώρα επειδή στο overclocking ....είναι και πάντα θέμα τύχης.

Είναι πολύ πιθανό ο προυγούμενος D0 ....να είναι καλύτερος σαν κομμάτι....και να ανεβαίνει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για τη θερμοκρασια το καταλαβα αμεσσως ! Εχω διαφορα 4 βαθμους σε idle! Ο D0 4αρισε με αεροψυξη οπότε τώρα σκευτομαι να γινω υδρόψυκτος για να βρώ τα όριά του. Με το 1Τ στις μνήμες τι παιζει ρε παιδιά??? Thanks για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο D0 4αρισε με box ψυκτρα....χμμμ...θα μου επιτρεψεις να εχω τις επιφυλαξεις μου...

Εγω με τον Ε0 που ειναι και costa-rica 4ρισα με το ζορι και μετα απο μερες δοκιμων σε χαμηλωτερες συχνοτητες. Παντα μιλαω για rock stable, ετσι? Αληθεις οταν λες οτι 4ρισε εννοεις οτι ειναι σταθερος εκει η οτι απλα μπηκε στο desktop και αυτο ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία sorry για το delay αλλά είμαι και wifi maniac και ...Στο θέμα μας τώρα :077: Βασικά εγώ ποτέ δεν είπα οτι χρησιμοποιώ τη box ψύκτρα! Εχω ένα TT tower 112 me ena 9ari Silent cat πάνω!Τώρα που ποστάρω ο D0 4 αλλά μετά από 2 ωρες και κάτι βγάζει λάθος στο Prime :(:( Καλοκαιράκι βλέπετε :022: :022: Παραθέτω και τις φώτο....

post-2342-1442174164,6284_thumb.jpg

post-2342-1442174164,8929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.