Jump to content



Μπορώ να προσθέσω μνήμες διαφορετικού κατασκευαστή?


Recommended Posts

Παίδες έχω

2 μνήμες DIMM DDR2 512MB PC4300 (533MHz) SAMSUNG

PER.554801.jpg

(Link: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554801 )

και βλέπω πιο φθηνές τώρα τις KINGSTON KVR533D2N4/512 512MB PC4200 533MHz VALUE RAM

PER.554761.jpg

που πιστεύω

είναι και πιο καλές και με lifetime εγγυηση. ( link: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554761 )

Να πάρω 2 τέτοιες και να τις βάλω μεταξύ τους dual channel ή λέτε οτι οι διαφορετικές μνήμες θα επιρεάσουν την απόδοση αρα να πάρω ξανά τις ίδιες της samsung ? :120:

Link to comment
Share on other sites

να σoυ πω το εξής από την τελευταία μου εμπειρία σε μνήμες: έχω τα 2x512 sticks adata. από ενός φίλου το pc έβγαλα τα 2x512 "νοναμε" μνήμες που είχε και τα βάλλα στο δικό μου για na δω αίσθηση με 2GB ram. το pc δεν πόσταρε καν και έβγαζε τα σχετικά beeps. έπαιξa ελαφρά με ανασχηματισμούς τον sticks αλλα δεν κατάφερα tpt.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις βρε παιδιά , αλλα κατι πιο σίγουρο ?

@firefox με φοβίζεις

@thorlite τώρα δέν το έχω σε overclock κατάσταση αλλα στο σύντομο μέλλον πολυ πιθανό να γίνει

Link to comment
Share on other sites

και go δεν το περίμενα να αντίδραση έτσι. και φυσικά δεν έκανα oc όλα default ήταν. τι να σoυ πω.....αλλα πρέπει να σε έτοιμος και για κάτι τέτοιο ακόμα και αν είναι μια μικρή πιθανότητα. πάρτο στο μαγαζί που θα τις paris όλο το pc και τεστάρετε το τι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πιστευω οτι σε οτιδηποτε κανουμε θα υπαρχει ενας τυπος που θα το κανει πριν απο μας, κανε ενα κοπο να ψαξεις στο google να δεις αν εχει ξαναβαλει κανεις διαφορετικα dimms στην συγκεκριμενη μητιρκη, και τι προβληματα αντιμετωπισε. Κυριος περιοριτικος παραγοντας ειναι η πλατφορμα και μετα τα τσιπακια που φορανε...

π.χ. αν και τα 2 στικς εχουν samsung chips αυξανονται οι πιθανοτητες να παιξει σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θεωρητικά πρέπει να παίξει. Απλά κάποιες μητρικές είναι επιλεκτικές , όπως πχ η ASUS και δεν δέχονται τέτοιους συνδιασμούς.Δεν χρειάζεται να τρομάζεις , δεν γίνεται ζημιά. ΄Εχε υπόψη σου ότι η ασυμβατότητα δεν σημάινει μόνο ότι δεν κάνει boot αλλά μπορεί και να ξεκινήσει το μηχάνημα αλλά να τρώει ανεξήγητες μπλέ οθόνες ή να χτυπάνε προγράμματα σε άσχετα σημεία.....

Link to comment
Share on other sites

Δες απλα την υπογραφη μου.O/C δεν μπορω να κανω σχεδον τπτ πανω απο 180 fsb ( !!! ) αρχιζουν και κανουν τα κολπα τους.Μεχρι εκει ομως λειτουργουν αψογα :)

εσυ φίλε όμως κάνεις και περίεργους συνδιασμούς , εγω μιλάω και οι 4 να είναι 512 απλά ανα δύο απο διαφορετικό κατασκευστη. Anyway!

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι ίδια μάρκα, ίδιο μέγεθος, αλλά η μία είναι (κανονικά) στα 400MHz και η άλλη στα 266MHz, αν τους ορίσεις ίδιο FSB και timings θα δουλέψουν κανονικά Dual Channel?

εννοεις να ειναι της ιδιας εταιριας και η μια να δουλευει default στα 400 και η αλλη 266,προφανως,ε?ναι αν τις βαλεις θα ειναι dual channel (εφοσον το υποστηριζει η μητρικη), αλλα θα δουλευουν με τα timmings της μικροτερης.δηλαδη οσο φτανει αυτη στα 266.Πχ αν τις ρυθμισεις στα 400 κατα 99,9% δεν θα ποσταρει καν λογω της μικροτερης. Περιπου στα 266-300 θα κυμαινεται..

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να ειναι της ιδιας εταιριας και η μια να δουλευει default στα 400 και η αλλη 266,προφανως,ε?ναι αν τις βαλεις θα ειναι dual channel (εφοσον το υποστηριζει η μητρικη), αλλα θα δουλευουν με τα timmings της μικροτερης.δηλαδη οσο φτανει αυτη στα 266.Πχ αν τις ρυθμισεις στα 400 κατα 99,9% δεν θα ποσταρει καν λογω της μικροτερης. Περιπου στα 266-300 θα κυμαινεται..

Προφανώς θα τις βάλω με τα timings της μικρότερης, απλά ήθελα να σιγουρευτώ οτι θα μου δουλέψει.. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα τις βάλω με τα timings της μικρότερης, απλά ήθελα να σιγουρευτώ οτι θα μου δουλέψει.. Ευχαριστώ για την απάντηση

Μη βαλεις τπτ.

Auto ολα κ οτι σου βαλει αυτο...

Μπορει η 266 να εχει πιο σφικτα timmings απο την 400αρα (μου ειχε τυχει)

Link to comment
Share on other sites

Σκάναρε τοις μνήμες για λάθη πρώτα μία μία και μετά βάζεις και τοις 4.

Εγώ έχω πάνω μία IBM SDRAM PC133 256MB και μία 掲示板 PC133 256MB.

Τώρα θα βγάλω την 掲示板 και θα βάλω άλλες δύο Samsung

Ευτυχώς που το site υποστηρίζει και Ιαπωνικά :105:

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις τπτ.

Auto ολα κ οτι σου βαλει αυτο...

Μπορει η 266 να εχει πιο σφικτα timmings απο την 400αρα (μου ειχε τυχει)

Σκεφτόμουν για να είμαι σίγουρος να τις βάλω μία μία ξεχωριστά, να δω τα timings και να τις βάλω μετά μαζί με τα μεγαλύτερα timings.. Τι λες? Αν ήταν για δικό μου pc μάλλον δε θα έκανα τόση βαβούρα.. Θα τις έσκιζα.. Αλλά όταν μου εμπιστεύεται άλλος το δικό του το παίρνω λίγο πιό σοβαρά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.