Jump to content



xp-90 ή xp-120?


P_M

Recommended Posts

θα υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο?

διαβάζοντας και το συγκριτικό δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.

οπότε αξίζει τα παραπάνω λεφτά που θα κάνει μαζί με την διαφορά λεφτών λόγω ανεμηστήρα.

θα είναι πάνω σε asus a8v και wincester 3200+

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα πρέπει να μας πεις και για ποιό λόγο θες να πάρεις άλλη ψύκτρα.

Έχω το ίδιο setup με εσένα (A8V και 3200+) και δεν έχω πρόβλημα με την stock ψύκτρα. Ούτε από απόδοση ούτε από θόρυβο. Και ο 3200+ τρέχει στα 2500ΜΗζ.

Αν το πρόβλημα είναι ο θόρυβος, μπορείς να το φτιάξεις με έναν ρυθμιστή στροφών που θα μπορείς να βάλεις και τα άλλ ανεμιστήρια του κουτιού επάνω.

Link to comment
Share on other sites

έχω το ζαλμαν που ελέγχω όλα τα ανεμηστήτια του κουτιού 8 στο σύνολο .

για καλύτερη απόδοση έλεγα.... και για το κέφι μου ποιο πολύ για να παίξω λίγο με το overclocking

μήπως ξέρεις οι θερμοκρασίες που δείχνει η a8v είναι οι πραγματικές?

εγώ παίζω με full load από 47 μέχρι 49-50 ανάλογα τις στροφές του ανεμιστήρα

και σε idle 37 με 41 ανάλογα πάλι τις στροφές του ανεμιστήρα. η μεγάλη διαφορά ήταν στο qool n quiet ποθ εκεί όταν είναι on σε idle πέζει 27 με 31

Link to comment
Share on other sites

δεν εμπιστέυομαι το νερό όχι ότι θα στάζει και τέτοια αλλά το pc είναι σε τέτοιο σημείο που έχω δύσκολη προσβαση και για να αλλάκσω κάτι μέσα πρέπει να το τραβάω έξω οπότε με το νερό είναι ποιο επίφοβα τα πράγματα να κουνιθεί κάπως άτσαλα όπως το τραβάω έξω και να έχουμε αλλά.

όταν του αλλάξω θέση με εύκολη πρόσβαση τότε πάμε σε νερό αλλά χωρίς ανεμιστήρια για απόλυτη γαλήνη

εξάλου αυτό ρωτάω αξίζει η διαφορά τιμής της 90 με την 120? θα έχει μεγάλη διαφορά η όχι?

Link to comment
Share on other sites

linos80 αυτό είδα και μπερδέυτικα περισσότερο. η xp-90 συναγωνίζεται στα ίσια την xp-120 και στο σύνολο είναι ποιο φτηνή μαζί με την τιμή του ανεμιστήρα και ναρωτιέμαι η διαφορά τιμής αξίζει στην διαφορά επιδόσεων μεταξύ των δύο?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η χπ120 ειναι οτι καλυτερο απο θεμα αερο ψυξης.ΑΛΛΑ για να αποδοσει τα μεγιστα χρειαζεται ενα 120 δυνατο οποτε εχεις τρελα επιπεδα θορυβου.Νομιζω οτι και η big typhoon ειναι πολυ καλη επισης.

Link to comment
Share on other sites

Με γειά!

Στα 30 ευρώ πιστεύω ότι δεν θα έβρίσκες καλύτερη λύση!

Είτε με την XP-90 είτε με την XP-120 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εαν την τοποθετήσεις σωστά!

Είναι άριστες ψύκτρες και σε συνδυασμό με έναν 92άρη silent ανεμηστήρα δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε και με το θόρυβο!

Δεν χρειάζεται δυνατός ανεμηστήρας όπως προανέφερθηκε.

Ενας silent, π.χ. Panaflo, Enermax, Papst κλπ. γύρω στις 1500-1800 rpm είναι μιά χαρά και θα ξεχάσεις το θέμα ψύξη και θόρυβος της CPU..!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.