Jump to content



καθαρισμός LCD οθόνης


abc1442169106

Recommended Posts

Εδώ και μερικούς μήνες είμαι "περήφανος κάτοχος" μιας LCD οθόνης η οποία με τον καιρό έχει πιάσει την σκόνη της. Φροντίζω να την καθαρίζω με πανάκι, όμως χρειάζεται και κάποιο υγρό. Ερωτήματα: με νερό κάνει να καθαριστεί (κάπου το άκουσα αυτό);Μήπως χρειάζεται απεσταγμένο (ή μήπως σάλιο...;). Το Πλαίσιο δίνει μαντηλάκια που ισχυρίζεται ότι είναι μόνον για TFT, να τους πιστέψω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Αζαξ εχει καυστηκες ουσιες οι οποιες θαμπωνουν τα πολυ καλης ποιοτητας πλαστικα ή το γυαλι. Αν θελεις υγρο θα πας σε ενα καταστημα με οπτικα και θα παρεις το σπρει που ειναι για τον καθαρισμο των γυαλιων. Και μετα χρησιμοποιεις ενα πολυ μαλακο πανακι με κινησεις απο την πανω μερια προς την κατω και σε καμμια περιπτωση δεν κανεις κινησεις σαν να τριβεις την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Σίμο κάτι με κάτι φίλτρα έπαιζε, αλλά ίσως να ήταν μόνο για σιαρτί

Ναι και εγω για crt το ξερα για εκεινο το μωβ,μπλε,κοκκινο που ειχαν μερικες στην επιφανεια...

Το Αζαξ εχει καυστηκες ουσιες οι οποιες θαμπωνουν τα πολυ καλης ποιοτητας πλαστικα ή το γυαλι.

Mα το azaχ λεει : Κανει τα τζαμια αορατα :017:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήματα: με νερό κάνει να καθαριστεί (κάπου το άκουσα αυτό);Μήπως χρειάζεται απεσταγμένο

Ένα μαλακό πανί και λίγο απιονισμένο νεράκι (το βρίσκεις και σε Super Market). Το απλό νερό περιέχει άλατα και υπάρχει κίνδυνος να αφήσει "λεκέδες" στην οθόνη. Επίσης όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, πάντα με απαλές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...

Τα καλύτερα καθαριστικά που υπάρχουν :

http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=24_105&products_id=282

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=30911

Αν σε ενδιαφέρει η οθόνη σου απέφυγε οτιδήποτε άλλο, πανακια, azax, οινοπνευμα κτλ:073:

Link to comment
Share on other sites

η δική μου συνταγή που δεν μου δημιουργησε πρόβλημα μέχρι τώρα σε 2 lcd-desktop και οθονη tou laptop

χαρτάκι-πανακι κουζίνας (μαλακό όχι γυαλόχαρτο !!!) με λίγο αζαξ (όχι εκείνο το παλιό με το διπλάσιο αμονιαζολ, τριπλάσιο αρωμα λεμονιού και τετραπλασιο δεν-ξερω-τι :046: ) πάνω στο πανί όχι στη οθόνη με μαλακές κινήσεις ΚΑΙ ΠΡΟΣ 8ΕΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΒΗΣΤΗ ΟΘΟΝΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.