Jump to content



CPU Cooling


nnthegreek

Recommended Posts

Γεια σας!

Έχω εναν Πεντιουμ4 στους 3 Γιγόκυκλους (475) και λόγω καλοκαιριού ανεβάζει την θερμακρασία του αρκετά με αποτελεσμα το φανακι που έχει πάνω του να τρελαίνεται, μαζί κι εγώ από τον θόρυβο που κάνει. :104:

Η πλάκα είναι το κουτί το έχω κάνει <<καλοκαιρινό>> (έχω βγάλει το πλαινό κάλυμμα) αλλά και πάλι τιποτά. Βέβαια είναι αμαρτία να βάζω το κλιματιστικό του δωματίου μόνο για το πι-σι, τι θα πεί η ΔΕΗ? :076:

Εκτός από νερόψυκτο σύστημα, τί προτείνετε εσείς? Καμία καλή ψύχτρα?

Σκεφτόμουν κάτι σε αθόρυβη όπως η HEAT PIPE FANLESS CPU COOLER - NT01 V.2 ή THERMALTAKE SONIC TOWER.

Τί λέτε?

:109:

Link to comment
Share on other sites

Στον Ρ4 της υπογραφής μου χρησιμοποιώ μία cooler master hyper 6 με τον ανεμηστήρα της ρυθμισμενο στις 1900rpm, (δεν ακούγετε σχεδον καθόλου).

Με καλοκαιρινές θερμοκρασίες δωματίου, η θερμοκρασία του επεξεργαστή δε ξεπερναει του 52C foldαροντας.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες δες και αυτά ..

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=15

http://www.gigabyte.com.tw/Peripherals/CoolerDefault.htm

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=26174032&Catalog_Id=1

Εγώ έχω το 3D rocket pro της gigabyte και δεν έχω κανένα πρόβλημα :029: …

Και το Zalman Reserator 1+ είναι αρκετά καλό αν σκοπεύεις να στήσεις ιδρόψύξη :063:

Link to comment
Share on other sites

@pokemon το παλικάρι είπε:

---

edit

[off topic]

pokemon η 3D Rocket μπαίνει σε Ρ3?????

[/off topic]

@Panoc thanks για την παρατήρηση

Η 3D rocket δεν μπαίνει σε P3 ακόμη και με το SocketA λαμάκι που έχει

Έτσι και αλλιώς ο P3 μου κάηκε από το ρεύμα της ΔΕΗ!

Το κακό είναι ότι δεν έχω λεφτά για UPS και είμαι με έναν σταθεροποιητή τάσης στα 1200VA APC Line-R

Link to comment
Share on other sites

ThermalRight Xp-120 πάνω σε 2.4c στα 3.280 με μέγιστη θερμοκρασία στα 50 και με μάπα ανεμιστηράκι στις 1200 στροφές.Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.Κάνε όμως μια βόλτα από το site της για να δείς αν "κάνει" στην μητρική σου

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην το οτι εκανες το pc καλοκαιρινο δεν ειναι απαραιτητα καλο. Συνηθως το αντιθετο γινεται. Τωρα αν δεν θελεις να κανεις overclock δεν χρειαζεσαι ψυκτρα τυπου xp-120 η xp-90c γιατι αυτες παιζουν στα 60 ευρω και μαζι με το φανακι που πρεπει να παρεις τα 70 ταχεις σιγουρα. Τοτε χρειαζεσαι μια οποιαδηπωτε ψυκτρα που να περνει εναν 12αρη πανω της, να τον βαλεις σε χαμηλες στροφες και τελειωσες.

Τωρα αν θελεις να κανεις overclock επειδη υποθετω οτι εχεις πρεσκοττ pentium θα πηγαινα σε νερο αλλα, αλλη ιστορια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γκάις, δεν εχω prescott επεξεργαστή. Να σας πω και την πικτή αλήθεια...ουτε το overclοcking με ενδιαφέρει. Μάλλον στο overclicking κλείνω (χεχε! ?)

Απλά επειδή ασχολούμε πάρα πολύ με μουσική, ο θόρυβος (ειδικά στις ηχογραφίσεις) είναι εκνευριστικός.

Το Tower φαίνεται πολύ καλό αλλά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!

το hyper6 φαίνεται καλή ιδέα......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το Tower φαίνεται πολύ καλό αλλά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!

το hyper6 φαίνεται καλή ιδέα......

Τα ιδια ειναι κ οι 2!Κ οι 2 ειναι βοιδοψυχτρες!Αλλα ειναι πολυ βαρβατες κ γω αμα αλλαζα ψυχτρα καποια απο τις 2 θα επαιρνα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πήρα μια ψήχτρα της CoolMaster που όμως λειτουργεί standard στις 2500 στροφές/λεπτό.

Υπέρ: δεν εχει θόρυβο

Κατά: Τώρα που έχει ζέστες η cpu είναι στους 45 βαθμούς (idle) και 54 με ΒΟΙΝC.Οι παραπάνω τιμές είναι με ανοικτό κουτί!

Με κλειστό πάνε 50 & 58 αντίστοιχα!!!!!

Είναι καλές οι θερμοκρασίες ή τον ζεματάει τον επεξεργαστή η ψύχτρα;

Το κουτί είναι χάλια, δεν αερίζεται καλά. Μπορώ να κάνω μια μεγάλη τρύπα στο πλαινό πλαίσιο ακριβώς πάνω από τον επεξεργαστή ή θα τα κάνω χειρότερα (δημιουργώντας short air flow);

Σημείωση: με την παλιά ψύχτρα (μεταβλητές στροφές) πάνω απο 50 δεν πήγαινε με κλειστό κουτί αλλά ο θορυβος ήταν απίστευτος........

Τί κάνω; Να ανησυχώ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν μεγαλος πολεμιος του w/c μεχρι που δοκιμασα και το ερωτευτικα!!!!!!!!!!

Οποτε αν ειναι βαλε κανενα astek απο τα καλα που δινει το multirama με 100 ευρο.

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αφού δε σε νοιάζει ο υπερχρονισμός και 64 να έχεις full load δε σε πολυνοιάζει. Αν ο ανεμιστήρας της ψύκτρας σου έχει 3πινο βυσματάκι τότε μπορείς να τον ελέγξεις από τα παραθύρια μέσω του speedfan

Link to comment
Share on other sites

Όπως κι εγώ. Αν σου αρέσει η εμφάνιση και η αποτελεσματικότα της XP-90 και τη θες με ανεμιστήρα -ροοστάτη -και 30 ευρώ τσίμπα την gigabyte g power cooler που τσίμπησα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.