Jump to content



a7n8x-e deluxe+πρόβλημα....


anhelito

Recommended Posts

memtest έτρεξα για 24 ώρες και δεν έβγαλε κανένα σφάλμα.Για τον λόγο αυτό δεν υποψιάζομαι πλέον τις μνήμες.

MADKiller7 έλαβα σοβαρά υποψην μου αυτό που μου είπες για το Socket.Αρα στην ουσία ο επεξεργαστής μου παίζει σε υψηλότερες θερμοκρασίες και τότε ίσως αυτό δικαιολογεί τα reboots.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ενα παραδειγμα.Εχω υδροψυξη,τρεχω FAD και το Asus Probe μου δειχνει CPU temp 47,αυτο ομως ειναι η θερμοκρασια του πλαστικου του σοκετ,το οποιο δεν κρυωνει απο πουθενα,η ψυκτρα ακουμπαει στον πυρηνα μονο.Λογικο ειναι να εχει υψηλες θερμοκρασιες το σοκετ μιας και ειναι μια πλαστικη βαση που δεν ψυχεται απο πουθενα και ειναι "καπακωμενη" απο τον επεξεργαστη,ουτε αερα παιρνει δλδ για να πεσει η θερμοκρασια εκει μεσα.Ο CPU μου ομως εχει 36-37 βαθμους,καταλαβες τι γινεται περιπου.

Το πλαστικο εχει πιο μεγαλυ τεμπ απο τον πυρηνα,αν υποθεσω οτι εχεις 62 βαθμους στο ASUS Probe (το σακετ βασικα) τοτε ο πυρηνας ειναι καπου στους ~56 χονδρικα το οποιο ειναι και παλι υψηλη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα.Αν όμως ισχύει κατι τέτοιο, στο πλαστικό πόσο εύκολα μεταβάλλεται

η θερμοκρασία?

Οταν κάνω μια βαριά εφαρμογή ,η αυξηση της θερμοκρασίας φαινεται

αμέσως και μόλις τελιώσω ,αντιστοιχα, αρχίζει να πέφτει σχεδόν αμέσως.

Θα βάλω και ενα αισθητήρα του aerogate να δω τι λέει...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις τι αφορουν οι τρεις ενδείξεις ρευμάτων του pcprobe.

To λεει ξεκαθαρα το προγραμμα,τις γραμμες +3.3ν , +5ν , +12ν.Τις μετραει λιγο λαθος βεβαια (ειπα κατι νεο εεε).

Για μενα η +12ν ειναι οτι δειχνει -0,16,η +5ν οτι δειχνει +0,25ν και η +3,3 οτι δειχνει +0,1ν.Ισως ισχυει και σε σενα αυτο,μιας και εχουμε ιδιες μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι απαραίτητα υδρόψυξη. Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια λίγο καλύτερη ψύκτρα χωρίς πολλά χρήματα αλλά με καλή απόδοση. Αν θες προτάσεις έχω πολλές υπόψη μου αυτές τις μέρες καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ. Το θέμα είναι ότι η μητρική μας τελικά δε διαβάζει cpu diode οπότε το 62-63 παίζει πάρα πολύ να ήταν πιο κοντά στους 70 από ό,τι νομίζεις. Δυστυχώς θερμοκρασία ακούγεται φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hello guys,

Επαναφέρω κατι παλιό αλλά έχω ορκιστεί ότι θα το λύσω το θέμα.Μετα και απο τον αποκλεισμό του παραγοντα θερμοκρασια ψανχω να βρώ αλλου την αιτία.

Εκανα λοιπον τα εξής..

Εβγαλα τον 200αρη σκληρο και εβαλα ενα 20αρη.Εγκατέστησα απ'την αρχή windows και τετοια και μετα απο 30 μερες τεστ κανενα πρόβλημα.

Μετα τον εβγαλα και έβαλα τον 200αρη.Εγκατέστησα τα ίδια μετα απο 2 ωρες πάλι reboot και αηδίες.

Το μονο πράγμα που αλλάζει είναι ότι στην δευτερη περίπτωση τα xp sp1+2 χρησημοποιούν κάποιο πρόγραμμα για υποστηριξη δισκων ανω των 130gb.

καμοια ιδέα?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα δοκιμασει τοσο μεγαλο δισκο,αλλα και ουτε θα δοκιμασω μιας και πουλησα την μητρικη.Με τους 2 80ρηδες δεν εκανε κανενα προβλημα.Αν μπορεις δανεισου εναν 200αρη αλλη μαρκα και δοκιμασε και αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.