Jump to content



Πρόβλημα με Hi-Fi SONY.


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα στο Hi-Fi μου (SONY RG330). Καμιά φορά, όταν παίζει κάποιο CD (το κάνει με όλα οπότε δεν φταίει συγκεκριμένα το CD) κάνει παράλληλα ένα σφύριγμα. ’λλες φορές ακούγεται απλώς αυτό το σφύριγμα ανεπαίσθητα ενώ άλλες φορές (το πιο ενοχλητικό) το σφύριγμα είναι εντονότερο και παράλληλα χαλάει τελείως η ποιότητα του ήχου, φτάνοντας σε σημείο να κάνει "σπασίματα" στον ήχο... Το σφύριγμα αυτό δε νομίζω οτι προέρχεται από τα ηχεία αλλά δεν το αποκλείω κιόλας. Το μόνο που μπορώ να υποψιαστώ είναι ο μηχανισμός κίνησης της κεφαλής... Έχει παρατηρήσει κάποιος κάποιο παρόμοιο πρόβλημα; Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Το μεγάλο κακό είναι πως έχει βγεί εκτώς εγγύησης μιας και έχει περάσει χρόνο (βασικά είναι κάτι μέρες εκτώς εγγύησης) και άμα το πάω για service στη SONY θα μου πάρουν τα μαλιοκέφαλά μου... Οποιαδήποτε συμβουλή ή ιδέα είναι ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Τι ενωείς με το "Μα SONY;" ;

Θα δώ, έχουμε ένα γνωστό σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά είδη, ίσως καταφέρω τπτ. Κάτσε πάντως να δούμε μπας και είναι κάτι άλλο το πρόβλημα, π.χ. βρόμικη κεφαλή και μπορώ να το φτιάξω μόνος μου γιατί δεν είναι ότι πιο εύκολο να πηγαίνω βόλτα το στερεοφωνικό...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβα απολυτως τι εννοεις με το σφυριγμα,κοιτα μηπως εχεις πολλα ασχετα με το HIFI καλωδια απο πισω και φτιαχνουν παιδιο και κανουν κατι σαν παρασιτα.Αντιμετοπιζω και εγω ενα παρομοιο προβλημα αυτον το καιρο,με τα ηχεια μου να κανουν"τουκουτυκουτουκου"συνεχεια...και οταν δεν παιζι κομματι.Υποψιαζομαι τα πολλα καλωδια απο πισω..

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω πολλά μαζεμένα καλώδια από πισω αλλά όλα έιναι του στερεοφωνικού... Βασικά είναι 2 που πάνε στα ηχεία, ένα η κεραία FM και ένα η κεραία AM. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Παραμέρισα και τα καλώδια (όσο μπορούσα) αλλά τα ίδια. Το πρόβλημα το κάνει κυρίως μετά από πολύ κίνηση της κεφαλής (δλδ αλλαγή πολλών τραγουδιών)... Any idea; Πολύ σπάσιμο ρε παιδί μου να παρουσιάζει κάτι κάποιο πρόβλημα λίγο μετά την εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι εκτος εγγυησης....ανοιξετο παρε ενα σπρευ πεπιεσμενου αερα και φυσα το λιγο στο μηχανισμο.Γενικα καθαρισετο αν δεν το εχεις κανει.

Πολλες φορες εγω ριχνω contact cleaner και μετα το φυσαω και γινεται τζαμι (σε επαφες κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

1) αν στο κάνει μόνιμα, έλεγξε τις συνδέσεις των καλωδίων +ποιότητα καλωδίων+ παρεμβολλές.

2) αλλιώς δοκίμασε να ρίξεις πεπιεσμένο αέρα και να καθαρίσει η κεφαλή.

μετά το πας στον ηλεκτρονικό της γειτονιάς σου;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες το άνοιξα και του 'ριξα ένα γερό καθάρισμα με αέρα αλλά δυστυχώς...δεν... Καμιά άλλη ιδέα; Τα καθαριστικά CDs κάνουν δουλειά;

Υ.Γ.: Έχετε δεί από μέσα Hi-Fi; Αν όχι δεν έχετε χάσει και τπτ. Είναι απλώς γύρω γύρω τρείς πλακέτες και στο κέντρο ένα μεγάλο (θηρίο για την ακρίβεια) πηνείο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manosone

Αν και δεν καταλαβα απολυτως τι εννοεις με το σφυριγμα,κοιτα μηπως εχεις πολλα ασχετα με το HIFI καλωδια απο πισω και φτιαχνουν παιδιο και κανουν κατι σαν παρασιτα.Αντιμετοπιζω και εγω ενα παρομοιο προβλημα αυτον το καιρο,με τα ηχεια μου να κανουν"τουκουτυκουτουκου"συνεχεια...και οταν δεν παιζι κομματι.Υποψιαζομαι τα πολλα καλωδια απο πισω..

αυτο το "τουκουτυκουτουκου" που λες πρεπει να στο κανει οταν εχεις

πολυ αυξημενη την ενταση του στερεοφωνικου σου! ε?

αν στο κανει οταν γινεται αυτο που σου ΄λεω μη φοβασε!

δεν ειναι τιποτα! ειναι επιδη ειναι πολυ ''τσιτομενος'' ο ενυσχητης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.